برقراری ارتباطمهارت های زندگی

خطرهای ضعف در تصمیم گیری

تاثیر تصمیم گیری در زندگی

تصمیم گیری فعلی است که به طور مستقیم بر موفقیت در کار و زندگی شخصی ما تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر کیفیت و نتیجه اعمال ما را مشخص می کند و نقش مهمی در مسیر زندگی ما دارد. افراد در این زمینه به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول به طور مصمم تصمیم می گیرند؛ اما دسته دوم برای تصمیم گیری به تمام متغیرها وابسته هستند و به اصطلاح ضعف در تصمیم گیری دارند. این متغیرها نه تنها بر تصمیم گیری تاثیر گذار نیستند بلکه نقش مخربی نیز در این زمینه دارند.

بیشتر مردم اثرات عمیق تصمیم گیری های زندگی را نمی دانند. اغلب اوقات، زندگی را به فراموشی سپری می کنیم که فکر می کنیم , اقداماتی را انجام می دهیم. هر تصمیمی که در روز می گیریم واقعیت فعلی ما را  و شخصیمان را به عنوان یک فرد شکل می دهد.

برای دست یابی به پیروزی به عنوان یک فرد موفق، باید بدانید که چه عواملی نشانه ضعف در تصمیم گیری به شمار می آیند و می توانند در مسیر رشد و پیشرفت برای شما دردسرساز باشند. در ادامه مطلب برخی از نشانه های ضعف در تصمیم گیری را به شما معرفی می کنیم و امیدواریم برای شما مفید واقع شوند. اگر در حال حاضر از نتایج در زندگی خود ناراضی هستید، تلاش برای تغییر تصمیمات خود از امروز شروع کنید.

ضعف در تصمیم گیری

زمان زیادی را به مشورت اختصاص می دهید

افرادی که برای تصمیم گیری حتما باید با دیگران مشورت کنند و  ضعف در تصمیم گیری دارند و همچنین به مدت زمان زیادی برای این مشورت نیاز دارند، با ضعف در تصمیم گیری روبرو هستند. همچنین، این دسته از افراد برای اخذ تصمیم گیری خود باید نظر تمام اطرافیان خود را بدانند.

این مقاله را هم بخوانید:  با چه روشی تاخیر در کارها را کنترل کنیم؟

تصمیم گیری را به فردا موکول می کنید

اگر قرار است تصمیم درست و مصممی بگیرید، بهتر است همین امروز این کار را انجام دهید نه اینکه آن را به روزهای بعد موکول کرده و با خودتان فکر کنید که شاید در روزهای آینده تصمیمات بهتری خواهید گرفت.

ضعف در تصمیم گیری

پس از تصمیم گیری نمی توانید آن را اعلام کنید

افرادی که به نظر دیگران بیش از حد اهمیت می دهند، ضعف در تصمیم گیری دارند و نمی توانند پس از تصمیم گیری آن را به دیگران اعلام کنند چون می ترسند که از سمت آن ها مورد قبول واقع نشوند.

از نتیجه تصمیم خود ترس دارید

به نظر شما چرا افراد تصمیم گیری در مورد مسائل مختلف را به تعویق می اندازند یا از آن فرار می کنند؟ یکی از دلایل این است که از نتیجه تصمیم خود هراس دارند و نمی توانند با آن روبرو شوند، به همین دلیل سعی می کنند حتی تصمیم نگیرند.

به تایید دیگران نیاز دارید

اگر اعتماد به نفس کافی ندارید و گرفتار ضعف در تصمیم گیری دارید؛ پس قطعا نمی توانید به تنهایی تصمیم گیری کنید و به آن پایبند باشید بلکه سعی دارید تا دیگران برای شما تصمیم بگیرند و برای کار خود به تایید آن ها نیاز دارید. از طرفی دیگر، نگران این هستید که آن ها با این تصمیم چه فکری درباره شما می کنند و نظرشان در این باره چیست.

بیشتر به جنبه های منفی تصمیم خود توجه می کنیدضعف در تصمیم گیری

بیشتر به جنبه های منفی تصمیم خود توجه می کنید

هر اتفاق یا واکنش شامل قسمت های خوب و بد زیادی است. اگر فرد مثبت اندیشی باشید و چالش های زندگی خود را به عنوان فرصت می بینید اما اگر فرد منفی نگری باشید، در حین تصمیم گیری مدام به جنبه ها و حالات منفی تصمیم خود توجه می کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی شاد در محل کار (2)

نکته های قابل توجه ضعف در تصمیم گیری

نکته های قابل تامل

  • توجه داشته باشید برای مقابله با ضعف در تصمیم گیری اگر تصمیمی که در مرحله اول می گیرید را همان زمان عملی نکنید و به بعد موکول کنید. کم کم انگیزه خود را از دست خواهید داد. چه مثبت باشد و چه منفی فرقی ندارد.
  • گاهی مافکر می کنیم برای تصمیم گیری نهایی باید بسیار دقیق بررسی هایی انجام دهیم و تحقیقات جامع داشته باشیم که بسیار وقت گیر است. اما گاهی اوقات بهتر است که شما به ندای درونی خود توجه نشان دهید و سریع تر تصمیم بگیرید. بدانید که حتی اگراشتباهاتی هم انجام دهید، تصمیم گیری به موقع باعث افزایش اعتماد به نفس شما شده است و از رقیبان که هنوز در تردید هستند جلو افتاده اید.
  • با نهایت تلاش برای رسیدن به هدف های خود پیش بروید و ناامید نشوید. اگر روی تصمیم خود کار نکنید، پس چه نتیجه ای از گرفتن آن تصمیم خواهید گرفت؟!
  • می توانید به دیگران در مورد برخی از تصمیمات خود بگویید. این کار گاهی به ما انگیزه می دهد و به طریقی احساس تعهد به انجام عمل را در شما بیدار می کند.
  • از اشتباهات خود درس بگیرید و برای برطرف کردن ضعف در تصمیم گیری ، نگران اشکالات کار گذشته خود نشوید. به یاد داشته باشید، توجه زیادی را روی تأثیرات کوتاه مدت متمرکز نکنید، درعوض روی تأثیرات بلند مدت تمرکز کنید. انعطاف پذیر باشید و تصمیمات خود را در مواقع لزوم تغییراتی بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن