مهارت های زندگیموفقيت در كار

7 قدم برای رسیدن به هر هدفی در زندگی (قسمت اول)

رسیدن به هر هدفی

 

همه ما در زندگی اهدافی داریم. جهت  رسیدن به هر هدفی ، هر یک از ما در برهه ای از زندگی می خواهیم به چیزی بزرگ یا کوچک برسیم و امیدها و رویاهایی عمیق برای آینده داریم و اشتیاق شدیدی برای انجام برخی از موفقیت های بزرگ در وجود ماست. درحقیقت نیاز به رشد، همیشه در سلول ها و ژن های ما وجود داشته است.

ما انسان ها به معنای واقعی کلمه پیشرفت کرده ایم و به لطف نوآوری ها امکانات به ظاهر غیرممکن را در زندگی مان بوجود آورده ایم و به نتایج بی نظیری دست یافته ایم و واضح است که در زندگی به اهداف فوق العاده ای رسیده ایم. در سرتاسر کره زمین، آنچه که روزگاری تصور می شد فقط در قلمرو تخیل انسان یا فقط موضوع  علمی-تخیلی ست را به دست آورده ایم. با این حال، در حالی که به نظر می رسد جامعه و فرهنگ ما در حال جهش های نجومی به جلو و دستیابی به اهداف عجیب و غریب هستند، هنوز درک مسائل و رسیدن به اهدافمان را دشوار می بینیم.

اهداف دقیق به شما کمک می کند تقریباً هر رویایی را به واقعیت تبدیل کنید

 

سندرم سال نو

برای رسیدن به هر هدفی، بیشتر افراد تنظیم اهداف خود را به طور خاص با سال نو شروع می کنند، زیرا زمان تازه ها ست. اما، در واقع، یک مطالعه نشان داد که تنها هشت درصد از اهداف تعیین شده در شب سال نو در واقع محقق شده است.

دلیلش این است که اکثر افرادی که سال نو را انتخاب می کنند، اهدافشان را به درستی تعیین نمی کنند. وقتی همه کارها را اشتباه انجام دهید، نمی توانید انتظار رسیدن به اهداف خود را داشته باشید. زیرا بر خلاف هر دستورالعمل موفقیت رفتار کرده اید.

این مقاله را هم بخوانید:  روش‌های ایجاد رقابت سالم در محیط کار

چرا؟ اهداف نمی توانند به صورت انتزاعی باقی بمانند. آن ها باید به طرز صحیحی برنامه ریزی و عمل شوند. شاید به همین دلیل باشد که 34 درصد مردم پس از شروع ماه اول از اهداف سال نوی خود منصرف می شوند. پس از 6 ماه، 54 درصد افراد از مسیر خارج شده و منصرف شده اند. چون اهداف را به درستی تعیین نکرده اند.

 

7 مرحله برای رسیدن به هر هدفی

 

 این یک مسابقه نیست و هیچ کس طرف برنده نیست

 

بدون شک دستیابی به هر هدفی نیاز به انضباط شخصی دارد و این شامل آگاهی از اقدامات و توانایی غلبه بر برخی عادت های بد است که مانع ما می شود. با این حال، یک سیستم اثبات شده برای دستیابی به هر هدفی وجود دارد که شامل هفت مرحله جداگانه و سیستمی برای هدف گذاری دقیق تر است. اهداف دقیق تر، به شما این امکان را می دهند تا تقریباً به هر آنچه دلتان می خواهد، برسید.

 

اولین قدم تعیین هدف است

در مورد آنچه قصد دارید به دست آورید بسیار دقیق باشید. برای رسیدن به هر هدفی، شما باید اطمینان حاصل کنید که اهدافتان قابل اندازه گیری و شناسایی دقیق است تا بتوان آن را ردیابی و سنجش کرد. همچنین باید جزئیات زیادی را در مورد اهداف مورد نظر بدانید. نمی توانید فقط بگویید می خواهید ثروتمند باشید. بلکه باید به جزئیات رسیدن به آن آگاه باشید.

برای مثال اگر اهداف پولی و مالی دارید، باید مبلغ مشخصی را شامل شوند. به عنوان مثال، شما قصد دارید در 24 ماه آینده یک میلیون دلار خالص داشته باشید، اگر قصد دارید در 12 ماه آینده 20،000 دلار درآمد ماهانه با ایجاد یک تجارت خدماتی یا هر چیز دیگری برای این موضوع داشته باشید، باید کاملاً در این مورد دقیق باشید و خواسته خود را با ریزکاری هایش به کائنات بسپارید.

این مقاله را هم بخوانید:  رازهای موفقیت رهبری در سازمان

وقتی درباره هدفی مشخص فکر و تلاش می کنید، آن هدف تحقق می یابد. از حالت انتزاعی به سمت واقعیت حرکت می کند. برای انجام این کار، باید یادداشت برداری کنید. بنابراین تمام این موارد را یادداشت کنید: می خواهید به چه چیزی برسید؟ در آن مرحله با رسیدن به آن هدف زندگی شما چگونه است؟ دوستانت چه کسانی هستند؟ در طول روز چه کاری انجام می دهید؟ چه عادت هایی دارید؟ چه ساعتی بیدار می شوید؟

شما به معنای واقعی کلمه باید هدف و زندگی خود را با جزئیات زیادی توصیف کنید. اگر قصد دارید در 12 ماه آینده 50 پوند وزن کم کنید، تا رسیدن به آن هدف، وضعیت روز خود را توصیف کنید. اندازه کمر شما چقدر باید باشد؟ چه نوع لباسی می پوشید؟ چه ساعتی از خواب بیدار می شوید تا تمرین کنید؟ چه نوع غذاهایی را می خورید یا از آن ها اجتناب می کنید؟ هرچه جزئیات مشخصات شما بیشتر باشد، بهتر است.

گام دوم برای دستیابی به اهداف، اطمینان از معنی دار بودن اهداف

 

عصر جدید، باورهای جدید: مجردها بهتر کار می کند، اما متاهل ها احساس بهتری می کنند

 

اهداف نمی توانند فقط مشخص باشند. گام دوم برای دستیابی به اهداف، اطمینان از معنی دار بودن آن هاست. همیشه برای دستیابی به هدفی که برای ما معنای ریشه ای دارد، بیشتر کار و تلاش خواهیم کرد.

هنگامی که  معنا دار بودن شامل مواردی از قبیل خانواده، آزادی، امنیت و عشق باشد، سعی می کنیم همه چیز را ببینیم و تا موفقیت تلاش خواهیم کرد. این یکی از مهم ترین مراحل در این فرآیند، یادداشت برداری از مراحل رسیدن به موفقیت  است.

این مقاله را هم بخوانید:  احساس تنهایی را چگونه کنار بگذاریم؟

گام سوم: برای رسیدن به هر هدفی ، اهدافمان باید قابل تحقق باشند

هنگامی که اهدافی را انتخاب می کنید که قابل تحقق هستند، نه تنها احتمال دستیابی به آن ها بیشتر است، بلکه می توانید در این روند نیز حرکت خاصی ایجاد کنید. تحقق هدفی که در حال حاضر دور از دسترس است، مهم نیست، مهم این است که زودتر به هدفی ساده تر برسید. پس از رسیدن به آنجا، غیرت و اشتیاق رسیدن به هدف های بزرگ تر، شما را تحریک به ادامه مبارزه می کند.

گام چهارم: برنامه عملیاتی برای رسیدن به هر هدفی

همچنین می توانید اهدافی را پیدا کنید که بزرگ هستند، اما دستیابی به آن ها غیرممکن نیست. اهداف 12 ماهه خود را برنامه ریزی کنید تا به عنوان نقاط عطف یا نشانه هایی برای رسیدن به اهداف بلند مدت و بسیار بزرگتر عمل کنند. سپس، حتماً یک برنامه عملیاتی عظیم ایجاد کنید که به شما کمک کند همه کارها را انجام دهید.

جهت رسیدن به هر هدفی ، اهدافی که برای زندگی و آینده خود انتخاب کرده اید چقدر مرتبط هستند؟ آیا آن ها با خواسته شما همسو هستند؟ آیا آن ها با ارزش ها و اعتقادات اصلی شما مطابقت دارند؟ یا، آیا  بر خلاف همه چیزهایی هستند که شما به آن ها اعتقاد دارید؟ وقتی هدفهایی را انتخاب می کنیم که مغایر خواسته ماست، پیگیری شان بسیار دشوارتر است.

 

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن