زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

تنش و استرس خود را به آسانی کاهش دهیم

 کاهش تنش و استرس

 

تنش و استرس خانوادگی، کاری، استرس زندگی روزمره یا ناشی از خواندن اخبار جدید وجود دارند. همانطور که مشخص شد، جلوگیری از استرس تقریباً غیرممکن است. بنابراین، به جای اینکه در صدد رفع تمام آن ها در خود باشید، روش دیگری را در پیش بگیرید. به خود یاد دهید که آرام باشید – صرف نظر از آنچه در اطراف شما می گذرد.

 

مدیریت استرس به سلامت شما کمک می کند

کنترل نگرانی ها مهم است، زیرا نه تنها از نظر عاطفی شما را در بر می گیرد، بلکه برای سلامتی شما نیز مضر است. هنگامی که تحت فشار هستید، سطح هورمونی به نام کورتیزول در خون شما افزایش می یابد. با گذشت زمان، تنش و استرس مزمن که منجر به سطح بالاتر از حد طبیعی کورتیزول می شود، می تواند متابولیسم شما را بهم بریزد، باعث افزایش وزن و ایجاد التهاب خطرناک در بدن شما شود. این می تواند بر سطح قند خون، فشار خون و قلب و حتی حافظه تأثیر بگذارد.

 

سه راهکار ساده برای مقابله با استرس

برای کاهش اثرات استرس، سه راهکار ساده را امتحان کنید تا به شما در تنظیم آرامش کمک کند:

رویکرد جدیدی را در پیش بگیرید

بیشتر تنش و استرس زندگی ناشی از نحوه مشاهده شرایط مختلفی است که با آن روبرو می شویم. به عنوان مثال، دو نفر می توانند دقیقاً همان کار را انجام دهند، اما فقط یک نفر ممکن است آن را استرس آور بداند. برخی از این‌ها به شخصیت فرد مربوط می شود، اما به روایت درونی شما نیز بر می گردد – اینکه چگونه چیزها را در ذهن خود قاب می کنید یا جا می دهید. بنابراین اگر تصمیم بگیرید با آگاهی، اغلب می توانید از عوامل استرس زا در زندگی خود بکاهید..

این مقاله را هم بخوانید:  7 قانون طلایی رسیدن به موفقیت

تنش و اضطراب را بسوزانید

فعالیت بدنی می تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد و به شما کمک می کند تا احساس یکنواختی داشته باشید. اما برای بسیاری از افراد رعایت یک برنامه روزانه برای ورزش، خود تنش زاست ، زیرا آن‌ها فعالیت‌هایی را انتخاب می کنند که از آن لذت نمی برند. پس کاری را که دوست دارید انتخاب کنید – باغبانی، پیاده روی در طبیعت یا یوگا که می تواند اثرات مضر تنش و استرس را کاهش دهد.

منظم باشید

تا به حال 20 دقیقه به دنبال کلیدهای اتومبیل خود یا در تلاش برای یافتن کفشی بوده اید؟ بی نظمی و بهم ریختگی می تواند تنش ایجاد کند و این غیر ضروری‌ست. اختصاص دادن زمان برای تنظیم برخی سیستم ها، مانند مکان تعیین شده برای کلیدهایتان، می تواند به کاهش این مزاحمت های روزمره کمک کند. علاوه بر این، در مورد راهکاهای دیگر که می توانند به شما در کنترل تنش و استرس کمک کنند، از قبل برنامه ریزی کنید. زمانی را برای ورزش، برنامه ریزی برای وعده های غذایی سالم و برنامه منظم تنظیم کنید. اطمینان حاصل شود که خواب کافی دارید. همچنین، اگر می دانید که با یک دوره استرس زا روبرو خواهید شد – سالگرد مرگ یکی از عزیزان، یک جراحی در آینده، یک چالش مالی – زودتر از موعد فکر کنید که چگونه می خواهید آن را مدیریت کنید. داشتن یک برنامه می تواند به کاهش سطح تنش و استرس شما کمک کند و از آسیب دیدن آن بر سلامتی شما جلوگیری کند.

هر کدام از استراتژی هایی راکه  انتخاب می کنید، مطمئناً برای ارزیابی و بازنگری رویکرد خود اگر به نتیجه نرسد، زمان  بیشتری لازم دارد. بعضی اوقات پیدا کردن ترکیبی مناسب از فشارهای روانی ممکن است زمان بر باشد. اگر به تنهایی سعی در کاهش استرس دارید و هیچ موفقیتی ندارید، با پزشک خود صحبت کنید. او ممکن است یک متخصص بهداشت روان را که می تواند به شما کمک کند، توصیه کند.

این مقاله را هم بخوانید:  نکات طلایی برای کمک به یک دوست افسرده (1)

 

داستان روبرو شدن با تنش و استرس

از گلستان سعدی

 

در مورد تنش و استرس داستانی  در گلستان وجود دارد:

پادشاهی با غلامی عجمی در کشتی نشست و غلام، دیگر دریا را ندیده بود و محنت کشتی نیازموده گریه و زاری در نهاد و لرزه بر اندامش اوفتاد. چندان که ملاطفت کردند آرام نمی‌گرفت و عیش ملک از او منغص بود. چاره ندانستند. حکیمی در آن کشتی بود، ملک را گفت: اگر فرمان دهی من او را به طریقی خامُش گردانم. گفت: غایت لطف و کرم باشد.

بفرمود تا غلام به دریا انداختند. باری چند غوطه خورد، مویش گرفتند و پیش کشتی آوردند. به دو دست در سکان کشتی آویخت. چون بر آمد به گوشه‌ای بنشست و قرار یافت. ملک را عجب آمد. پرسید: در این چه حکمت بود؟ گفت: از اول محنت غرقه شدن نچشیده بود و قدر سلامت کشتی نمی‌دانست. همچنین قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید.

ای سیر تو را نان جوین خوش ننماید

معشوق من است آن که به نزدیک تو زشت است

حوران بهشتی را دوزخ بود اعراف

از دوزخیان پرس که اعراف بهشت است

فرق است میان آن که یارش در بر

تا آن که دو چشم انتظارش بر در

دیدگاهتان را بنویسید

بستن