مهارت های زندگی

کیفیت خواب چه تاثیری بر روحیه شما می گذارد

کیفیت خواب

 

تاثیر چرخه خواب و کیفیت خواب بر روحیه و حالات فرد یک موضوع کاملا ثابت شده است، اگر شما خواب کافی در شب نداشته باشید، قطعا باید منتظر حالات عصبی و یا خواب آلودگی در روز بعد را داشته باشید. آیا تا به حال به ارتباط میان خواب و روحیه روزانه خود فکر کرده اید؟ اگر خود را بخشی از این گروه بدون خواب می دانید، تنها شما نیستید. طبق منبع معتبر آکادمی پزشکی خواب (AASM) تقریباً از هر 3 بزرگسال آمریکایی 1 خواب کافی ندارد.

اگر به ارتباط میان این دو موضوع اندیشیده اید، قطعا چرخه خواب و زندگی روزانه تان تنظیم شده است اما در صورتی که احساس می کند چرخه خوابتان تنظیم نیست، در این مطلب به تاثیر چرخه خواب بر روحیه می پردازیم.

 خواب کافی داشته باشید 

کیفیت خواب

خواب شبانه کافی فواید بسیار زیادی بر حالات و روحیه شما می گذارد که از جمله مهم‌ترین تاثیر آن، احساس مثبت است. اگر در طول شبانه روز از خواب کافی بهره نبرید، قطعا احساسات منفی بیشتری به خود جذب خواهید کرد. تحقیقات زیادی درباره تاثیر خواب ناکافی بر روحیه و همچنین زندگی انسان انجام شده، همچنین محققان زیادی درباره تعداد ساعات خواب در طول شبانه روز تحقیق کرده اند. در حقیقت افرادی که بین 7 الی 8 ساعت خواب شبانه دارند، از میزان شادابی، اعتماد به نفس و انگیزه بیشتری نسبت به افرادی که کمتر از 6 ساعت یا بیشتر از 9 ساعت در شب می خوابند، برخوردارند از این رو میزان خواب مفید شبانه بین 7 الی 9 ساعت تعیین شده است.

خواب ناکافی چه تاثیری بر بدن شما می گذارد؟

کیفیت خواب چه تاثیری بر روحیه شما می گذارد؟

بدن شما تحت تاثیر مستقیم کیفیت خواب شماست، در صورتی که خواب کافی در طی شبانه روز نداشته باشید، اعضای بدن شما نیز عکس العمل نشان می دهند. در اولین مرحله شما متوجه می شوید که با سردرد و همچنین بینایی ضعیف تری مواجه هستید. همچنین خواب ناکافی بر مدیریت استرس شما نیز تاثیر گذاشته و باعث بروز اضطراب می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  ویژگی انسان های معتبر چیست؟

آیا نیاز به خواب در افراد مختلف، متفاوت است یا خیر؟

آیا نیاز به خواب در افراد مختلف، متفاوت است یا خیر؟

همانطور که گفته شد، تعداد ساعات قطعی برای خواب شبانه تعیین نشده اما به طور معمول اکثر مردم با خواب شبانه بین 7 الی 8 ساعت در بهترین وضعیت و روحیه قرار دارند اما بسیاری از افراد بر اساس نیاز و شرایط، شاید به خواب کمتر یا حتی بیشتری در طول شبانه روز نیاز داشته باشند.

به عنوان مثال برخی افراد در شرایط استرس زا، تمایل بیشتری به خوابیدن دارند و در صورتی که این نیاز به خواب تامین نشود، قطعا با مشکل مواجه می شوند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که با 6 ساعت خواب در 24 ساعت مشکلی ندارید، بدن شما به همین روند عادت کرده است.

دسته دیگری از افراد هستند که علاوه بر خواب شبانه، به خواب بعدازظهر هم نیاز دارند. 30 دقیقه الی 1 ساعت خواب در طول روز باعث از بین رفتن خستگی روزانه و تجدید انرژی می شود، بنابراین اگر جزو این دسته از افراد هستید به هیچ وجه از آن چشم پوشی نکنید.

کیفیت خواب و تاثیر آن بر روحیه

آیا نیاز به خواب در افراد مختلف، متفاوت است یا خیر؟

تاثیر چرخه خواب بر روحیه و حالات فرد یک موضوع کاملا ثابت شده است، اگر شما خواب کافی در شب نداشته باشید، قطعا باید منتظر حالات عصبی و یا خواب آلودگی در روز بعد را داشته باشید. خواب شبانه کافی فواید بسیار زیادی بر حالات و روحیه شما می گذارد که از جمله مهم ترین تاثیر آن، احساس مثبت است. اگر در طول شبانه روز از خواب کافی بهره نبرید، قطعا احساسات منفی بیشتری به خود جذب خواهید کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  افسردگی را جدی بگیریم

بدن شما تحت تاثیر مستقیم کیفیت خواب شماست

بدن شما تحت تاثیر مستقیم کیفیت خواب شماست، در صورتی که خواب کافی در طی شبانه روز نداشته باشید، اعضای بدن شما نیز عکس العمل نشان می دهند. کم خوابیدن می تواند میل جنسی شما را کاهش دهد، سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند، باعث مشکلات فکری شود و منجر به افزایش وزن شود. وقتی خواب کافی ندارید، ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها، دیابت و حتی تصادفات رانندگی را افزایش دهید.

همچنین در صورت عدم داشتن خواب کافی، عملکردهای مغز از جمله حافظه، تصمیم گیری، استدلال و حل مساله، همراه با زمان واکنش و هوشیاری، بدتر می شود. خواب از دست رفته نه تنها می تواند شما را فراموشکارتر کند، بلکه تحقیقاتی در حال انجام است که نشان می دهد خواب بر یادگیری و حافظه تأثیر دارد.

یک مطالعه رابطه بین خواب و وزن را در 21469 بزرگسال بالای 20 سال بررسی کرد. افرادی که در طول این مطالعه سه ساله هر شب کمتر از 5 ساعت می خوابیدند، احتمال افزایش وزن و چاقی در آن‌ها بیشتر بود.

محققان پیشنهاد می کنند که خواب برای روند تحکیم چیزهایی که در مغز یاد می گیریم بسیار مهم است. به عبارت دیگر، برای قفل کردن اطلاعات جدید و تعهد آن‌ها برای حفظ، به استراحت مناسب و خواب کافی نیاز داریم. تعداد ساعات قطعی برای خواب شبانه تعیین نشده اما به طور معمول اکثر مردم با خواب شبانه بین 7 الی 8 ساعت در بهترین وضعیت و روحیه قرار دارند اما بسیاری از افراد بر اساس نیاز و شرایط، شاید به خواب کمتر یا حتی بیشتری در طول شبانه روز نیاز داشته باشند.

این مقاله را هم بخوانید:  9 نشانه مخفی مبنی بر اینکه شخصی عاشق شماست

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن