اعتماد به نفسبرقراری ارتباط

افزایش اعتماد به نفس با چند راهکار ساده

افزایش اعتماد به نفس

اگر به اندازه کافی به خودتان توجه نمی کنید و دائم نگران قضاوت دیگران هستید، حتما با مشکل افزایش اعتماد به نفس روبرو می شوید. افزایش اعتماد به نفس باعث می شود شما احساس مثبت تری در زندگی داشته باشید و چیزهای جدید را امتحان کنید. در واقع اگر می خواهید به نسخه بهتری از خودتان تبدیل شوید، شما به اعتماد به نفس نیاز دارید. در مورد اعتماد به نفس علاوه بر رفتار دیگران با ما و قضاوت آن ها، افکار و احساسات خود ما نیز تعیین کننده هستند.

علاوه بر این، زمانی که شما ارزش درونی خود را درک می کنید، کنترل زندگی و روبرو شدن با مشکلات آن برایتان راحت تر می شود چون به توانایی های خودتان مطمئن هستید.

چگونه اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم؟

اعتماد به نفس، نوعی احساس درونی شما نسبت به خودتان است که در هر مرحله ای از زندگی برای رشد و پیشرفت به آن نیاز دارید. در ادامه چند راهکار ساده برای افزایش اعتماد به نفس ذکر شده که می توانید به راحتی مشکل کمبود اعتماد به نفس خود را حل کنید.

با افکار منفی مقابله کنید

افکار منفی درباره خودتان یا شرایطی که در آن قرار دارید، اعتماد به نفس شما را کاهش داده و شما را از رسیدن به خواسته هایتان باز می دارد. اینکه چنین افکاری یه ذهنتان خطور می کند پدیده ای کاملا طبیعی است اما باید با آنها مقابله کرده و اجازه ندهید که باعث ناامیدی تان شوند.

خودتان را بیشتر بشناسید

خودشناسی به شما کمک می کند توانایی ها و ارزش های درونی تان را بیشتر بشناسید

خودشناسی به شما کمک می کند توانایی ها و ارزش های درونی تان را بیشتر بشناسید و در جهت افزایش اعتماد به نفستان تلاش کنید. اگر با افکار منفی دست و پنجه نرم می کنید، می توانید با یک راهکار ساده آنها را کنار بگذارید.

این مقاله را هم بخوانید:  احساسات منفی را چه عواملی پدید می آورند؟

افکار منفی خود را روی یک برگه نوشته و راه های از بین بردنشان را نیز یادداشت کنید. با این کار نگرانی شما از بین می رود و همچنین راه های جدیدی برای حل مشکلاتتان پیدا می کنید.

اگر متوجه عیب و ایرادهایتان نشوید، نمی توانید درصدد حل آن ها برآیید به همین دلیل ابتدا باید با مشکلاتتان روبرو شده و سپس برای حل مشکل کمبود اعتماد به نفستان راه حلی پیدا کنید.

 زبان بدنتان را تغییر دهید

زبان بدن از جمله مدل ایستادن و حالت چهره تاثیر بسیار زیادی در اعتماد به نفس شما دارد.

زبان بدن از جمله مدل ایستادن و حالت چهره تاثیر بسیار زیادی در اعتماد به نفس شما دارد. اگر احساس می کنید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نیستید، سعی کنید مدل ایستادنتان را تغییر دهید، هنگام نشستن به جلو خم نشوید و بیشتر لبخند بزنید. اگر احساس کنید از اعتماد به نفس بالایی برخوردارید، به صورت ناخودآگاه ارتباط چشمی بیشتری با اطرافیانتان برقرار می کنید.

اگر در حین صحبت کردن با دیگران دائما به زمین نگاه می کنید یا خوتان را به بازی کردن با کیفتان سرگرم می کنید، تاثیر منفی بسزایی بر طرف مقابل خود می گذارید.

 ارتباطتان را با افراد مثبت اندیش افزایش دهید

افرادی که با آنها در ارتباطید، تاثیر بسیار زیادی در اعتماد به نفس ومیزان انرژی شما دارند

افرادی که روزانه با آن ها در ارتباطید، تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس و همچنین میزان انرژی شما دارند اگر با افراد خجالتی در ارتباطید که با مشکل کمبود اعتماد به نفس مواجهند، سعی کنید در انتخاب دوستانتان تجدید نظر کنید. داشتن جمعی از دوستان با اعتماد به نفس که در حل این مشکل پشتیبان شما باشند، از مهم ترین راهکارهایی است که می توانید آنرا به کار گیرید.

این مقاله را هم بخوانید:  راه موفقیت در کسب و کار

 به خودتان اهمیت دهید

اهمیت دادن به سلامتی و وضعیت ظاهریتان، باعث می شود با اعتماد به نفس بیشتر و احساس مثبت با دیگران رفتار کنید

اهمیت دادن به سلامتی و وضعیت ظاهریتان، باعث می شود با  اعتماد به نفس بیشتر و احساس مثبت با دیگران رفتار کنید. قسمتی از زمان خود را به ورزش، انجام حرکات جسمانی، رسیدگی به وضعیت پوست و مو و … اختصاص دهید.

 

ترس از قضاوت دیگران، ترس از شکست و … از اصلی ترین دلایل کمبود اعتماد به نفس هستند اما شما در طول زندگی برای رسیدن به خواسته و اهدافتان باید درصدد حل این مشکل تلاش کنید.

یکی از راه های مقابله با مشکل اعتماد به نفس می توان به خودشناسی اشاره کرد. زمانی که شما خودتان را بیشتر می شناسید، به توانایی هایتان بیشتر پی برده و به خودتان اعتماد می کنید. علاوه بر این، مقابله با افکار منفی نیز تاثیر بسزایی در این زمینه دارد.

هرچند که افکار منفی به ذهنتان خطور می کنند اما نباید به آنها اجازه دهید که شما را از رسیدن به خواسته هایتان باز دارند. زبان بدن شمااز جمله نحوه ایستادن، حالت صورت و ارتباط چشمی می تواند بیانگر میزان افزایش اعتماد به نفس شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن