اعتماد به نفس

اعتماد به نفس باورنکردنی!

هیچ کس با اعتماد به نفس بی حد و حصر به دنیا نمی آید

«اعتماد به نفس پایین مانند رانندگی در طول زندگی با ترمز دستی ست.» ماکسول مالتز (Maxwell Maltz)

اگر به نظر می رسد شخصی اعتماد به نفس باورنکردنی دارد به این دلیل است که سال ها برای ساخت آن کار کرده است و چیزی ست که آن را می سازید زیرا دنیای چالش برانگیز تجارت و زندگی به طور کلی می تواند آن را از بین ببرد.

افزایش اعتماد به نفس بخش اساسی از شخصیت هر فرد را تشکیل می دهد. در واقع افراد با اعتماد به نفس خودشان را دوست دارند، برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود خطرات لازم را پشت سر می گذارند و با دیدگاهی مثبت به آینده می نگرند با این حال فردی که با مشکل کمبود آن مواجه است، تمایل کمتری برای رسیدن به اهدافش را دارد و دیدگاه منفی وی به آینده اجازه نمی دهد تا در جهت رسیدن به موفقیت تلاش کند.

خبر خوب برای شما این است که می توانید اعتماد به نفستان را بهبود بخشید. بهبود آن باعث ایجاد نگرش مثبت، بهبود تعاملات اجتماعی، تمرین مراقبت های بیشتر از خود و همچنین دوری از احساسات منفی می شود. شاید برای بهبود اعتماد به نفس خود با چالش های زیادی روبرو شوید، در ادامه این مطلب راهکارهایی به شما معرفی می کنیم.

افکار منفی خود را شناسایی کنید

افزایش اعتماد به نفس

احتمالا در طول روز بارها با جملاتی مثل من نمی توانم این کار را انجام دهم، قطعا شکست می خورم، هیچ کس نمی خواهد من را تحمل کند و … روبرو می شوید. این جملات توسط ناخودآگاه شما را از رسیدن به اعتماد به نفس باز می دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  با این روش شما می توانید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهید

افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید

افکار منفی خود را به چالش بکشید و آن ها را با افکار مثبت جایگزین کنید. به عنوان مثال از جملاتی مثل (اگر در این زمینه تلاش کنم حتما موفق خواهم شد) استفاده کنید. تمرکز بر افکار مثبت پس از مدتی باعث وقوع اتفاقات مثبت نیز خواهد شد.

 یک گروه اجتماعی مثبت تشکیل دهید

افزایش اعتماد به نفس

برای پرورش ذهنیت مثبت بهترین کار این است که یک گروه اجتماعی مثبت که شامل نزدیکانتان می شود تشکیل دهید. به عنوان مثال با خانواده یا دوستان نزدیک خود تصمیم بگیرید که در یک بازه زمانی دیدگاه منفی خود را کنار بگذارید و فقط عادات مثبت جدید ایجاد کنید. پس از مدتی در می یابید که زندگی خود و اطرافیانتان نیز تغییر کرده است. اطرافیان و همچنین افرادی که هر روز با آن ها در ارتباط هستید، تاثیر مستقیم بسیار زیادی بر ذهنیت شما می گذارند، از این رو منفی نگری آن ها شاید باعث بازگشت منفی نگری در شما شود.

 از مسائلی که باعث بروز احساسات منفی می شوند، دوری کنید

لباس هایی که یادآور اتفاقات تلخ هستند یا مکان هایی که پرورش ذهنیت مثبت را در شما به تاخیر می اندازند، تمام منابع منفی را از خود دور سازید. پس از مدتی متوجه می شوید که اعتماد به نفس شما به طرز شگفت انگیزی در شما افزایش یافته است.

برای افزایش اعتماد به نفس کمال گرایی را کنار بگذارید

افزایش اعتماد به نفس

در واقع کمال گرایی شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد. اگر احساس می کنید که باید همه کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، هیچ گاه از نتیجه کارهایتان راضی نخواهید بود. به جای این کار روی این موضوع متمرکز شوید که در انجام کارهایتان پیشرفت کنید. زمانی که شاهد پیشرفت خودتان باشید به صورت ناخودآگاه اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

این مقاله را هم بخوانید:  6 قدم برای اداره کسب و کار یک کارافرین از خارج کشور

 به سلامتی خودتان اهمیت دهید

هیچ فردی مهم تر از خود شما نیست، بنابراین شما باید بیشتر وقت و توجهتان را به خودتان اختصاص دهید. بر پیشرفت شخصیتان سرمایه گذاری کنید، به نیازهای اساسی خود اهمیت دهید و همان طور که لیاقت آن را دارید رفتار کنید.

اعتماد به نفس بخش اساسی از شخصیت هر فرد را تشکیل می دهد. در واقع افراد با اعتماد به نفس، خودشان را دوست دارند، برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود خطرات لازم را پشت سر می گذارند و با دیدگاهی مثبت به آینده می نگرند با این حال فردی که با مشکل کمبود اعتماد به نفس مواجه است، تمایل کمتری برای رسیدن به اهدافش را دارد و دیدگاه منفی وی به آینده اجازه نمی دهد تا در جهت رسیدن به موفقیت تلاش کند. خبر خوب برای شما این است که می توانید اعتماد به نفستان را بهبود بخشید. بهبود اعتماد به نفس باعث ایجاد نگرش مثبت، بهبود تعاملات اجتماعی، تمرین مراقبت های بیشتر از خود و همچنین دوری از احساسات منفی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن