مهارت های زندگی

قوانین مدیریت زمان

مدیریت زمان

«مدیریت زمان» روشی ست که ما تصمیم می گیریم از زمان استفاده کنیم تا بهره وری خود را در دستیابی به اهداف بلند مدت به حداکثر برسانیم. همه ما می خواهیم از 24 ساعتی که هر روز به دست می آوریم نهایت استفاده را ببریم. با این حال، برخی از افراد – در همان زمان دیگران، به شادی، بهره وری و موفقیت بیشتری دست می یابند.

چگونه می توانم در مدیریت زمان موفق تر باشم؟ شما فقط باید یک مفهوم قدرتمند را اعمال کنید: مدیریت زمان آگاهانه.

امروزه یکی از بزرگترین مشکلات انسان ها، مدیریت زمان و ایجاد تعادل بین زندگی کاری، شخصی و همچنین خانواده است. بسیاری از افراد با بهره گیری از مهارت مدیریت زمان، زندگی خود را به کلی کنترل می کنند. برای بهبود کیفیت زندگی و مدیریت صحیح زمان، باید ماهیت آن را شناسخته و مهارتش فرا گیرید. قوانین مدیریت زمان در ادامه  را به شما معرفی می کنیم.

قوانین مدیریت زمان: اولویت هایتان را تعیین کنید

قوانین مدیریت زمان

اولین قدمی که افراد موفق برای مدیریت زمان انجام می دهند، تعیین اولویت های کاری و شخصی است. در واقع هر فعالیتی که در طول روز به انجام آن مشغولید، مانند تماس با مشتریان، مطالعه مجله تجارت، مرتب کردن میز کارتان و یا شرکت در جلسه کاری، هر کدام از اهمیت متفاوتی برخوردارند بنابراین با تعیین اولویت شما متوجه می شوید که کدام کارتان از اهمیت بالاتری برخوردار بوده و در صدر جدول برنامه ریزی شما قرار دارد. به عنوان مثال در خانه اولویت های شما متفاوت است. کمک در مسائل آموزشی به فرزندانتان قطعا اهمیت بیشتری از بازدید دوستانتان دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری موثر و راه‌کارهای آن

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند باعث ایجاد اختلال در مدیریت زمان شما شود، درخواست دیگران برای کمک به آنهاست. تصور کنید باید فرزندتان را به مدرسه رسانده و سپس در جلسه مهمی حضور پیدا کنید، در همین حین همسایه تان از شما در خواست کمک می کند، در چنین شرایطی بر اساس اولویت بندی شما نمی توانید درخواست کمک او را قبول کنید.

عواملی که باعث هدر رفتن زمانتان می شوند را شناسایی کنید

قوانین مدیریت زمان

هر روز کارهای زیادی در محل کار و خانه بر سرتان ریخته می شود که اکثر این فعالیت ها بر اساس این اولویت بندی ضروری و مهم اند اما زمان شما برای انجام دادن آن ها بسیار محدود است. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که شناسایی عواملی که باعث هدر رفتن زمانتان می شوند و همچنین تلاش برای رفع آن ها، تا 20 درصد به مدیریت زمان شما کمک می کند.

هدر رفتن زمانتان در محل کار و همچنین خانه، علاوه بر این که شما را از انجام برنامه ریزی روزانه تان باز می دارد، باعث ایجاد استرس نیز می شود. اگر می خواهید این عوامل را کاهش دهید، می توانید کارهای غیرضروری که از اهمیت کمتری برخوردارند، مانند مکالمه های تلفنی غیر ضروری، چک کردن شبکه های اجتماعی و یا … را از برنامه روزانه خود حذف کرده یا به زمان های بیهوده تان اختصاص دهید.

برای شناسایی این عوامل، بهترین کار ثبت زمان ها و کارهایی است که در طول روز به انجام  آن ها مشغولید. در این صورت متوجه می شوید که هر روز چه زمانی را به چه کاری اختصاص داده اید، و سپس می توانید درصدد رفع آن تلاش کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  برای داشتن زندگی شاد انگیزه تان را دنبال کنید

قوانین مدیریت زمان :به منظم بودن عادت کنید

قوانین مدیریت زمان

ثبت زمان ها و برنامه ریزی روزانه که جزوی از مراحل مدیریت زمان هستند، به شما کمک می کنند تا به رفتارهای مثبت مثل ترک سیگار، کاهش وزن یا منظم بودن عادت کنید. اگر نمی توانید به این عادا مثبت پایبند باشید، سعی کنید هر روز صبح با تنظیم آلارم موبایل، به خودتان یادآوری کنید که نباید سیگار بکشید یا حتما قبل از ترک محل کار، میزتان را مرتب کنید.

مدیریت زمان یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر فردی باید در طول زندگی آن را فرا گیرد. مدیریت زمان به شما کمک می کند تا بین زندگی شخصی، خانواده و زندگی کاری خود تعادل ایجاد کنید که با استفاده از این تعادل آرامش بیشتری در زندگی خود احساس خواهید کرد. یکی از راه های مدیریت زمان، تعیین اولویت های برنامه ریزی روزانه تان است. اگر برای خودتان تعیین کنید که چه مسائلی از نظر اهمیت برایتان در صدر جدول قرار دارند، سپس زمانتان را به انجام کارهای بیهوده اختصاص نمی دهید. دومین قانون مدیریت زمان، شناسایی عوامل هدر دهنده زمان و تلاش برای رفع آن هاست. اگر چک کردن پروفایل شبکه مجازیتان بیش از حد زمانتان را به خود اختصاص می دهد، سعی کنید برای چند روز به آن سر نزنید. سپس متوجه می شوید که می توانید زمانتان را به انجام کارهای مهم ترتان اختصاص دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن