زندگی شادقانون جذبمهارت های زندگی

چگونه روانشناسی رنگ ‌ها روحیه، احساسات و رفتار ما را نشان می دهند؟

روانشناسی رنگ ها

 

از نظر روانشناسی رنگ این سوال را می توان پرسید: آیا در یک اتاق زرد احساس اضطراب می کنید؟ آیا رنگ آبی به شما احساس آرامش می دهد؟ هنرمندان و طراحان داخلی مدت هاست معتقدند که رنگ می تواند به طرز چشمگیری بر خلق و خو و احساسات تأثیر بگذارد. هنرمند پابلو پیکاسو یکبار اظهار داشت: «رنگ ها، مانند ویژگی ها، تغییرات احساسی را دنبال می کنند.»

رنگ یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و می تواند برای تأثیر بر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش های فیزیولوژیکی انسان استفاده شود. برخی با افزایش فشار خون، افزایش متابولیسم و ​​خستگی چشم ارتباط دارند. بنابراین رنگ دقیقاً چگونه کار می کند؟ یا چگونه بر روحیه و رفتار تأثیر می گذارد؟

روانشناسی رنگ چیست؟

در سال 1666، سر اسحاق نیوتن دانشمند انگلیسی کشف کرد که وقتی نور سفید خالص از یک منشور عبور می کند، به تمام رنگ های قابل مشاهده تقسیم می شود. نیوتن همچنین دریافت که هر رنگ از یک طول موج واحد تشکیل شده است و نمی توان آن را تفکیک کرد.

آزمایشات بیشتر نشان داد که نور را می توان برای ایجاد رنگ های دیگر ترکیب کرد. به عنوان مثال، نور قرمز مخلوط با نور زرد و نارنجی ایجاد می کند. برخی از رنگ ها مانند سبز و سرخابی هنگام مخلوط شدن یکدیگر را خنثی کرده و منجر به نور سفید می شود.

اگر تا به حال نقاشی کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که چگونه می توان رنگ های خاصی را برای ایجاد دیگری ترکیب کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتقای مهارت های فردی چه تاثیری بر زندگی ما می گذارد؟

اندرو الیوت و مارکوس مایر خاطرنشان کردند: «با توجه به رواج رنگ، می توان انتظار داشت که روانشناسی رنگ یک نکته مهم و توسعه یافته باشد.» به طور شگفت آوری، کارهای نظری یا تجربی کمی تا به امروز در مورد تأثیر آن ها بر عملکرد روانشناختی انجام شده است.

تأثیر بر خلق و خو

علیرغم عدم تحقیقات عمومی در این زمینه، مفهوم روانشناسی رنگ به موضوعی داغ در بازاریابی، هنر، طراحی و سایر زمینه ها تبدیل شده است. اما محققان و متخصصان چند کشف و مشاهده مهم در مورد این روانشناسی و تأثیر آن بر خلق و خو ، احساسات و رفتارها انجام داده اند.

احساسات شما در مورد رنگ اغلب عمیقا شخصی ست و ریشه در تجربه یا فرهنگ شما دارد. به عنوان مثال، در حالی که رنگ سفید در بسیاری از کشورهای غربی برای نشان دادن پاکی و بی گناهی استفاده می شود، در بسیاری از کشورهای شرقی به عنوان نماد عزاداری تلقی می شود.

اثرات روانی رنگ

چرا رنگ چنین نیرویی قدرتمند در زندگی ماست؟ چه تاثیری می تواند بر بدن و ذهن ما بگذارد؟ در حالی که ادراک آن ها تا حدودی ذهنی ست، برخی از جلوه های رنگی وجود دارد که معنای جهانی دارند.

رنگ های موجود در ناحیه قرمز طیف به عنوان نوع گرم شناخته می شوند و شامل قرمز، نارنجی و زرد می شوند. این ها احساساتی از احساس گرما و راحتی تا احساس خشم و خصومت را در انسان برانگیخته است.

رنگ های طیف آبی طیف به عنوان نوع سرد شناخته می شوند و شامل آبی، بنفش و سبز می شوند. این رنگ ها اغلب آرام توصیف می شوند، اما همچنین می توانند احساس غم یا بی تفاوتی را به ذهن متبادر کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟ (2)

واکنش مردم به رنگ های مختلف چگونه است؟

 

روانشناسی رنگ ها به عنوان درمان

چندین فرهنگ باستانی، از جمله مصری‌ها و چینی‌ها، از کروموتراپی یا استفاده از رنگ ها برای درمان استفاده می کردند. گاهی از کروموتراپی به عنوان نور درمانی یا رنگ شناسی یاد می شود.

رنگ شناسی هنوز هم امروزه به عنوان یک درمان جامع یا جایگزین مورد استفاده قرار می گیرد.:

قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش گردش خون استفاده می شود.

تصور می شود که زرد باعث تحریک اعصاب و تصفیه بدن می شود.

نارنج برای بهبود ریه ها و افزایش سطح انرژی استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که آبی بیماری ها را تسکین می دهد و درد را درمان می کند.

تصور می شود که سایه های نیلی مشکلات پوستی را کاهش می دهد.

 

در مقاله بعد و در ادامه بحث با ما همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن