اعتماد به نفسزندگی شادمهارت های زندگی

آیا می توانیم شخصیت خود را تغییر دهیم؟

قسمت اول

شخصیت چیست؟

 

بیشتر افراد می خواهند برخی از جنبه های منش و شخصیت خود را تغییر دهند. به عنوان مثال، (تام) ممکن است بخواهد بیشتر برون گرا باشد، در حالی که (اما) می خواهد سازمان یافته تر باشد. تصادفی نیست که تام و اما می خواهند مسیری را تغییر دهند که از نظر اجتماعی مطلوب توصیف شود.

در حقیقت، بیشتر افراد می خواهند در یک جهت مطلوب اجتماعی تغییر کنند (به عنوان مثال افزایش برونگرایی، وظیفه شناسی، ثبات عاطفی و موفقیت) . افرادی که از یک ویژگی خاص نمره پایین می‌گیرند تمایل بیشتری به تغییر این ویژگی دارند. اما چگونه افراد ویژگی های شخصیتی خود را تغییر می‌دهند؟

برای تغییر شخصیت، افراد از اهداف تغییر استفاده می کنند و به اهدافشان، به طور کلی، جهت ساختار و معنی می دهند. اهداف تغییر، ذاتاً پویا هستند. این بدان معناست که هیچ وضعیت نهایی مشخصی برای دستیابی وجود ندارد (مانند اتمام دانشگاه و بازپرداخت وام دانشجویی). بنابراین اهداف تغییر به عنوان انگیزه ای ثابت برای تغییر، فرد در جهت دلخواه عمل می کنند. بنابراین، به احتمال زیاد تام و اما از اهداف تغییر استفاده می کنند، تا اجتماعی تر یا منظم تر شوند.

تغییر شخصیت

حال، سوال این است: آیا افراد می توانند عمدا شخصیت خود را تغییر دهند؟  جواب این است که هم بله و هم خیر. یافته‌های تحقیقات موارد متفاوتی را نشان می دهند.

آیا واقعاً امکان تغییر شخصیت شما وجود دارد یا الگوهای اساسی ما در طول زندگی ثابت هستند؟ در حالی که کتاب ها و وب سایت های خودیاری اغلب برنامه هایی را می خوانند که می توانید برای تغییر عادت ها و رفتارهای خود دنبال کنید، این اعتقاد راسخ وجود دارد که شخصیت های اساسی ما از تغییر ناپذیرند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟ (2)

زیگموند فروید، روانکاو اتریشی اظهار داشت که شخصیت در سن حساس 5 سالگی عمدتا در سنگ پایه قرار گرفته است و حتی بسیاری از روانشناسان مدرن معتقدند که شخصیت کلی در طول زندگی نسبتاً ثابت و پایدار است؛ اما اگر می خواهید شخصیت خود را تغییر دهید چه می کنید؟ آیا رویکرد صحیح و سخت کوشی می تواند منجر به تغییر منش واقعی شود یا آیا ما درگیر ویژگی های نامطلوبی هستیم که مانع رسیدن به اهدافمان می شوند؟

آیا شخصیت دائمی‌ست؟

 

میل به تغییر شخصیت امری غیرمعمول نیست. افراد خجالتی ممکن است آرزو کنند که کاش بیشتر صحبت می کردند افراد تند مزاج ممکن است آرزو کنند که بتوانند خونسردی خود را در موقعیت هایی که از نظر عاطفی احساس می شوند حفظ کنند. در بسیاری از مراحل زندگی، ممکن است دریابید که جنبه های خاصی از شخصیت شما وجود دارد که آرزو می کنید، بتوانید آن‌ها را تغییر دهید. حتی ممکن است اهدافی را تعیین کنید و در جهت مقابله با آن ویژگی های بالقوه مشکل ساز تلاش کنید. به عنوان مثال، معمول است که هنگام تغییرات در زندگی مثل نو شدن سال، روی تغییر بخش‌هایی از شخصیت خود مانند سخاوت، مهربانی، صبر متمرکز شده باشید.

به طور کلی، بسیاری از کارشناسان اتفاق نظر دارند که ایجاد تغییرات واقعی و پایدار و گسترده می تواند بسیار دشوار باشد. بنابراین اگر از جنبه های خاصی از شخصیت خود ناراضی هستید، آیا واقعاً کاری می توانید انجام دهید که تغییر کند؟

عواملی که شخصیت را شکل می دهند

برای درک اینکه آیا می توان شخصیت را تغییر داد، ابتدا باید بفهمیم دقیقاً چه چیزی باعث شخصیت می شود. بنابراین بحث طبیعت و ذات فرد در برابر پرورش و محیط، بار دیگر وارد عمل می شود. آیا شخصیت از طریق ژنتیک (طبیعت) ما شکل می گیرد یا از طریق پرورش، تجربیات و محیط (پرورش) ما شکل گرفته است؟

این مقاله را هم بخوانید:  آیا جزو مادران مسوولیت پذیر و شاد هستید؟

در گذشته ، نظریه پردازان و فیلسوفان غالباً رویکردی یکی در مقابل روش دیگر داشتند و یا از اهمیت طبیعت دفاع می کردند یا از آن حمایت می کردند، اما امروزه بیشتر متفکران موافقند که این ترکیبی از دو نیرو است که در نهایت شخصیت ما را شکل می دهد.

نه تنها این، بلکه تعامل مداوم بین ژنتیک و محیط می تواند به شکل گیری شخصیت بیان کمک کند. به عنوان مثال، شما ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد دوستانه بودن و آرامش باشید، اما کار در یک محیط پرتنش ممکن است شما را نسبت به فضای متفاوت کوتاه مدت و خوش برخورد کند.

دوقلوها

در ادامه داستان پسران دوقلوی یکسانی را که پس از تولد از هم جدا شده بودند را بیان می کنیم. در بزرگسالی، این دو مرد با زنانی با نام کوچک یکسان ازدواج کردند، سرگرمی های مشترک داشتند و از ویژگی های خاصی نیز برخوردار بودند و از لحاظ خصوصیات دارای اندازه گیری های مشابهی بودند.

این نمونه ها مبانی این ایده را فراهم می کنند که شخصیت های ما تا حد زیادی از کنترل ما خارج است.  مطالعات روی دوقلوها نشان می دهد که شخصیت، به جای اینکه توسط محیط و تجربیات منحصر به فرد ما شکل بگیرند، به قدرت تأثیرات ژنتیکی بستگی دارد.

ژنتیک مطمئناً مهم است، اما مطالعات دیگر نیز نشان می دهد که تربیت و حتی فرهنگ ما با نقشه های ژنتیکی  ارتباط برقرار می کند تا کردار ما را شکل دهد.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن