اعتماد به نفسزندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

نکات باورنکردنی در مورد خواب آرام

اسرار خواب

 

همه ما از عادت های خواب سالم بهره مند هستیم. خواب باعث تقویت شناخت و حافظه می شود، یادگیری را تسهیل می کند، باتری های روحی و جسمی ما را دوباره شارژ می کند و به طور کلی به ما کمک می‌کند از روزهای خود نهایت استفاده را ببریم. با خواب فراوان، سلامت روحی و جسمی خود را بهبود می بخشیم، استرس را کاهش می‌دهیم و روال عادی را که برای عملکرد روزمره حیاتی‌ست، حفظ می کنیم.

گفته می‌شود که ارنست همینگوی یک بار اظهار داشته است: «من عاشق خوابیدن هستم. زندگی من وقتی بیدار هستم، در حال پاشیدن از هم است.»

در برنامه های شلوغ دانشجویی، خواب اغلب اولین چیزی‌ست که هنگام تلاش برای ادامه تمام فعالیت‌های دانشگاهی، اجتماعی و فوق برنامه که اغلب بخشی از زندگی دانشگاه هستند، انجام می‌شود.

چرا خوابیدن اینقدر برای پیشرفت ما مهم است؟

 

خوابیدن نقش مهمی در کمک به بهبود و جوان سازی بدن و ذهن ما دارد. در نتیجه، استراحت به پیشرفت در یادگیری کمک می کند و عملکردهای نظارتی مانند کنترل عاطفی و رفتاری را که برای موفقیت مهم است را ارتقا می دهد. برخی از نمونه های مزایای فیزیولوژیکی و رفتاری خواب عبارتند از:

 • بهبود توانایی ما در یادگیری اطلاعات جدید و شکل گیری خاطرات
 • بازیابی اتصالات عصبی
 • کمک به کنترل عاطفی بهینه، تصمیم گیری و تعامل اجتماعی

چقدر به خوابیدن نیاز دارید؟

 

میزان مطلوب استراحت برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی تحقیقات نشان می دهد 7-9 ساعت در شب برای جوانان لازم است.

این مقاله را هم بخوانید:  روش های پیشرفت شغلی

اگر خوابیدن کافی ندارید چه می کنید؟

 

از آن‌جا که خوابیدن نقش مهمی در عملکرد انسان، هوشیاری، موفقیت و تصمیم گیری صحیح دارد، کمبود آن می تواند منجر به عواقب مختلفی شود که در هنگام بیداری بر رفتار، حافظه، احساسات و یادگیری تأثیر بگذارند. این عواقب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بی توجهی، تحریک پذیری، بیش فعالی، کنترل ضعیف تکانه و دشواری چند وظیفه ای
 • اختلال در حافظه
 • اختلال در مهارت محاسبه ریاضیات
 • در کمبود خواب شدید، عواقب حتی می تواند شامل تغییر خلق و خو و توهم باشد

وقتی استراحت مورد نیاز خود را نداریم ، بدن ما این را فراموش نمی کند و بدن تلاش می کند برای خوابیدن در هر زمان ممکن این بدهی را بازپرداخت کند، که می تواند باعث چرت زدن در بین روز شود.

ممکن است  چرت زدن را در طول روز (حتی در کلاس یا هنگام مطالعه!) متوجه نشوید. چرت ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد. این خواب ها مانع تمرکز می شوند و تأثیر منفی بر حفظ اطلاعات دارند.

علاوه بر این، افراد اغلب از کافئین یا سایر مواد محرک برای بیدار ماندن استفاده می کنند. این نه تنها آن‌ها را در معرض عواقب کم خوابی قرار می دهد، بلکه اثرات منفی سلامتی ناشی از افزایش مصرف محرک را نیز در پی دارد.

چه نوع چیزهایی روی خوابیدن تأثیر می گذارند؟

خواب می تواند تحت تأثیر موارد مختلفی از جمله نحوه رفتار ما با بدن، آنچه می خوریم یا می نوشیم و نحوه تعامل ما با محیط زیست باشد:

 • کافئین
 • نور صفحه مانیتور
 • روال و (زمان خواب منظم)
 • ورزش
 • رژیم غذایی
 • محرک های ضد احتقان و / یا قرص های رژیم غذایی
 • نیکوتین
 • الکل
این مقاله را هم بخوانید:  استخدام و حفظ کارمندان موفق

اگرچه الکل هنگام افسردگی به شما کمک می کند تا به خواب بروید؛ اما باعث کاهش نظم مراحل آن می شود که این مراحل ترمیم رویا هستند.

چگونه خواب خود را بهینه کنیم

 

با توجه به آنچه درباره خواب می دانیم، مواردی وجود دارد که می توانید برای بهبود چرخه آن انجام دهید و یا از آن‌ها اجتناب کنید. این لیست جامع نیست، اما شامل بسیاری از پیشنهادات است که به خواب رفتن کمک می کند تا بتوانید 7-9 ساعت بدن و ذهن خود را بدست آورید.

چیزهایی که ممکن است بخواهید امتحان کنید

 

به خودتان فرصت کافی برای خواب بدهید،

هنگام تلاش برای تنظیم چرخه خواب خود، به تدریج ساعت های زودتر را برای آن تنظیم کنید،

صبح خود را در معرض نور شدید قرار دهید تا بیدار شوید،

اتاق خود را خنک، تاریک و ساکت نگه دارید،

به طور منظم ورزش کنید اما نه درست قبل از خوابیدن،

در روزهای هفته و آخر هفته یک برنامه منظم خواب داشته باشید،

قبل از استراحت تا آنجا که ممکن است آرام باشید. این می تواند شامل استحمام گرم، مدیتیشن یا خواندن مطلبی

برنامه روزانه خود را دوباره ارزیابی کنید و هر شب برای 7-9 ساعت برای استراحت وقت بگذارید.

زمان خواب خود را در اولویت قرار دهید و از آن محافظت کنید.

روز خود را ساختار دهید ودر امتحانات، تکالیف، موعد مقرر و فعالیت های خود از قبل برنامه ریزی کنید تا مجبور نشوید تا آخر شب چنگال یا کار کنید. از یک تقویم هفتگی و یا یک لیست اولویت استفاده کنید تا به شما در کنترل لیست های انجام کار و مدیریت بهتر زمان خود برای اولویت بندی استراحت کمک کند.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی شاد در کسب و کار

با یک مربی دانشگاهی قرار ملاقات بگذارید تا درمورد برنامه، عادات خواب و عادت های مطالعه و این‌که چگونه می توانید وقت خود را برای اولویت قرار دادن خواب مدیریت کنید، یک به یک صحبت کنید.

مواردی که ممکن است جه خواب آرام مفید باشند

 

 

برای کمک به خواب رفتن از الکل استفاده نکنید. اگرچه این ممکن است، کمک کند، اما احتمال دارد در خوابیدن مشکل داشته باشید زیرا الکل می تواند این چرخه طبیعی  را مختل کند،

وعده های غذایی بزرگ را درست قبل از خوابیدن نخورید،

قبل از خواب ورزش سخت نکنید،

از نیکوتین استفاده نکنید. نیکوتین یک محرک است،

با فاصله 8 ساعت از زمان خواب خود کافئین بنوشید،

قبل از خواب خود را در معرض نورهای شدید قرار ندهید،

قبل از استراحت از وسایل الکترونیکی که نور مانند تلویزیون ، کامپیوتر ، تلفن و غیره را منتشر می کنند استفاده نکنید. این نور از ترشح ملاتونین جلوگیری کرده و خوابیدن را دشوارتر می کند،

اگر مشکلات خوابیدن شما به طور قابل توجهی بر عملکرد روزمره شما تأثیر می گذارد یا اگر فکر می کنید که ممکن است دچار اختلال خواب باشید، با پزشک خود صحبت کنید یا با یکی از کلینیک های روان شناسی برای تعیین منابع بیشتر و ارزیابی قرار ملاقات بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن