اعتماد به نفسمهارت های زندگی

نکات طلایی برای کمک به یک دوست افسرده (1)

قسمت اول

آیا دوست یا خویشاوندی دارید که افسرده است؟

 

شما تنها نیستید. طبق آخرین برآوردهای موسسه ملی بهداشت روان، بیش از 7 درصد از کل بزرگسالان ایالات متحده در سال 2017 یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کرده اند. در سراسر جهان، بیش از 300 میلیون بزرگسال و کودک از منابع معتمد با افسردگی زندگی می کنند. اما همه  افراد افسرده را به یک شکل آن را تجربه نمی کنند و علائم آن ممکن است متفاوت باشد.

در این‌جا، ما بیش از 10 کار را که می توانید برای کمک به آن‌ها انجام دهید و همچنین چند مورد برای جلوگیری از افسردگی توصیه خواهیم کرد:

اگر دوست شما افسرده است، ممکن است:

 

 • غمگین یا گریان به نظر برسد،
 • نسبت به آینده بیش از حد معمول بدبین یا نا امید به نظر برسند،
 • در مورد احساس گناه، پوچی یا بی ارزش بودن صحبت کند،
 • به نظر برسد کمتر به گذراندن وقت با دیگران علاقه مند است یا کمتر از آن‌چه معمول است، ارتباط برقرار می کنند،
 • به راحتی ناراحت می‌ شود یا تحریک پذیر است،
 • انرژی کمتری دارد، به آرامی حرکت می‌کند، یا به طور کلی بی حال به نظر برسد،
 • کمتر از حد معمول به ظاهر خود علاقه نشان می دهند یا از رعایت بهداشت اولیه مانند دوش گرفتن و مسواک زدن خود غافل می شوند،
 • فرد افسرده در خوابیدن مشکل دارد یا خیلی بیشتر از حد معمول می خوابد،
 • کمتر به فعالیت‌ها و علایق معمول خود اهمیت دهند،
 • فراموشکار به نظر می رسد یا در تمرکز یا تصمیم گیری در مورد مسائل مشکل دارد،
 • بیشتر یا کمتر از حد معمول بخورد،
 • صحبت از مرگ یا خودکشی می‌کند.
این مقاله را هم بخوانید:  موانع رسیدن به موفقیت

1- به صحبت‌های دوستتان گوش دهید

 

به دوست خود بگویید که شما برای کمک به او آن‌جا هستید. می توانید مکالمه را با به اشتراک گذاشتن نگرانی ها و پرسیدن یک سوال خاص آغاز کنید. به عنوان مثال، ممکن است بگویید: «به نظر می رسد اخیراً سختی کشیده ایدیا مشکلی داشتید».  نظر شما چیست؟ به خاطر داشته باشید که دوست شما ممکن است بخواهد در مورد آن‌چه احساس می کنند صحبت کند یا حتی ممکن است مشاوره ای نخواهند.

 

با استفاده از تکنیک های گوش دادن فعال با دوست خود درگیر شوید:

 

 • به جای این‌که تصور و تظاهر کنید که معنی حرف‎‌های آن‌ها را می فهمید، برای کسب اطلاعات بیشتر سوال کنید. احساساتش را به خوبی ارزیابی کنید. ممکن است به او  بگویید: «واقعا دشوار به نظر می رسد یا متأسفم که این را می‌شنوم».
 • سعی کنید با زبان بدن خود همدلی و علاقه نشان دهید. دوست شما ممکن است برای اولین بار حوصله صحبت کردن را نداشته باشد، بنابراین باید صبور باشید.
 • مدام سوال های باز بپرسید (بدون این‌که به او فشار بیاورید) و ابراز نگرانی کنید. سعی کنید هر زمان ممکن شخصاً مکالمه را هدایت کنید. اگر در مناطق مختلف و دوری زندگی می کنید، گپ ویدیویی را امتحان کنید.

2- به دوستانتان کمک کنید تا پشتیبانی، پیدا کنند

دوست ما ممکن است از این‌که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند آگاه نباشد، یا ممکن است مطمئن نباشد که چگونه می تواند به خود کمک کند. حتی اگر بداند که درمان می تواند به او کمک کند، جستجوی یک درمانگر و تعیین وقت قبلی می تواند دلهره آور باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  قوانین تصمیم گیری بهتر

اگر به نظر می رسد  که دوست شما علاقه مند به مشاوره است، به او کمک کنید تا درمانگران بالقوه را بررسی کند. شما می توانید به دوستان خود کمک کنید تا  از مواردی که برای پرسیدن از درمانگران نیاز دارد لیستی تهیه کند. تشویق و حمایت از دوستان برای تعیین اولین قرار ملاقات در صورت اضطرابشان، می تواند بسیار مفید باشد.

بیحوصلگی و کسالت

 

3- در ادامه درمان حمایت را فراموش نکنید

افسردگی می تواند انرژی را کاهش داده و میل به منزوی شدن افزایش یابد. اگر دوست شما از ادامه درمان منصرف شد یا بیان کرد که: «من فکر می کنم که قرار ملاقات درمانی خود را لغو می کنم»، او را تشویق کنید که به آن پایبند بماند. بهتر است بگویید: «هفته گذشته گفتی که جلسه شما واقعاً مثمر ثمر بوده است و پس از آن احساس بهتری داشتی. اگر جلسه امروز کمک کند چه؟»

در مورد دارو نیز همین طور است. اگر دوست شما بخاطر عوارض جانبی ناخوشایند می خواهد مصرف دارو را متوقف کند، حمایتش را ترک نکنید. او را تشویق کنید تا در مورد روی آوردن به داروی ضد افسردگی دیگر یا استفاده کامل از داروی قبلی با روانپزشک خود صحبت کند؛ زیرا قطع ناگهانی داروهای ضد افسردگی بدون نظارت یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند عواقب جدی داشته باشد.

4- مراقب خود باشید (در حین حمایت از فرد افسرده ) 

وقتی به شخصی که با افسرده است، اهمیت می دهید، وسوسه انگیز است که همه چیز را کنار بگذارید و در کنار او باشید و از او حمایت کنید. این‌که بخواهید به دوست خود کمک کنید اشتباه نیست؛ اما مراقبت از نیازهای خودتان نیز مهم است. اگر تمام انرژی خود را صرف حمایت از دوست خود کنید، خیلی کم برای خودتان باقی خواهد ماند. همچنین مراقب باشید که خود شما احساس نا امیدی نکنید؛ زیرا در این صورت کمک چندانی به دوست خود نخواهید کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  راه هایی برای معنابخشی به زندگی

 

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن