زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

5 رفتار مخرب روابط اجتماعی را بشناسیم

رفتار مخرب 

 

بسیاری از ما تجربه های ضعیفی در یک رابطه و رفتار مخرب یا سازنده با طرف مقابل را داشته ایم، مخصوصاً در هنگام مشاجره یا اختلاف. در حالی که تعارض ها بین انسان ها سالم هستند و می توانند بخشی طبیعی از یک رابطه صمیمی باشد، برای موثر و سازنده بودن، مقداری مهارت و تلاش لازم است.

انسان ها از انجام رفتار مخرب لذت نمی برند. افراد به من می گویند که هنگام برخورد نادرست با همسر بخاطر رفتارهایشان احساس بدی دارند و احساس می کنند که نمی توانند به خودشان کمک کنند یا نمی دانند چگونه این چرخه را متوقف کنند. آن ها احساس تهدید، صدمه، ناراحتی و یا عصبانیت دارند و احساس می کنند باید از خود محافظت کنند.

وقتی هر دو شریک در طی یک درگیری واکنش نشان می دهند، یک حلقه منفی ایجاد می کند که می تواند منفی تر شود. هر دو شریک معمولاً درگیر چرخه ای از احساس صدمه و عصبانیت هستند. با گذشت زمان، این چرخه ها منجر به جدایی، قطع ارتباط و نارضایتی زیادی در روابط می شود. اغلب اوقات، ما به دنبال تغییر شریک زندگی خود هستیم و اساساً به یکدیگر می گوییم: «نه، تو اول تغییر کن» من دیده ام که زن و شوهرها در لجبازی های طولانی مدت گیر می کنند که پایان خوبی ندارد.

سعی کنید هر یک از این نه رفتار مخرب را در خود  تشخیص دهید و از آن ها اجتناب کنید. ممکن است کار سختی باشد، اما ارزش تلاش و سرمایه گذاری را خواهد داشت. در ادامه با ما همراه باشید: (دکتر جسیکا هیگینز)

این مقاله را هم بخوانید:  مراقبه و راه‌های مفید برای انجام صحیح آن

بیحوصلگی و کسالت

شناسایی 9 رفتار مخرب برای جلوگیری از درگیری منفی در روابط

 

1- رفتار مخرب : حمله به شخصیت فرد مقابل

این مورد اولین نمونه از رفتارهایی ست که باید در تعارض روابط از آن ها اجتناب شود. استفاده از کلمات یا نام های نامناسب وقتی ست که زبان برای توهین به شخصی باز شود. این نام ها می تواند کلمه ای باشد که با هدف حمله، سرزنش، رد، شرم، تمسخر یا محکوم کردن شخص دیگری بخاطر شخصیت، خصوصیات، اهداف، خانواده، قومیت، مذهب، عقاید و غیره باشد و یا محکوم کردن فرد مقابل با جملاتی یا کلمه («همیشه» این طور هستید یا آن طور)، بیان شده است.

در پاسخ به حملات شخصیت، شریک زندگی شما به احتمال زیاد حالت دفاعی خواهد داشت.

 

2- انتقاد دومین نمونه از رفتارهایی ست که باید در تعارض روابط از آن ها اجتناب شود

این عمل تمرکز روی نقص یک شخص و قضاوت شدید و قضاوت غیر منصفانه اوست. تلاش برای اصلاح شریک زندگی از دیگر نمونه های انتقاد است. مشاهده رفتار منفی همسرتان و تمرکز روی نکات منفی شخصیت او می تواند باعث ایجاد بیزاری شود. نگه داشتن شریک زندگی در یک دیدگاه منفی ذهنی و مداوم، اغلب منجر به نفرت و تحقیر می شود. وقتی بسیار انتقادی هستید، نقاط قوت یا خصوصیات مثبت شریک زندگی خود را نادیده می گیرید و تحقیر طرف مقابل آغاز می شود.

 

3-  حرکات بدن که برای رد، بی احترامی یا آزار شریک زندگی استفاده می شود

 

برخی از حرکات بدنی که افراد از آن استفاده می کنند، تکان دادن انگشت، بالا بردن دست از جمله رفتارهایی ست که باید در روابط شما متوقف شود: حرکت پشت کردن به همسر، چرخش چشم، آه سنگین، بهم خوردن حواس و بی علاقگی و عدم توجه هنگامی که شریک زندگی شما در حال صحبت است.

این مقاله را هم بخوانید:  تقویت امنیت روانی در محیط کار

بنابراین اگر می توانید، از زبان بدن و حالات صورت خود آگاه باشید. سعی کنید و یک موضع خنثی و باز داشته باشید

 

4- عدم توجه (خاموشی و سکوت) و نادیده گرفتن طرف مقابل با رفتار

 

این رفتارها طور کلی آسیب و درد بیشتری ایجاد می کند. شریک نادیده گرفته شده اغلب احساس طردشدن و نا امیدی و بی احترامی خواهد کرد. بنابراین اگر بیش از حد عصبانی هستید و یا صدمه دیده اید که بتوانید صحبت کنید، با درایت به شریک خود بفهمانید که آماده صحبت نیستید. برای رفتن یک قدم جلوتر، می توانید زمانی را برای آماده بودن برای ارتباط و صحبت مجدد پیشنهاد دهید.

 

5- تصمیم گیری در مورد افکار و احساسات همسر یا شریکتان، بدون اینکه آن را بررسی کنید

 

2- ترس از ناشناخته ها

متأسفانه، این یک عمل بسیار معمول است. وقتی با کسی نزدیک باشیم، سعی خواهیم کرد انگیزه های او را بفهمیم و اینکه چرا کاری را انجام می دهد. اما این درست رفتاری که باید از آن اجتناب کرد.

طبیعی ست که ما اقدامات آن ها را پیش بینی کنیم و انتظارات خاصی از آن ها داشته باشیم. از طرف دیگر، به خصوص وقتی درگیری عاطفی داریم، واقعاً نمی دانیم که آن ها چه فکر می کنند یا چه احساسی دارند و اغلب در اشتباه هستیم. بسیاری از اوقات مردم فکر می کنند که درمورد آنچه همسرشان فکر می کند یا احساس می کند درست فکر می کنند. سعی کنید ابتدا با صحبت کردن بفهمید که خواسته و تصمیم واقعی او چیست و بعد قضاوت کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  مراقبه ذن چگونه به ما برای داشتن زندگی بهتر کمک می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن