اعتماد به نفسمهارت های زندگی

اثر شوکه کننده استرس بر بدن(1)

قسمت اول

اثر استرس بر بدن شما

فرض کنید پشت اتومبیل خود در ترافیک مانده اید، اواخر یک جلسه مهم هستید یا مشغول تماشای فیلم هستید. هیپوتالاموس تان (یک برج کنترل کوچک در مغز شما) به خاطر یک اتفاق فوری، تصمیم می گیرد این دستور را ارسال کند: هورمون های استرس را وارد بدن کنید! این هورمون های استرس همان هایی هستند که پاسخ به «جنگ یا گریز»را در بدن تان تحریک می کنند. با ما همراه باشید تا تاثیر استرس بر بدن و راه های مهار آن آگاه شوید.

ناگهان قلب شما تند ترمی تپد، نفس شما تند می شود و عضلات شما آماده عمل هستند. این پاسخ برای محافظت از بدن شما در مواقع اضطراری با آماده سازی واکنش سریع طراحی شده است. اما وقتی واکنش استرس روز به روز و لحظه به لحظه در درون شما وجود داشته باشد، می تواند سلامتی شما را در معرض خطر جدی قرار دهد.

استرس یک واکنش طبیعی جسمی و روحی نسبت به تجربیات زندگی ست. همه افراد هر از گاهی استرس خود را بروز می دهند. هر چیزی، از مسوولیت های روزمره مانند کار و خانواده گرفته تا وقایع جدی زندگی مانند تشخیص جدید یک موقعیت، جنگ یا مرگ یکی از عزیزان، می تواند استرس ایجاد کند. برای موقعیت های فوری و کوتاه مدت، استرس می تواند برای سلامتی شما مفید باشد و به شما کمک می کند تا با شرایط بالقوه جدی کنار بیایید. بدن شما با ترشح هورمون هایی که قلب و ضربان تنفس شما را افزایش می دهند و عضلات را برای پاسخ آماده می کنند، به استرس پاسخ می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  اثر فوق العاده ی شادی بخشی هنر در زندگی

عدم کنترل استرس

اگر پاسخ استرس شما متوقف و استرس بر بدن شما کمتر نشود و این میزان استرس بیش از حد ضروری برای زنده ماندن بالا بماند، می تواند سلامتی شما را متضرر کند. استرس مزمن می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و بر سلامت عمومی شما تأثیر بگذارد. علائم استرس مزمن عبارتند از:

تحریک پذیری

اضطراب

افسردگی

سردرد

بیخوابی

 سیستم عصبی مرکزی و غدد درون ریز

این سیستم مسوول پاسخ به «جنگ یا گریز» شما ست. در مغز، هیپوتالاموس به غدد فوق کلیوی دستور می دهد که هورمون های استرس آدرنالین و کورتیزول را آزاد کنند. این هورمون ها ضربان قلب شما را افزایش می دهند و خون را با سرعت به مناطقی می رسانند که در موارد اضطراری بیشتر به آن احتیاج دارند، مانند عضلات، قلب و سایر اندام های مهم.

وقتی ترس از بین رفت، هیپوتالاموس باید به همه سیستم ها بگوید که به حالت عادی برگردند. اگر این کار انجام نشود ترس همچنان باقی می ماند و این استرس بر بدن تاثیر می گذارد.  استرس مزمن همچنین عاملی در رفتارهایی مانند پرخوری یا نخوردن کافی ، سومصرف الکل یا مواد مخدر است.

سیستم های جسمی و قلبی عروقی و اثر استرس بر بدن

هورمون های استرس بر سیستم تنفسی و قلبی عروقی شما تأثیر می گذارند. در طول پاسخ استرس، شما سعی می کنید سریعتر نفس بکشید تا خون غنی از اکسیژن را به سرعت در بدن پخش کنید. اگر در حال حاضر مشکل تنفسی مانند آسم یا آمفیزم دارید، استرس می تواند تنفس را حتی سخت تر کند.

این مقاله را هم بخوانید:  تنش و استرس خود را به آسانی کاهش دهیم

تحت استرس بر بدن ، قلب شما نیز سریعتر پمپ می کند. هورمون های استرس باعث انقباض رگ های خونی و هدایت اکسیژن بیشتر به عضلات می شوند بنابراین قدرت بیشتری برای اقدام خواهید داشت. اما این امر فشار خون شما را نیز افزایش می دهد. در نتیجه ، استرس مکرر یا مزمن باعث می شود قلب شما برای مدت طولانی بیش از حد کار کند. وقتی فشار خون شما بالا می رود، خطر سکته مغزی یا حمله قلبی نیز وجود دارد.

تاثیر در دستگاه گوارش

تحت استرس، کبد شما قند خون اضافی (گلوکز) تولید می کند تا انرژی شما را افزایش دهد. اگر تحت استرس مزمن هستید، بدن قادر به هماهنگی با این افزایش اضافی گلوکز نیست. استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

هجوم هورمون ها ، تنفس سریع و افزایش ضربان قلب نیز می تواند سیستم گوارشی شما را ناراحت کند. به دلیل افزایش اسید معده، احتمالاً دچار سوزش معده یا ریفلاکس اسید می شوید. استرس همچنین می تواند بر نحوه حرکت غذا در بدن تأثیر بگذارد و منجر به اسهال یا یبوست شود. ممکن است حالت تهوع ، استفراغ یا معده نیز داشته باشید.

تاثیر استرس بر بدن و سیستم عضلانی

ماهیچه های شما کشیده می شوند تا هنگام استرس از خود در برابر آسیب محافظت کنند. هنگامی که آرام می شوید تمایل دارند دوباره آزاد شوند، اما اگر مدام تحت استرس باشید، ممکن است عضلات فرصت شل شدن نداشته باشند. عضلات سفت باعث سردرد، درد پشت و شانه می شوند. با گذشت زمان، می تواند یک چرخه ناسالم ایجاد کند زیرا شما ورزش را متوقف می کنید و برای تسکین به داروهای ضد درد روی می آورید.

این مقاله را هم بخوانید:  7 راه کاربردی و عملی برای خودشناسی

مطالبی که تاکنون گفته شده مقداری از تاثیر استرس بر بدن انسان بود. در ادامه و قسمت دوم با اثرات دیگر و راه های مقابله با استرس و راه های کاهش آن آشنا شوید.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن