زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

گوش دادن و شنیده شدن نیاز بشر است 

گوش دادن و شنیده شدن 

 

ارتباط باید آسان باشد. من چیزی می گویم و شما گوش می دهید. شما چیزی می گویید و من گوش می دهم. با این حال، ارتباط گوش دادن که در آن هر شخص احساس شنیدن و تأیید می کند در واقع بسیار نادر است.

«هرگفتگوی خوب با خوب گوش دادن شروع می شود.»

چرا گوش دادن به عنوان یک گام اولیه در ارتباطات بسیار مهم است؟ زیرا به شما کمک می کند مخاطبان خود را درک کرده و بنابراین پیام خود را متناسب با نیازها و نگرانی های آن ها تنظیم کنید. با گوش دادن خوب -از طریق گوش دادن فعال – بهترین روش برای رساندن پیام مورد نیاز مخاطبان خود را تجربه می کنیم.

در برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، تمرینی انجام می شود که در آن یک نفر صحبت می کند و یک نفر به مدت 2-3 دقیقه گوش می دهد. افراد در گروه اظهار نظر کردند که اینکار چقدر با مکالمات عادی و روزانه آن ها و روشی که بکار می برند، متفاوت است. بسیاری از افراد تجربه گوش دادن به این روش را نداشته اند و می دانند که اگر این کار را امتحان بکنند واقعاً به روابطشان کمک خواهد کرد. ارتباط خوب با گوش دادن خوب شروع می شود.

 

موانع ارتباط

 

در یک حس همگانی،  وقتی کسی به طور کامل به ما گوش نمی دهد، احساس می کنیم مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته ایم. گاهی در گیر مکالمه های می شویم  که احساس می کنیم طرف مقابل همه بارهایش را به ما تحمیل کرده اما هیچ یک از صحبت‌ های ما را درک نکرده است.

این مقاله را هم بخوانید:  افزایش بازدهی شغلی

در ارتباطات اخیر خود تأمل کنید، آن ها چه حسی داشتند؟

آیا احساس کردید که مورد تأیید، قدردانی و پذیرش قرار گرفته اید؟ فکر می کنید شخص مقابل این کار را کرده است؟ اگر اینگونه نباشد، ممکن است نکات و موارد زیاد اشتباهی در جریان ارتباط دخیل باشند. خیلی اوقات ما آنقدر مشغول فکر کردن هستیم که واقعاً صحبت های فرد مقابل را نمی شنویم.

مانع بزرگ دیگر برقراری ارتباط این است که اغلب وقت نمی گذاریم تا واقعاً به حرف های  شخص دیگری گوش دهیم.

در اینجا چند نکته برای بهبود مهارت های ارتباطی شما آورده شده است

 

  • در طول سه یا چهار دقیقه اول هر مکالمه بیشتر گوش دهید. این روابط شما را با دیگران کاملا تغییر می دهد.
  • برای جواب به آنچه که شخص مقابل گفته است عبارتی اضافه کنید تا مطمئن شود که او را درک کرده اید؛ زیرا ما اغلب فقط نسخه حرف های خود را در گفته های شخص می شنویم.
  • در ارتباطات دشوار، با احساسات و حرکات بدن خود ارتباط برقرار کنید.

 

انتخاب مرد زندگی

این تمرین ها برای برقرای ارتباط بهتر به شما کمک می کند:

 

  • فکر کنید چه چیزی باعث می شود هنگام گفتگو با شخص دیگری احساس آزار، ناراحتی، توقف گوش دادن کنید. سپس از این اطلاعات استفاده کنید تا خودتان تأثیر منفی روی دیگران نگذارید.
  • بگذارید شخص دیگر بدون وقفه صحبت کند – اگر مرتب صحبت های او را قطع کنید برای شخصی که صحبت می کند آزار دهنده است و ممکن است پذیرای صحبت شما نباشد.

  • وقتی کسی صحبت می کند، مفید است که نشان دهید شما نیز گوش داده اید و درک کرده اید.
  • صدای خود را آرام و لحن را ثابت نگه دارید.
  • از او وقت بخواهید تا فکر کنید: اگر مطمئن نیستید یا مخالف هستید؛ اما نمی توانید کلمات مناسب را پیدا کنید، به شخصی که با او صحبت می کنید بگویید که با دقت به گفته های او گوش داده اید اما برای تفکر زمان لازم دارید.
این مقاله را هم بخوانید:  جذب موفقیت و راه‌کارهای عملی و ساده

مهارت شنیداری خوب در زندگی شخصی ما فوایدی نیز دارد، از جمله: به دست آوردن تعداد بیشتری دوست و ارتباطات بهتر در شبکه های اجتماعی، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس، نمرات بالاتر در مدرسه و کارهای دانشگاهی و حتی سلامتی عمومی.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن