زندگی شادمشاوره شغلی و توسعه فردیمهارت های زندگیموفقيت در كار

ترفندهایی در مورد یادگیری بهتر

یادگیری بهتر

 

یادگیری چیزهای جدید قسمت عظیمی از زندگی‌ست. ما همیشه باید در تلاش برای یادگیری و رشد باشیم. اما این زمان می برد و زمان بسیار گرانبهایی‌ست. بنابراین چگونه می توانید با سرعت بخشیدن به روند یادگیری، از وقت خود نهایت استفاده را ببرید؟ اگر می خواهید شروع به گسترش دانش خود کنید، در اینجا 10 روش اثبات شده وجود دارد که امروز می توانید سریعتر یادگیری هر آنچه می خواهید را شروع کنید.

 

1-با قلم و کاغذ یادداشت کنید

اگرچه ممکن است به نظر برسد که نوشتن یادداشت های خود بر روی لپ تاپ در طی یک کنفرانس یا سخنرانی دقیق تر خواهد بود و از فراموش کردن آن ها جلوگیری می‌کند ولی همین یادداشت برداری به شما همچنین کمک می کند تا سریعتر یاد بگیرید.

تنها یک تفاوت وجود دارد اینکه، برای سرعت بخشیدن به یادگیری، از لپ تاپ صرف نظر کرده و به روش قدیمی و با قلم و کاغذ یادداشت برداری کنید. تحقیقات نشان داده است کسانی که در متن سخنرانی خود تایپ می کنند، اطلاعات را در سطح پایین تری پردازش و حفظ می کنند. کسانی که با دست یادداشت می کنند در حقیقت بیشتر می آموزند.

در حالی که یادداشت برداری با دست از تایپ کردن کندتر و دست و پا گیرتر است، عمل نوشتن اطلاعات باعث درک و حفظ آن می‌شود. تنظیم مجدد اطلاعات به زبان و درک خود به شما کمک می کند تا اطلاعات را بیشتر حفظ کنید؛ به این معنی که یادآوری بهتر و در تست ها عملکرد بهتری خواهید داشت.

این مقاله را هم بخوانید:  اثرات عجیب استرس بر پوست وبدن (2)

2- هرچه یادداشت برداری شما بهتر باشد، سریع‌تر یاد می گیرید

دانستن نحوه یادداشت برداری دقیق به شما کمک می کند تا مفاهیم را به خاطر بسپارید، درک عمیق تری از موضوع  پیدا کنید و مهارت های یادگیری معنی داری را کسب کنید. بنابراین، قبل از یادگیری مبحث جدید، مطمئن شوید که استراتژی های مختلفی را برای یادداشت برداری یاد گرفته اید، مانند روش کرنل (یادگیری با خلاصه‌نویسی صحیح)  که به شما کمک می کند یادداشت های کلاس را به صورت خلاصه های قابل هضم تنظیم کنید.

از هر روشی که استفاده می کنید، برخی از نکات اساسی برای یادداشت برداری عبارتند از:

-گوش کنید و یادداشت کنید

-فاصله و خطوطی یا علاماتی را بین ایده های اصلی بگذارید تا بتوانید بعداً دوباره آن‌ها را مرور کرده و اطلاعات اضافه کنید یک سیستم سازگار از اختصارات و نمادها را برای صرفه جویی در وقت ایجاد کنید.

-عبارات بنویسید، نه جملات کامل

-بیاموزید که اطلاعات مهم را بیرون بیاورید و اطلاعات بی اهمیت را نادیده بگیرید

6- اعتماد

3-تمرین توزیع شده

این روش شامل توزیع چندین روش (یا جلسات مطالعه) در مورد یک موضوع در طی یک دوره زمانی خاص است. استفاده از جلسات مطالعه کوتاه و با فاصله، یادگیری معنادار را تشویق می کند. اولین قدم، یادداشت برداری کامل هنگام بحث در مورد موضوع است. پس از چند دقیقه، نگاهی به یادداشت های خود داشته باشید، برای اضافه کردن جزئیات و اطمینان از صحت آن ها،  تغییراتی را اعمال کنید.

این کار را به سرعت انجام دهید، یک یا دو بار هر کلاس یا دوره آموزشی را دنبال و دوره کنید یا گوش دهید. با گذشت زمان، می توانید جلسات را شروع کنید، از یک بار در روز شروع کنید و در نهایت به سه بار در هفته پیش بروید. فاصله گرفتن زمانی از تمرین ها و تکرارها برای مدت زمان طولانی بسیار موثر است، زیرا انجام جلسات مطالعه کوچک آسان تر است.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با 10 قدم ساده از ترس های غیر واقعی دور بمانیم

 

4-مطالعه، خواب، مطالعه بیشتر

شما فردا یک پروژه بزرگ یا یک ارائه مهم دارید و آماده نیستید. اگر مثل بسیاری از ما هستید ، خیلی دیر وقت بیدار می مانید، احتمالا این روش، راه خوبی برای استفاده از بهترین کارایی مغز و پردازش اطلاعات نیست.

تحقیقات نشان می دهد بین خواب و یادگیری رابطه ای قوی وجود دارد. به نظر می رسد که چشم بسته عنصر مهمی در تقویت چگونگی به یاد آوردن مغز ما است. خواب عمیق، می تواند خاطرات را تقویت کند. دانشجویانی که هم درس می خوانند و هم خواب زیادی دارند، نه تنها از نظر علمی عملکرد بهتری دارند آنها همچنین خوشحال ترند.

 

5-برای یادگیری بهتر،عمل خود را اصلاح کنید

اگر در حال یادگیری مهارتی هستید، مرتباً همان کار را انجام ندهید. ایجاد تغییرات جزئی و تنوع در جلسات تمرینی مکرر به شما کمک می کند تا مهارتتان سریعتر شود. در یک مطالعه بر روی افرادی که یک مهارت حرکتی مبتنی بر رایانه را می آموختند، کسانی که مهارتی را آموختند و سپس در یک جلسه تمرین اصلاح شده، آن مهارت را به روشی کمی متفاوت تمرین کردند، عملکرد بهتری نسبت به افرادی داشتند که کار اصلی را بارها و بارها تکرار کردند.

طبیعت مستقل

6-از ابزارهای کمک حفظ کردن و یادگیری استفاده کنید

 

یکی از بهترین راه ها برای به خاطر سپردن سریع مقدار زیادی از اطلاعات ، استفاده از دستگاه به یاد آوری مطالب کمک می کند. دستگاه حافظه ، هر روش یادگیری است که به حفظ یا بازیابی اطلاعات (حافظه) در حافظه انسان کمک می کند. از رمزگذاری مفصل ، نشانه های بازیابی و تصاویر به عنوان ابزار خاصی برای رمزگذاری هرگونه اطلاعات داده شده به گونه ای به اطلاعات اصلی کمک می کند تا با چیزهای قابل دسترسی بتوانید حافظه خود را یاری دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  انضباط فردی در محیط کار

مثل یادداشت هایی معمولاً برای لیست ها و به صورت شنیداری مانند شعرهای کوتاه، داستان گویی، کلمات اختصاری، اصطلاحات اولیه  یا عبارات به یادماندنی، مورد استفاده قرار می گیرند. اما از دستورهای یادگاری و ابزارهای حافظه می توان برای انواع دیگر اطلاعات و به صورت های بصری یا حسی نیز استفاده کرد. استفاده از آن‌ها مبتنی بر این مشاهده است که ذهن انسان به راحتی و نه اطلاعات انتزاعی یا غیرشخصی، اطلاعات مکانی، شخصی ، غافلگیر کننده، جسمی، طنزآمیز  یا در غیر این صورت  «قابل تعامل» را به خاطر می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن