زندگی شادمهارت های زندگی

10 مورد به شما کمک می کند تا فرزندان فوق العاده باهوش و موفق تربیت کنید

تربیت فرزندان باهوش 

کدام پدر و مادر نمی خواهد فرزندش در مدرسه خوب عمل کند، از دردسر دور باشد و بزرگسال بسیار موفقی شود؟ علم می گوید این 10 نکته به شما کمک می کند تا در تربیت فرزندان فوق العاده باهوش موفق باشید. در این جا برخی از استراتژی های علمی برای کمک به شما در تربیت بچه های بسیار موفق آورده شده است:

واقعیت این است که هیچ مسیر مشخصی برای موفقیت تضمینی کودکان برای والدین وجود ندارد. اما آن چه که یافتم تعدادی از مطالعات مهم است که برخی از رهنمودها را ارائه می دهد که می تواند شانس شما را بسیار بهبود بخشد.

 

ده مورد برای تربیت کودکان باهوش

 

1- مهارت های اجتماعی را آموزش دهید

یک مطالعه 20 ساله توسط محققان ایالت پنسیلوانیا و دانشگاه دوک، در تربیت فرزندان همبستگی مثبتی بین مهارت های اجتماعی کودکان در مهد کودک و موفقیت آن ها در اوایل بزرگسالی نشان می دهد. آموزش کودکان به شما برای حل مسائل و مشکلاتشان با دوستان، به اشتراک گذاشتن وسایل بازی، گوش دادن به حرف های دیگران بدون ایجاد مزاحمت برای یکدیگر و کمک به دیگران در خانه، مواردی عالی برای شروع است.

2. بیش از حد از آن ها محافظت نکنید.

در عصر امروز بسیاری از والدین (از جمله خود من) در حل مشکلات فرزندان عجله دارند. با استفاده از مطالعه دانشگاه هاروارد، «جولی لیتکات-هایمز» استدلال می کند که اجازه دادن به بچه ها برای اشتباه کردن و ایجاد انعطاف پذیری و تدبیر توسط خودشان در موفقیت آن ها بسیار سهم دارد. این آسان نیست اما همه ما باید یک مرز خوب بین محافظت از کودکانمان و اجازه دادن به آن ها برای مقابله با مشکلات و چالش های ساده روزانه شان داشته باشیم تا از آن ها درس زندگی بیاموزند.

این مقاله را هم بخوانید:  ذهنیت فقیر چیست و چه تاثیری بر زندگی ما می گذارد؟

3- کودکان خود را زود درگیر آموزش کنید.

تحقیقات نشان می دهد که آموزش خواندن و ریاضی به کودکان می تواند تا حد زیادی در موفقیت های سال های بعد تاثیر دارد. با این حال بهتر است بعداً در مدرسه ابتدایی بگذاری تا خودشان تکالیفشان را انجام دهند؛ زیرا کمک به کودک در انجام تکالیف در واقع می تواند رشد آن ها را متوقف کند. والدین باید همیشه علاقه خود را به تحصیل فرزندانشان اعلام کنند و آن ها را تشویق کنند که کار خود را به طور مستقل انجام دهند

4- نگذارید آن ها جلوی صفحه تلویزیون یا تلفن های همراه خسته شوند.

زمان زیاد استفاده از نمایشگر با چاقی کودکان، الگوی خواب نامنظم و مشکلات رفتاری مرتبط است. علاوه بر این تحقیقات سال 2017 در دانشگاه مونترال نشان داد که انجام بازی های «تیراندازی» می تواند به مغز آسیب برساند و باعث از بین رفتن سلول های آن شود.

بنابراین درمورد «پرستار بچه دیجیتالی!» که خیلی از ما به آن اعتماد داریم، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

طبق آکادمی اطفال آمریکا، زمان نمایش سرگرمی باید به دو ساعت در روز محدود شود.

یکی دیگر از ایده های مفید در تربیت فرزندان ، تشویق آن ها برای تبدیل شدن به سازندگان محتوا به جای مصرف کنندگان منفعل است. آن ها را به یادگیری برنامه نویسی رایانه ای، مدل سازی سه بعدی یا تولید موسیقی دیجیتال تشویق کنید و زمان صفحه نمایش را به یک تلاش پربار تبدیل کنید.

5. انتظارات زیادی را تعیین کنید.

انتظاراتی که والدین از فرزندانشان دارند تأثیر مهمی در موفقیت آینده آن ها دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  میانبرهای سریع جهت تغییرات فردی

احساسات مثبت منجر به انعطاف پذیری عاطفی می شود

6. زمان زیادی را به تمجید از خصوصیات ذاتی مانند هوش یا ظاهر خود اختصاص ندهید.

«وای! حتی بدون این که حتی درس بخونی، خیلی باهوشی»

یک مطالعه از دانشگاه استنفورد نشان می دهد که تعریف و تمجید از کودکان با جملاتی مانند موارد بالا و تمرکز بر هوش آن ها، در واقع می تواند منجر به عملکرد نامناسب شود. به عنوان یک استراتژی جایگزین برای والدین باید ستایش ها و تشویق هایی را که متمرکز بر تلاش بچه ها برای غلبه بر مشکلات و چالش ها ست را باتکیه بر پافشاری و عزم راسخ در کودکانشان به آن ها ارائه دهند.

7.تشویق به انجام کارهای شخصی و اختصاصی کودک و نوجوان توسط خودش.

در مورد تربیت فرزندان مجموعه قابل توجهی از شواهد وجود دارد که نشان می دهد انجام کارهای شخصی برای رشد کودک مفیداست. تجزیه و تحلیل داده های دانشگاه مینه سوتا نشان داد که بهترین پیش بینی کننده موفقیت در بزرگسالی این است که آیا کودکان کارهای شخصی روزمره شان را خودشان  انجام می دهند؟

ترتیب تولد فرزندان
Caucasian children sitting on dock

8. تنظیم زمان با هم بودن.

یک نظر سنجی در Common sense media نشان می دهد که 28 درصد نوجوانان در گیر اعتیاد به گوشی همراه خود هستند این در حالی ست که همین تجقیق نشان می دهد که 35 درصد والدین از این نکته بی خبر هستند یا به آن اهمیتی نمی دهند. به عنوان اولین نسل والدینی که در این دنیا دسترسی 24 ساعته اینترنت داریم، مهم است که بدانیم چه موقع باید استفاده از آن را قطع و کانون خانواده را متمرکز کنیم.

این مقاله را هم بخوانید:  راه کار های جذاب برای زندگی شادتر

9. برای یک خانه آرام و دوست داشتنی تلاش کنید.

طبق بررسی های انجام شده در دانشگاه ایلینوی، کودکان در خانواده های با اختلاف و درگیری های زیاد نسبت به فرزندان والدینی که با هم رابطه خوبی برقرار می کنند، وضعیت بدتری دارند. ایجاد یک محیط دوست داشتنی و حمایتی، راه اصلی تربیت فرزندان سالم و باهوش است.

اگر با همسر خود مشاجره دارید، توصیه می شود از جنگ عادلانه، تعیین مرزها و تمرکز بر سازش و حل و فصل مشکلاتتان الگو بگیرید.

10. خیلی سخت یا خیلی نرم نباشید

در تربیت فرزندان سختگیر بودن یا آسان و نرم بودن بسته به موارد مختلف زندگی، باعث الگو گرفتن کودکان از والدین می شود و از این طریق وقتی کودک والدین خود را الگو می کند، مهارت های تنظیم هیجان و درک اجتماعی را که برای موفقیت حیاتی است، می آموزد

دیدگاهتان را بنویسید

بستن