مشاوره شغلی و توسعه فردیمهارت های زندگیموفقيت در كار

موفقیت و ترتیب تولد در خانواده

چگونه ترتیب متولد شدن در خانواده می تواند موفقیت شما را نشان دهد؟

آیا ترتیب متولد شدن در خانواده می تواند موفقیت یا عدم موفقیت را تعیین کند؟ علم می گوید: «امکان دارد.» نظریه پردازان معتقدند موفقیت و ترتیب تولد در خانواده با هم ارتباط دارد. از شخصیت و ضریب هوشی فرد گرفته تا موفقیت در کار و روابط خانوادگی، همه در جنبه های زندگی تأثیر دارد.

در طول تاریخ ، مفسران انرژی زیادی صرف کرده اند تا در مورد کارآفرینان برجسته، مدیر عاملان، رهبران سیاسی برجسته، تحقیق کنند. یکی از نظریه ها معتقد است که رهبران متولد می شوند (مانند نظریه رهبری و نظریه ژن)، دیگری معتقد است که رهبران ساخته شده اند.

نظریه نظم تولد، این عقیده را پیش می برد که رهبران به تدریج و در محیط زندگی تحت تاثیر قرار می گیرند و ساخته می شوند. این نظریه نخستین بار که توسط دانشمند قرن نوزدهم پلی مات و سر فرانسیس گالتون، مطرح شد و در اواخر دهه 1920 توسط رواندرمانگر اتریشی آلفرد آدلر رایج شد. نظریه نظم تولد، روی شخصیت و موفقیت ما در مشاغل، روابط و زندگی آینده تأیید می کند و اشاره می کند که همه این ها با نظمی که در فرد خانواده به دنیا آمده است، شکل گرفته و تعیین می شود. در این جا خلاصه ای از نقش های مشخص  آورده شده است.

ترتیب تولد فرزندان

ترتیب تولد فرزندان

فرزند اول

موفقیت و ترتیب تولد در خانواده می تواند در آینده فرد موثر باشد. طبق این نظریه نوع رفتار والدین با کودکان در شکل گیری شخصیت آن ها نقش اساسی دارد. اولین فرزند به عنوان «اولین تجربه والدین» در پرورش فرزند است. تحقیقات نشان می دهد که پدر و مادرها نسبت به نوزادان اول محافظت، پرورش و توجه بیشتری اعمال می کنند. وسواس والدین در مورد نوزادان اول، معمولاً در آلبوم های عکس خانوادگی مشهود است که عکس های بسیار بیشتری از فرزند اول در آن ها می بینید.

فرزندان اول طبق تحقیقات انجام شده، هدف محور، متفکر و دارای نظم و منطق هستند. آن ها رئیس هستند و رفتار کنترل شده دارند. پیشگام در حل مشکل هستند و به سمت سیاست، علم، اکتشاف و صنعت گرایش پیدا می کنند. بیش از نیمی از روسای جمهور ایالات متحده فرزندان اول بوده اند. از دیگر رهبران سیاسی جهان می توان به ایلانور روزولت، وینستون چرچیل، بنیتو موسولینی، جواهر لعل نهرو و آنجلا مرکل اشاره کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  استرس و تاثیر آن بر انسان و راه‌های کنترل آن

بسیاری از مدیران عامل و کارآفرینان نیز فرزند اول هستند؛ مثل کریستین لاگارد، ایان ماسک، مایکل آیزنر، ریچارد برانسون، جف بزوس و ماریسا مایر. تحقیق دیگری آن ها را بیشتر مدیر عاملان و بنیانگذاران موفق معرفی کرده است.. همه 23 نفر از 23 فضانورد معروف جهان فرزند اول هستند بجز دو نفر که همان دو نفر نیز تنها فرزند خانواده هستند.

مشاهیر در فرزندان اول خانواده

کاشفان مشهور از جمله کریستوفر کلمب و سر فرانسیس دریک نیزشامل این گروه می شوند. این دسته از متولدین، جایزه های نوبل زیادی را کسب کرده اند از جمله: جین گودال، سوزان گرینفیلد، ژوسلین بل برنز، سیگموند فروید و آلبرت انیشتین. مطالعات حاکی از آن است که معمولا این افراد در تست های ضریب هوشی نمره بالاتری دارند حقوق بالاتری کسب می کنند و نسبت به خواهران و برادران خود در مدرسه عملکرد بهتری دارند.

فرزندان میانی

فرزندان میانی

طبق تحقیقات انجام شده روی موفقیت و ترتیب تولد در خانواده کودکان میانی روابط محور، با روحیه آزاد، آزاد اندیش و سرکش هستند. همچنین به طور معمول مهارت های اجتماعی، همدلی و احساسات صلح آمیز خوبی دارند.

صفات منفی شامل عصبانیت و احساس غفلت و بی اعتمادی است. دارا بودن و توجه آن ها به ارزش های اجتماعی، انصاف و گرایش به  بهبود شخصی می تواند آن ها را نیز برای کارآفرین و رهبر بزرگ بودن مناسب کند. همچنین مذاکره کننده های عالی استثنایی، واسطه گرها، مبتکران و عدالتخواهان خوبی هستند.

همه این خصوصیات در روسای جمهور مشهور ایالات متحده فرزند میانی مانند هربرت هوور، جان اف کندی توماس جفرسون، آبراهام لینکلن و تدی روزولت، وجود داشت. دیگر رهبران سیاسی عبارتند از املین پانکورست، نلسون ماندلا، لچ والسا.

مطالعات نشان می دهد که به کودکان میانه مثل خواهر و برادران آخری توجه کمتری می شود و وسواس و نگرانی کمتری نسبت به فرزند اول در نگهداری آن ها متوجه پدر و مادر است. بنابراین آن ها صبورتر و آرام تر هستند.

اگر در فرزندان اول، رهبری، حل معما ها از طریق مهارت های همکاری، ایجاد روابط مناسب و مذاکره، درخشان است -مثل مدیر عاملان و کارآفرینان مشهور مانند بیل گیتس، وارن بافت و مایکل دل- درست همین صفات در کودکان میانی مصاحبه کنندگان خوبی پدیدار می سازد مثل: دیوید لترمن، ارنست همینگوی و پرنسس دایانا.

این مقاله را هم بخوانید:  بهترین راه تشویق نوجوانان به کارآفرینی (1)

فرزندان آخر

مطابق نظریه ی موفقیت و ترتیب تولد در خانواده فرزندان آخر نسبت به خواهر و برادران خود شاد و شوخ طبع تر، ورزشکار، عصیانگر و غیر متعارف تر هستند. صفات منفی شامل مواردی است که ناشی از زندگی در سایه خواهر و برادرهای بزرگتر است. مقایسه مداوم آن ها با دیگران باعث می شود زندگی گاهی نسبت به  فرزندان دیگر  ناعادلانه باشد.

به نظر می رسد شخصیت آن ها برای حرفه های خلاقانه مانند صنعت هنر و سرگرمی مناسب است. بسیاری از فرزندان آخر، کمدین ها و بازیگران مشهور هستند: وووپی گلدبرگ، جیم کری، درو کری، روزی اودونل، ادی مورفی، بیلی کریستال، استفان کلبرت، گلدی هاون، استیو مارتین، جان استوارت، الن دژنرس و چارلی چاپلین.

فرزندان آخر تمایل دارند مشاغلی را انتخاب کنند که سایر اعضای خانواده از آن دوری کرده اند. آن ها بسیار ریسک پذیرتر هستند. تحقیقات دانشگاه بیرمنگام نشان می دهد که فرزندان آخر پزشکان، مربیان و متفکران بزرگی را به وجود می آورند. کوپرنیک و دکارت هر دو در خانواده هایشان آخرین فرزند بودند. همین طور مهاتما گاندی نظم موجود را به چالش کشید و راه را برای هند مستقل هموار کرد.

چند فرزندی

اگر والدین تجربه چند فرزند راداشته باشند، ملایم تر و متمایل به قانون گذاری کمتری برای خانه و فرزندان هستند. علاوه بر این، فرزندان در این خانواده های شلوغ با والدین خود کمتر جنگ می کنند زیرا قوانین و امتیازات خانوادگی بطور مشخص بین فرزندان برقرار می شود. (اولین فرزند مجبور می شد برای دریافت یا رد این حقوق بجنگد). زندگی در زیر سایه خواهر و برادرهای بزرگتر به این معنی است که فرزندان کوچکتر می توانند از برخی مسوولیت ها شانه خالی کنند.

تک فرزندی

تک فرزندان

طبق نظریه موفقیت و ترتیب تولد در خانواده ، آمار سرشماری دفتر آمریکا نشان می دهد که خانواده های یک فرزند از سال 1972 از 10 میلیون به 15 میلیون نفر افزایش یافته اند و آن ها را به رو به رشدترین واحد خانوادگی در آن کشور تبدیل کرده است. خانواده های تک فرزند در چین متداول هستند و در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی نیز رو به رشد هستند. درایران نیز بر اساس آمار رسمی بیش از ۳۳ تا ۳۴ درصد خانواده های ایرانی تک فرزند هستند.

این مقاله را هم بخوانید:  نکات تغذیه‌ای جالب برای سلامتی بدن

این کودکان دارای اعتماد به نفس و پختگی اجتماعی، فهمیده، با وجدان، هدفمند و مستقل هستند و عادت دارند راه خود را خودشان پیدا کنند. آن ها به عنوان کمالگرایان نظم و ترتیب هستند که از بی نظمی بیزارند که گاهی منفی تلقی می شود. آن ها تمایل دارند دیگران بدانند که چه حسی دارند. این افراد تمایل دارند که برای سازمان های بسیار بزرگ کار کنند و به احتمال زیاد مستقل یا برای شرکت های کوچک کار می کنند.

تک فرزندان مشهور

تک فرزندان مشهور شامل بسیاری از نویسندگان و هنرمندان هستند: E.M. Forster ، Ezra Pound، Hans Christian Andersen، Iris Murdoch، Jean-Paul Sartre، John Updike، Lillian Hellman، Danielle Steel، Karl Marx and Leonardo da Vinci. ستارگان ورزشی شامل Tiger Woods ، نیک Faldo و ماریا شاراپووا هستند. شما همچنین می توانید آن ها را در سیاست پیدا کنید، از جمله کاندولیزا رایس، رودی جولیانی، ایندیرا گاندی و ترزا می.

مطابق نظریه موفقیت و ترتیب تولد در خانواده تصور می شود تک فرزندان به سرعت بالغ می شوند زیرا در میان بزرگسالان محصور شده و توجه زیاد والدین را به خود جلب می کنند.

برنامه های زندگی واقعی

هر چند قبول صد در صد نظریه موفقیت و ترتیب تولد در خانواده دشوار است ولی در اصل شخصیت ما در سال های سازنده زندگی در یک خانواده، سازمان یافته و تحکیم می یابد.

برخی از نظریه پردازان نظم تولد نشان می دهند که آشنایی با این نظریه می تواند در شناخت و درک ما از نسل های مختلف موثر باشد و کمک کند تا افراد بهتر خودشان و علت تفاوت هایشان را بشناسند. این نظریه همچنین نقش تربیتی محیط خانواده را در شکل گیری شخصیت فرزندان به خوبی نشان می دهد؛ همینطور در انتخاب شغل برای افراد و پرورش فرزندان به یاری والدین می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن