اعتماد به نفس

معجزه عزت نفس یا اعتماد به نفس بیشتر

اعتماد به نفس 

به نظر شما عزت نفس یا اعتماد به نفس؟ اصولا دیدن خود به عنوان فردی توانا، دوست داشتنی، منحصر به فرد، با مهارت و با تجربه با توجه به تفاوت های فردی به معنای اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس عموما در دوران کودکی و با حمایت والدین از فرزندان شکل می گیرد. به عبارت دیگر هر قدر والدین در دوران کودکی برای تربیت ارزش قائل شوند و همچنین شخصیت او را به عنوان یک کودک والا برند، به همان نسبت اعتماد به نفس فرد شکل خواهد گرفت.

معنای اعتماد به نفس این است که به خود و به ویژه به توانایی شخصی تان اعتماد داشته باشید. یک فرد با اعتماد به نفس آماده است تا به چالش های جدید بپردازد، از فرصت ها استفاده کند، با موقعیت های دشوار مقابله کند و مسوولیت ها را به عهده بگیرد.

درست همانطور که اعتماد به نفس به تجربه موفقیت آمیز منجر می شود، تجربه موفق نیز به اعتماد به نفس منتهی می شود. اگرچه هر تجربه موفق به اعتماد به نفس کلی ما کمک می کند اما مطمئناً می توان در یک زمینه مانند پخت و پز یا رقص بسیار اعتماد به نفس داشت اما در منطقه دیگر مانند ریاضیات یا صحبت های عمومی بسیار ناامن بود.

عزت نفس یا اعتماد به نفس

افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نیستند، در صورتی که خواسته هایشان برآورده نشود، قطعا باور به خودشان را از دست داده و دیدگاهشان منفی می شود یا به عبارتی تصور می کنند. که برآورده نشدن خواسته شان وابسته به وجود خود آن هاست. در عوض افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند رد شدن از سمت دیگران به عنوان پیشنهاد کاری یا … را قبول می کنند و باورشان نسبت به توانایی های خود را از دست نمی دهند چون نیازی به تاییدن دیگران ندارند.

این مقاله را هم بخوانید:  نکات طلایی برای کمک به یک دوست افسرده (1)

عزت نفس یا اعتماد به نفس؟

عزت نفس چیست؟

شاید در لغت معنای عزت نفس یا اعتماد به نفس برایتان یکی به نظر برسد؛ اما اگر دقیق تر به این موضوع بیاندیشیم متوجه خواهیم شد که هر دو کلمه دارای معنای شبیه به هم اما متفاوتی هستند. عزت نفس یعنی ارزشی که فرد برای خود قائل است و احترامی که به خود می گذارد. به عبارتی ارتباط صادقانه با خود، دوست داشتن خود و همچنین ارتباط صمیمی با دیگران وابسته به عزت نفس فرد می باشد.

به همین نسبت فرد از خود تصویر ذهنی خوبی داشته و با جهان هستی سازگاری دارد. به طور کلی عزت نفس آدمی منجر می شود که وی در تعامل با محیط و اطرافیان خود تثبیت شده و در نهایت در برابر قضاوت ها و ارزیابی های منفی واکنشی نشان ندهد.

عزت نفس یا اعتماد به نفس

همانطور که گفته شد عزت نفس یا اعتماد به نفس معنای دقیق شبیه به همی ندارند؛ اما معنای آن ها به یکدیگر مرتبط است به همین دلیل می توان گفت که به صورت کلی اعتماد به نفس یعنی عقیده یک فرد نسبت به توانایی ها و مهارت هایش و در عوض عزت نفس وی به معنای ارزشمندی و کارآیی او نسبت به خود است.

از آن جا که این دو کلمه معنای متفاوتی دارند، بنابراین کمبود آن دو نیز تاثیر متفاوتی بر شخصیت و زندگی انسان خواهد گذاشت، از این رو با ما همراه باشید تا راه های برای بالا بردن اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس به شما معرفی کنیم.

عزت نفس یا اعتماد به نفس؟

چگونه اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم؟

ابتدا باید قبول کنید که گذشته دیگر باز نخواهد گشت و تمام اتفاقات مربوط به آنرا بپذیرید. درباره اهدافتان با خودتان برنامه ریزی داشته باشید. تصمیم گیری درست و قطعی را تمرین کرده و نتایج آن را مجسم کنید. می توانید برای بهبود این مهارت در برخی از زمینه متخصص شوید.

این مقاله را هم بخوانید:  افزایش اعتماد به نفس با چند راهکار ساده

عزت نفس یا اعتماد به نفس

چگونه عزت نفسمان را افزایش دهیم؟

در این جا چند روش ساده دیگر وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و عزت نفس یا اعتماد به نفس راافزایش دهد.

1- آن چه که در آن خوب هستید را تشخیص دهید

همه ما در مورد چیزی خوب هستیم، خواه آشپزی باشد یا خواندن  آواز از توانایی و استعداد خود استفاده کنید و  لذت ببرید چون این کار می تواند به تقویت روحیه شما کمک کند.

2- روابط مثبت ایجاد کنید

اگر فهمیدید که برخی افراد تمایل به پایین کشیدن شما هستند، سعی کنید زمان کمتری را با آن ها بگذرانید  یا به آن ها بگویید که در مورد سخنان یا اعمال آنها چه احساسی دارید. سعی کنید با افرادی که مثبت هستند و از شما قدردانی می کنند ، روابط برقرار کنید.

3- با خودتان مهربان باشید

خودر ا دوست داشته باشید و دلسوزی برای خودتان را فراموش نکنید.

4- یاد بگیرید که قاطع باشید

قاطع بودن در مورد احترام به عقاید و نیازهای دیگران است و همین انتظار  را از آن ها نیز خواهید داشت.

5- نه گفتن را بیاموزید

افراد دارای عزت نفس پایین اغلب احساس می کنند که باید به دیگران بله بگویند، حتی وقتی واقعاً نمی خواهند.

6- خودتان را به چالش بکشید

همه ما گاهی اوقات احساس عصبی بودن یا ترس از انجام کارها داریم.  اما افراد دارای عزت نفس سالم اجازه نمی دهند که این احساسات جلوی تلاش های جدید یا گرفتن چالش را بگیرند.

برای خودتان هدفی قرار دهید، مانند پیوستن به یک کلاس ورزش یا رفتن به یک مناسبت اجتماعی. دستیابی به اهداف خود به افزایش عزت نفس شما کمک می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  25 مورد از اشتباهات رایج که افراد موفق، دوبار آن‌ها را انجام نمی‌دهند

دیدگاهتان را بنویسید

بستن