زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

7 راه کاربردی و عملی برای خودشناسی

 خودشناسی

 

خودشناسی اصطلاحی است که در روانشناسی برای توصیف اطلاعاتی به کار می رود که فرد هنگام یافتن پاسخی برای سوال من چگونه هستم؟ بکار می‌برد.

واقعاً چقدر خودتان را می شناسید؟ همه ما از کارهایی که جامعه یا خانواده و افراد ازما می خواهد انجام دهیم مطلع هستیم. اگر خود را خیلی خوب نمی شناسید، دشوار است که یک مسیر زندگی را انتخاب کنید که باعث شود شما احساس خوشبختی و رضایت داشته باشید. همچنین ممکن است خود را درگیر روابطی کنید که واقعاً مناسب شما نیستند.

اگر می‌خواهید خود را بهتر بشناسید، در هفت قدم شما را کمک خواهیم کرد.

اهمیت خودشناسی

 

همانطور که در ابتدا اشاره شد، افزایش آگاهی از خود و خودشناسی ، دارای نتایج مثبت گسترده ای‌ست. با این حال، یکی از مهم‌ترین پیامدهای آن افزایش هوش هیجانی‌ست. وقتی از نظر عاطفی باهوش تر هستید، بهتر می توانید احساسات خود را بروز دهید و آن‌ها را سرکوب کنید یا در آن‌ها گم شوید.

افراد باهوش از نظر احساسی با آنچه واقعاً هستند و دارند صلح و آرامش بیشتری دارند و بیشتر از استانداردهای تعیین شده توسط دیگران، بر رعایت استانداردهای خود تمرکز می کنند. خودآگاهی و هوش هیجانی بالا نیز با موفقیت بیشتر ارتباط دارند. به عنوان مثال، مطالعات روانشناختی اخیر نشان می دهد که بسیاری از رهبران برجسته کسب و کار از هر دو ویژگی برخوردارند و این خود شناسی نقش اساسی، در ادامه دستاوردهای آن‌ها دارد.

بنابراین، خواه بخواهید در شغل خود سرآمد و به دنبال بهبود مهم‌ترین روابط زندگی خود باشید یا فقط بخواهید با کارکنان شرکت خود در صلح بیشتری باشید، با خودآگاهی چیزهای زیادی کسب خواهید کرد.

 

راه‌های کاربردی و عملی برای شناختن خود

قبل از تمرین هر گونه تکنیک برای خودشناسی ، مهم است که به روی هر موردی از شخصیت خود که پیدا می کنید را با روی باز پذیرا باشید. از این گذشته، ممکن است از برخی جنبه های شخصیت خود متعجب شوید، به ویژه اگر جدا شدن از قضاوت دیگران برای شما دشوار باشد. با این حال، هنگامی که به یک نگرش پذیرنده و کنجکاو مسلح شدید، باید روند کشف خود را لذت بخش و هیجان انگیز بدانید.

 

  • شخصیت خود را بشناسید

در مرحله اول ، بیایید درک شخصیت اصلی شما را بررسی کنیم. این کاری است که می توانید تنها با تأمل انجام دهید، اما یادداشت برداری و نوشتن لیست می تواند به شما کمک کند اطلاعات بهتری را در اختیار داشته باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  7 مهارت ارتباط موثر در محل کار

سوالات زیر را برای خودشناسی از خود بپرسید:

5-10 ویژگی احساس می کنم من را تعریف می کند؟

دیگران 5-10 کلمه ای را که برای توصیف من انتخاب می کنند؟

کدام نقش را در گروه دوستانم بازی می کنم؟

چگونه غریبه ها من را می بینند و قضاوت می کنند؟

می خواهم دیگران درباره من چه فکری کنند؟

علاوه بر این سوالات ، به تصمیماتی که در زندگی گرفته اید ، خوب یا بد، کمی فکر کنید.

چرا این انتخاب ها را انجام داده اید؟ کدام اصطلاحات اصیل مربوط به شما بودند؟ آیا تحت فشار دیگران شخصیت خود را ساخته اید؟

در نظر بگیرید که گذشته شما چگونه آینده خود را شکل داده و به تجربیات اولیه زندگی شما اهمیت ویژه ای می بخشد. غالباً، آنچه در کودکی پشت سر می گذاریم نقشی اساسی در ایجاد الگوها ، ترجیحات و نیازهای آینده دارد.

  • با ارزش‌های اصلی خود آشنا شوید

در یک یادداشت مرتبط، مهم است که نه تنها در مورد ویژگی های خود بلکه در مورد ارزش های خود نیز فکر کنید. به عبارت دیگر، چه چیزی برای شما بیشتر اهمیت وارزش دارد؟

روانشناسان در مورد خودشناسی اغلب اظهار می دارند که بیشتر ما حدود هشت ارزش اصلی داریم و این‌ها بیشترین نقش را در ایجاد انگیزه در انتخاب های ما در محل کار، خانه و زندگی روزمره دارند. لیستی از هشت موردی که فکر می کنید راهنمای شما هستند، تهیه کنید. در بسیاری از موارد ، این موارد تعهدات اخلاقی شما خواهد بود.

به عنوان مثال، صداقت، دلسوزی، ذهن باز و غیره.

اگر مدتی را به فکر چگونگی و زمان رشد این ارزش ها بگذرانید، می توانید حتی بیشتر درباره خود یاد بگیرید.

  • بدن خود را بشناسید

شناختن بدن به همان اندازه شناختن پیچیدگی های ذهن شما مهم است. اغلب اوقات، با بدن ما به عنوان دشمن یا به عنوان یک فکر صرفاً بعدی رفتار می شود. یادگیری بیشتر در مورد بدن به شما کمک می کند تا اهداف واقع بینانه ای تعیین کنید.

محدودیت های بدن خود را بشناسید

 

این مقاله را هم بخوانید:  راهنمای رایگان یادگیری استفاده قانون جذب 2

ضمن این‌که در مورد توانایی های جسمی خود تأمل می کنید، سعی کنید چیزهای جدیدی را امتحان کنید تا ببینید آیا با بدن شما سازگار است یا خیر. در همین حال، مدیتیشن های ذهن آگاهی (مانند تمرینات اسکن بدن) را انجام دهید تا به خود اجازه دهید با تنفس و حرکات خود هماهنگی بیشتری داشته باشید. اگر با مسائل مربوط به تصویر بدن دست و پنجه نرم می کنید، خود را به چالش بکشید و به پنج چیز مورد علاقه بدنتان درباره کارهایی که بدن می تواند انجام دهد (یا انجام داده است) فکر کنید.

  • ژورنالیست باشید

ما در مورد ساختن لیست ها و یادداشت های مختلف بسیار صحبت کرده ایم، اما عادت کلی روزنامه نگاری نیز می تواند در تقویت خودشناسی شما نقش اساسی داشته باشد. اگر هر روز مانند یک ژورنالیست، اتفاقات و رویدادهای زندگی خود را می نویسید، خود بازتاب پیش فرض خودشناسی شما قرار می گیرد.

شما شروع می کنید به یادگیری واکنشهای سطحی خود برای دیدن نیازها و احساسات اساسی تان. همچنین داشتن یک ژورنال و دفترچه به شما کمک می کند صدای درون خود را شناسایی کنید. صدای درونی خود را از صدای افرادی که ممکن است بدنبال تأیید باشید متمایز کنید.

فقط لازم نیست که یک رویکرد استاندارد نوشتن هر روزه را دنبال کنید. به عنوان مثال، شما می توانید در مورد آنچه می خورید، آنچه می بینید، آنچه در خواب می بینید یا آنچه فکر می کنید مطلب تهیه کنید. همچنین می توانید به جای نوشتن نقاشی کنید، یا کلاژ ایجاد کنید. اگر مطمئن نیستید که چه سبکی برای نوشتن مناسب است، هر روشی را که می‌پسندید برای خودشناسی امتحان کنید.

  •  نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید

شناختن خود یا خودشناسی به معنای ایجاد یک تصویر واقعی از شماست، از جمله قسمت‌هایی که به آنها افتخار می کنید و قسمتهایی که هر از گاهی با آن‌ها دست و پنجه نرم می کنید. از نقاط قوت و ضعف خود، البته با شروع از نقاط قوت خود، یک فهرست ثبت کنید.

به آنچه در مورد خودتان دوست دارید به طور مداوم مثبت ترین بازخورد را بیان کنید ، فکر کنید. به عنوان مثال، ممکن است اغلب به شما گفته شود که نسبت به دیگران بسیار صبور هستید یا می دانید که تخیل بزرگی دارید.

این مقاله را هم بخوانید:  موفقیت مسیر سختی نیست

وقتی نوبت به شناسایی نقاط ضعف شما می رسد، از خود بپرسید که آیا مضامین مشترکی در شکست های شما وجود دارد یا در قسمت های ناامید کننده زندگی شما. علاوه بر این، در نظر بگیرید که آیا معمولاً از شما توسط اطرافیان خواسته می شود روی جنبه خاصی از شخصیت خود کار کنید. به عنوان مثال، شاید روسای شما مرتباً تأکید می کنند که شما در جلسات بلند صحبت نمی کنید، این نشان دهنده یک ضعف بالقوه، عدم اعتماد به نفس است.

  • چشم انداز و مأموریت زندگی خود را داشته باشید

اگرچه فکر کردن در مورد گذشته برای خودشناسی بسیار حیاتی است، اما برنامه ریزی برای آینده نیز به همان اندازه مهم است. به جای اینکه فقط از زندگی بگذرید و در برابر رفتارهای دیگران واکنش نشان دهید، از خود بپرسید که از ماموریت زندگی خود، چه می دانید.

می خواهید چه نوع میراثی به جا بگذارید؟ در 2 سال ، 10 یا 20 سال دیگر خود را کجا می بینید؟

به خاطر داشته باشید که ماموریت یک زندگی نیازی به چیزی چشمگیر ، یا تغییر جهان ندارد. فکر کنید ماموریت شما با آنچه توسط شما احساس می شود معتبر، هیجان زده یا پرشور، تعریف شده است. در همین حال، مقداری فکر کنید که چگونه این مأموریت حتی در مقیاس کوچک نیز می تواند به دیگران کمک کند.

همچنین لازم به ذکر است که شما می توانید چندین ماموریت داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است شما این هدف را داشته باشید که نوع خاصی از روش تربیتی برای فرزندان خودرا  باشید و در عین حال ماموریت جداگانه ای در رابطه با شغل خود داشته باشید.

  • افکار خودکار خود را زیر سوال ببرید

سرانجام، بسیاری از ما تمایل به تجربه افکار بدبینانه، خودتضعیف کننده و غیر منطقی که بطور خود کار وارد ذهن ما می‌شود را داریم. گاهی ممکن است احساس ناتوانی در عدم کنترل افکار منفی و ناخواسته ما را پریشان و ناامید از خود کند. اما وقتی سطح بالاتری از خودآگاهی و خودشناسی پیدا کردید، می توانید این تحریفات  و افکار منفی را به راحتی دفع کنید، زیرا ذهن شما را به سمت افکار واقع بینانه تر هدایت می شود. با گذشت زمان  افکار مثبت تر باید خودکار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن