مهارت های زندگی

حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان

چرا ما در مدارس ریاضی می آموزیم؟

حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان چگونه است؟ هنگامی که به دانش آموزان یک مسئله ریاضی غیر معمول برای حل مشکل داده می شود، واکنش های آن ها متفاوت است. گاهی در یک دوره زمانی طولانی وقتشان را اشغال می کند. بسیاری از دانش آموزان با کمی شور و شوق شروع به کار روی یک مشکل می کنند و مانند یک معما یا بازی با آن رفتار می کنند که این جنبه خوشبینانه و مثبت حل مسائل ریاضی است.

آنچه شما در مدرسه آموخته اید از آنچه فکر می کنید قدرتمندتر و مفید تر برای شما می تواند باشد. حالا در زندگی چگونه مثل ریاضی دانان مشکلات را حل کنید؟ سوالی که در دبیرستان های سراسر دنیا می شنوید، سوالی است که ذهن اغلب دانش آموزان را اشغال کرده است. پرسشی که یک بار برای همیشه دانش آموزان را از ریاضیات نا امید می کند: «چرا در مدارس ما چیزی می آموزیم که در زندگی واقعی از آن استفاده نمی کنیم؟»

این پرسش ساده در واقع مزایایی دارد؛ زیرا بسیاری از قوانین آموخته شده در ریاضیات دبیرستان، کاربرد عملی کمی دارند. در دنیای جدید، رایانه ها ما را برای محاسبه درصدهای و ترسیم نمودارها پوشش و کارهای محاسباتی ما را دقیق تر انجام می دهند. بقیه مباحث آموخته شده نیز فقط برای فیزیکدانان مفید خواهد بود. پس چرا ما درس ریاضی می خوانیم؟

استفاده از منطق ریاضی برای حل مشکلات

استفاده واقعی از ریاضیات

دانش آموزان به طور معمول، معلمان را با این سؤال غافلگیر می کنند، بیشتر پاسخ ها هم شبیه این است: «کلاس ها قرار نیست فرمول ها را به شما آموزش دهند. ریاضی قرار است به شما یاد بدهد که چگونه فکر کنید.»  این پاسخ جای بحث دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  مهارت کنترل و سلامت احساسات

حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان چگونه است؟ یک رویکرد ساختاری مهم  این است که در کلاس، معلم ریاضی چند ایده اصلی، تعاریف و اثبات ساده را نشان می دهد. کار دانش آموزان این است که ببینند چه چیز دیگری از آن مساله برداشت و گرفته می شود و چه راهی دیگری برای اثبات مساله وجود دارد. حل معماهای هوشمند راهی است که  به ما در زندگی واقعی کمک خواهد کرد.

نحوه استفاده از ریاضیات در زندگی روزمره

برای حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان، اگر ذهنی تحلیل گر داشته باشید و با آموختن ریاضیات آن را تقویت کنید؛ برای قانع کردن طرف مقابل در زندگی روزمره استدلال و تحلیل های موضوعی به شما کمک خواهد کرد. در بسیاری از موارد زندگی، توضیح اینکه چگونه به نتیجه رسیدید، مهمتر از خود نتیجه است.

استفاده از منطق ریاضی برای حل مشکلات

استفاده از منطق ریاضی برای حل مشکلات

استفاده از منطق ریاضی برای حل مشکلات، ابزارهای مناسبی را برای آن فراهم می کند. همه ما می توانیم از چند ترفند ریاضی دانان استفاده کنیم:

1- مطمئن شوید که قبل از تلاش برای حل مشکل، کامل آن را درک کرده اید.

مثل یک تحلیل گر و ریاضی دان به جزئیات توجه کنید. از خود بپرسید که برای درک این سؤال باید چه فرضیاتی ایجاد کنیم؟ آیا اصلاً به این موارد توجه شده است؟ درک همه چیز به طور کلی دشوار است چه برسد به این که درابتدای کار چند مورد جزئی، ولی مهم در نظر گرفته نشود.

2- اگر نمی توانید مشکل را حل کنید، یک مسئله ساده تر را ابتدا حل کنید.

وقتی یونانیان باستان نیاز به محاسبه سطح یک دایره یا صفحه داشتند، هیچ چیز در مورد عدد «پی» نمی دانستند. آن ها با کشیدن یک مربع در اطراف دایره، سپس یک مربع دیگر در داخل آن، به راحتی محاسبات سطح مربع ها و تقسیم اختلاف را آغاز کردند. رویکردهای مشابه نتیجه کافی برای قرن ها ارائه کرده است، تا اینکه «عدد پی» معرفی شد.  برای حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان به این نکته توجه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  شغل ایده آل خود را با استفاده از قانون جذب، به دست آورید؟

3- می توانید به عقب برگردید و کار خود را ارزیابی کنید.

هنگامی که در کار شما اثبات یک فرض معین لازم می شود، بررسی نتیجه می تواند به یافتن جواب کمک کند. شما اغلب می توانید به فرضیات قبلی برگردید تا در نهایت به راه حل برسید. در زندگی واقعی، تعیین اهداف می تواند ابزاری قدرتمند برای یافتن مسیری برای رسیدن به آن ها باشد.

کار خود را انجام دهید

کار خود را انجام دهید

بنابراین برای پاسخ به این سوال که حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان چگونه است؟ باید درک کنید که ریاضی دانان اثبات ظریف، خلاق و دقیق را ترجیح می دهند. کاری که هوشمندی در آن وجود دارد. خواهید فهمید که بیشتر تحلیل ها و اثبات های ریاضی بر اساس تعاریف و قیاس های ساختار یافته هستند و هر مرحله را ابتدا ساده سازی می کنند. این امر ارتباط ایده های پیچیده را آسان تر می کند. دفعه بعد که باید پرونده تشکیل دهید، استدلال ها را به روشی تنظیم کنید که پیگیری دیگران آسان باشد.

درنتیجه:

دفعه بعد که مشکلی را مشاهده کردید که نتوانستید آن را حل کنید، از نکات فوق استفاده کنید. سؤال را بنویسید و فضای مشکل را تا زمانی که مشکل روشن نشود، ساده کنید و فرضیات و یافته های خود را بررسی و دوباره مرور کنید.

برای حل مشکلات زندگی مانند ریاضی دانان: «هر وقت شک دارید که باید چه کار دیگری انجام دهید، ابتدا مواردی را انتخاب کنید که گزینه های قابل بررسی و وضوح بیشتری داشته باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

بستن