مهارت های زندگی

پومودورو در مدیریت زمان

پومودورو در موفقیت شما موثر است

روش مدیریت زمان یکی از مهم ترین مهارت های زندگی از نگاه افراد موفق به شمار می آید. آیا تا به حال درباره روش «پومودورو» در مدیریت زمان شنیده اید؟ در واقع همه ما انسان ها در طول روز 24 ساعت زمان در اختیار داریم؛ اما مسئله ای که تفاوت میان افراد عادی و موفق را تعیین می کند، نحوه استفاده شان از زمان است. برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار قطعا باید با راه های مدیریت زمان  آشنا باشید تا بتوانید به برنامه ریزی های خود عمل کنید.

پومودورو یک روش مدیریت زمان است که در اواخر دهه 1980 توسط “Francesco Cirillo” ابداع شده است و یک سیستم مدیریت زمان است که مردم را ترغیب می کند تا با وقت خودشان کار کنند و از آن بهینه استفاده کنند؛ نه اینکه در مقابل آن بایستند. با استفاده از این روش، روز کاری خود را در تکه های 25 دقیقه ای که با وقفه های 5 دقیقه ای جدا شده است، می شکنید. این فواصل به عنوان پومودورو گفته می شود.

تحقیقات زیادی وجود دارد که ثابت کرده فرد برای رسیدن به تمرکز زیاد به حدود 10 تا 25 دقیقه زمان نیاز دارد، و شما همچنین نمی توانید برای خیلی طولانی تر از 25 تا 30 دقیقه (زمان های استاندارد پومودورو) کاری فشرده انجام دهید.

آیا روش پومودورو مفید است؟

روش پومودورو یکی از محبوب ترین تکنیک های مدیریت زمان مدیریت است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ؛اما این روش برای همه مناسب نیست و برای هر فردی که پیرو نظم سیستمی ست و یا به نتایج و کارایی فعالیش توجه دارد، مفید است.

این مقاله را هم بخوانید:  12 نکته مراقبه برای مبتدیان، که می‌تواند به شما کمک کند 

بنابراین آیا این روش برای شما مناسب است؟ این موضوع ترجیح شخصی است؛ اما اگر در مورد مزایای استفاده از این تکنیک کنجکاو هستید ، در این مقاله اطلاعات اصلی موردنیاز برای تصمیم گیری در مورد ارزش این تکنیک را تجزیه خواهید کرد.

در ادامه قصد داریم راجع به بهبود مهارت مدیریت زمان به کمک این تکنیک بپردازیم. در واقع می خواهیم سوال تکراری و شاید آزار دهنده ای که گاهی اوقات به ذهنمان خطور میکند را پاسخ دهیم : چگونه زمان را مدیریت کنیم؟

اولویت بندی برای کارها

در اولین قدم باید بدانید که مهم ترین قسمت مدیریت زمان اولویت بندی است. تا زمانی که شما ندانید کدام کارتان از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید سریع تر انجام گیرد، نمی توانید مدیر زمان خود باشید. بنابراین یکی از فعالیت هایی که از نظر خودتان از اهمیت بالاتری برخوردار است و باید هر چه سریع تر انجام شود را انتخاب کنید.

تنظیم زنگ ساعت

در روش پومودورو در مدیریت زمان زنگ ساعت خود را برای 25 دقیقه آینده تنظیم کنید. در روش پومودورو، شما با استفاده از تنظیم ساعت، زمان های 25 دقیقه ای برای خود در نظر می گیرید و مشغول به کار می شوید. در این بین اگر موضوعی حواس شما را پرت کرد، آن را جایی یادداشت می کنید و مجددا به سر کارتان بر می گردید. یادداشت مسائلی که باعث حواس پرتی شما می شوند می تواند این عوامل را از شما دور کند یا حتی می توانید فکر کردن به آنها را به زمان دیگری موکول کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  تحقیقات نشان می دهد که موفقیت یک مرد بستگی به همسرش دارد و بالعکس  

 

تنظیم زنگ ساعت

با شنیدن زنگ دست از کار بکشید

تفاوتی ندارد چه میزان از کارتان را انجام داده اید، حالا زمان استراحت 3 الی 5 دقیقه ای شماست. در این زمان می توانید از جایتان بلند شده و استراحت کوتاهی داشته باشید. اگر تمایل دارید می توانید نوشیدنی انرژی زا یا یک قهوه میل کرده و سپس مجدد به ادامه مسیر بپردازید.

 

چرخه را 3 بار تکرار کنید

در این قسمت منظور از چرخه این است برای اجرای روش پومودورو در مدیریت زمان ، تا 3 بار زنگ ساعتتان را برای 25 دقیقه بعد تنظیم کنید و سپس برای 3 الی 5 دقیقه دست از کار بکشید. در این صورت شما 90 دقیقه در حال کار کردن هستید در حالی که تنها 10 الی 15 دقیقه از آنرا به استراحت های کوتاه خود اختصاص داده اید. در این بین اگر موضوعی حواس شما را پرت کرد، به یاد داشته باشید که آن را به زمان استراحت خود اختصاص دهید.

قدم آخر را بردارید

قدم آخر تکنیک پومودورو در مدیریت زمان این است که بعد از سومین باری که شما مشغول به کار می شوید و زنگ ساعتتان به صدا در می آید، باید بین 15 الی 30 دقیقه به استراحت خودب پردازید. این استراحت می تواند شامل صرف غذا، خواب یا صحبت با یکی از همکارانتان شوید.

روش های مدیریت زمان و مخصوصا این تکنیک به شما کمک می کند که در حین انجام کار از آن خسته نشوید و همچنین آنرا به درستی به پایان برسانید. بیشتر افراد انجام کار خود را به خوبی شروع می کنند اما در به پایان رساندن آن به مشکل بر می خورند، از این رو می توانید این روش مدیریت زمان را به کار بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید:  اثر فوق العاده ی شادی بخشی هنر در زندگی

مدیریت زمان

یکی از بهترین موارد پومودورو در مدیریت زمان این است که این برنامه رایگان است. بله، می توانید بی یک تایمر گوجه فرنگی شکل بگیرید یا می توانید از هر برنامه تایمر در رایانه یا تلفن خود استفاده کنید. بنابراین  یکبار آن را امتحان کنید، چیزی را از دست نمی دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن