مسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگیموفقيت در كار

چگونه ذهن باز داشته باشیم

داشتن ذهن باز

اکثر رهبران موافق می دانند که ذهن باز و آزاد در مورد محصولات جدید، استراتژی ها، مدل های تجاری و غیره، یکی از کلیدهای موفقیت در اقتصاد مدرن است. اما چگونه آن را بسازید؟ تحقیقات گسترده فلسفه دینی حاکی از آن است که آزاد اندیشی ترکیبی از فروتنی فکری‌ست.

ذهن باز ویژگی ای‌ست که شامل پذیرش طیف گسترده ای از ایده ها، استدلال ها و اطلاعات می شود. ذهن باز داشتن به طور کلی یک کیفیت مثبت قلمداد می شود. این یک توانایی لازم برای تفکر انتقادی و منطقی است.

اگر شما اینگونه نباشید، دشوار است که همه عواملی را که به مشکلات کمک می کنند یا راه حل های مثمرثمر را بیابید. در دنیایی که به طور فزاینده ای قطبی شده است، توانایی بیرون رفتن از منطقه راحتی خود و در نظر گرفتن دیدگاه ها و ایده های دیگران مهم است.

این بدان معنی نیست که ذهن باز بودن لزوما آسان است. گشوده بودن در برابر ایده ها و تجربیات جدید، گاهی اوقات می تواند منجر به سردرگمی و ناهماهنگی شناختی شود. وقتی چیزهای جدیدی را مغایر با باورهای موجود بیاموزیم. با این حال، توانایی تغییر و تجدیدنظر در اعتقادات منسوخ یا نادرست، بخش مهمی از یادگیری و رشد شخصی‌ست.

ذهن باز داشتن و خوش فکر بودن یعنی چه؟

ذهن باز داشتن چند جنبه مختلف دارد:

در استفاده روزمره ، اصطلاح ذهن باز غالباً به عنوان مترادف عدم تعصب یا تحمل استفاده می شود. این اصطلاح برای توصیف میزان تمایل افراد برای در نظر گرفتن دیدگاه های دیگر یا آزمایش تجربه های جدید استفاده می شود. ذهن باز همچنین می تواند شامل پرسیدن سوال و فعال بودن در مورد جستجوی اطلاعاتی باشد که اعتقادات شما را به چالش می کشد.

این مقاله را هم بخوانید:  فروش هر چیز به هر شخصی چگونه انجام می شود؟

این باور همچنین شامل این عقیده است که افراد دیگر باید در بیان عقاید و استدلال های خود آزاد باشند، حتی اگرشما به عنوان مدیر لزوماً با این عقاید موافق نباشید. نقطه مقابل ذهن باز، ذهن بسته یا جزمی‌ست. افرادی که ذهن بسته تری دارند معمولاً فقط مایلند دیدگاه های خود را در نظر بگیرند و پذیرای عقاید دیگر نیستند. حتی اگر خود را فردی نسبتاً آزاد فکر می کنید، احتمالاً موضوعات خاصی وجود دارد که موضع گیری آن‌ها بسیار سخت تر است.

به عنوان مثال مواردی که شما به آن علاقه دارید یا مسائل اجتماعی، اما اعتقاد راسخ، ذهنیت باز را نفی نمی کند. ذهن باز داشتن به معنای داشتن توانایی در نظر گرفتن دیدگاه های دیگر و تلاش برای همدلی با دیگران است.

نکاتی برای داشتن ذهن خوش فکر و باز

راه اندازی یک تجارت الکترونیک

 

با هر فردی در هر مکانی و شخصیتی که ملاقات می کنید با احترام برخورد کرده و به سخنانش گوش دهید؛ یکی از دوستانی که  از نزدیک با کلینتون کار می کرد این را تأیید کرد و هر شب قبل از خواب به او می گفت که یادداشت هایی را درباره افرادی که ملاقات می کند یادداشت می کند.

افراد ذهن باز و خوش فکر فعالانه تلاش می کنند تا به هر شخصی که با حضورش روبرو می شود، توجه کنند. آن‌ها به چشمان آنها نگاه می کنند. سلام می کنند و علاقه واقعی نشان می دهند. از آنها برای کمک ارزشمند تشکر می کنند.

درباره افراد با دیدگاه‌های متفاوت تر از شما مطالعه کنید

 

این مقاله را هم بخوانید:  راه موفقیت در کسب و کار

برای دانستن نظرات ذهنی و فکری و عقیده افراد در تمام نقاط جهان تنها راه پیش روی شما مطالعه نقطه نظراهای آنان است.

به مردم مجال دهید تا خود را نشان دهند

 

افراد با ذهن باز می دانند که همه در اولین تلاش به نتیجه درست نمی رسند. آن‌ها به مردم فضا می دهند و صبورند و  می‌دانند که همه انسان هایی که در زندگی آن‌ها فرستاده شده اند تا چیزی به ایشان بیاموزند و گاهی اوقات ممکن است کمی انتظارلازم باشد.

در آغوش ترس

ارتباطات خود را تقویت کنید

یکی از نزدیکترین دوستان خوش فکر و دارای ذهن باز در دوران کودکی (میشل تامپسون) که کارهای شگفت انگیزی را در حیطه کار خود انجام داده است و او اولین تجارت خود را با یک وانت در کنار جاده ای در افغانستان آغاز کرده و از آن زمان به بعد برای ساخت و فروش چندین شرکت کار کرده است.

میشل وقتی از او بهترین توصیه شغلی را خواست، انتظار داشت که او درباره اهمیت یادگیری نحوه فروش به من بگوید. در عوض، کلمات زیر را با من در میان گذاشت:

«قبل از پیوستن به ارتش، مربی من مرا کنار کشید و به من گفت که ایجاد گروه های مختلف دوستانه را در اولویت زندگی ام قرار دهم.»

از نظر حرفه ای، وی بر اهمیت تشکیل یک هیات مشورتی با زمینه های مختلف تأکید کرده تا نه تنها ببینیم که دیگران چگونه دنیا را می ببینند، بلکه چشم هایم را به آنچه ممکن است از دست بدهم نیز باز  می کند. افراد خوش فکر و با ذهن باز با ارزش هایشان، خود را محدود می کنند ولی در روش رسیدن به الویت‌هایشان محدود نمی شوند و از صحبت‌های بقیه استفاده می کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  گوش دادن و شنیده شدن نیاز بشر است 

خلاصه، افراد آزاد و خوش فکر به حق بودن اهمیت نمی دهند. آن‌ها فقط به درست کردن امور اهمیت می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن