برقراری ارتباطمهارت های زندگی

هوش هیجانی بحث داغ امروز

هوش هیجانی

فرایند یادگیری مهارت هایی که برایتان جدید هستند و انجام دادن کارهایی که تا به حال آن ها را تجربه نکرده اید، عملکرد مغز شما را بهبود می بخشند. حتما تا به حال راجع به هوش هیجانی و تاثیر آن بر روی مسیر موفقیت افراد شنیده اید. هوش هیجانی یکی از چندین مهارتی است که شما همیشه در زندگی برای پیشرفت به آن نیاز دارید و به کارتان می آید. به مثال پایین توجه کنید:

«یک گروه تحقیقاتی، آزمایشی را روی دو گروه از افراد انجام دادند. گروه اول باید کاری را که در آن مهارت داشتند انجام می دادند و اما گروه دوم باید به کاری می پرداختند که هیچ سر رشته ای در آن نداشتند. پس از آزمایش متوجه شدند گروه اول کم کم بازدهی کمتری نسبت به روز اول خود نشان داده اند اما گروه دوم که به کارشان مسلط نبودند، با تغییرات فیزیولوژیک مغزی توانستند مهارت هایشان را ارتقا بخشند.»

در واقع تنها علت نتیجه این آزمایش، تقویت قدرت ذهن و تمرکز بود. برخی از مهارت های مهم زندگی که به آن ها نیاز دارید را به صورت خلاصه در ادامه توضیح داده ایم.

هوش هیجانی  EQ یا EI

این اصطلاح توسط دو محقق – پیتر سالوایو و جان میر – ابداع شد و توسط دان گلمن در کتابی به همین نام در سال 1996 رواج یافت. به طور خلاصه، توانایی مدیریت احساسات خود و همچنین مدیریت احساسات روابط  اطراف شما را می گویند و بر توانایی مغز شما برای ادغام دو قسمت از مغز  متمرکز می شود:

این مقاله را هم بخوانید:  استرس و تاثیر آن بر انسان و راه‌های کنترل آن

«مغز منطقی و مغز احساسی»

دو مولفه اساسی هوش هیجانی

در این زمینه دو مولفه هوش هیجانی وجود دارد:

  • رفتاری: عملکردی برخاسته از رفتارهایی که برای تمرین انتخاب می کنید و …
  • فیزیکی: جهت گیری فیزیکی آن از نحوه  پردازش اطلاعات در مغز است. نکته جالب اینجاست که وقتی شما یک رفتار خارجی را به اندازه کافی طولانی تمرین می کنید، در حال تغییر حالت عادات مغز هستید و بنابراین رفتارهای خود را تغییر می دهید …

بنابراین، به عبارت دیگر، هرچه بیشتر خودآگاهی از احساسات خود (رفتاری) را تمرین کنید، بیشتر در حال تغییر مسیرهای عصبی در مغز خود برای انجام این رفتارهای مهم در زندگی خود شکل می دهید که به نوبه خود مسیرهای بیشتری را در مغز شما ایجاد می کند (جسمی) برای حمایت از رفتار جدید و موفقیت.

ما EI یا EQ را به عنوان توانایی تعریف می کنیم:

تا بتوانیم احساسات خود را بشناسید، درک و مدیریت کنید.
احساسات دیگران را بشناسید، درک کنید و بر آن ها تأثیر بگذارید.
در عمل، این بدان معناست که می دانیم احساسات (مثبت و منفی) می توانند بر رفتار ما و بر دیگران تأثیر بگذارند و یاد بگیریم که چگونه با این احساسات مقابله کنیم و شرایط را  را مدیریت کنیم – خصوصاً وقتی تحت فشار هستیم.

تصمیمات وارتباطات به وسیله هوش هیجانی کنترل میشود

رفتار، تصمیم و ارتباطات اجتماعی افراد به وسیله هوش هیجانی آن ها یا همان EQ کنترل می شوند. افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، انرژی و مهارت های خود را در راستای رسیدن به هدف متمرکز و هماهنگ می سازند. طی تحقیقات انجام شده، هوش هیجانی افراد با میزان درآمد، توانایی ارتباط با دیگران و همچنین کنترل احساس رابطه مستقیم دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه از قانون جذب به صورت معجزه آسا استفاده کنیم؟

چند نمونه هوش هیجانی

 مثبت اندیشی

هوش هیجانی

مغز انسان به صورت طبیعی در مواجه با اتفاقات، خطرات احتمالی را سنجیده و نیمه خالی لیوان را می بیند. افکار منفی به صورت ناخودآگاه در ذهن انسان رخنه کرده و پس از مدتی مغز با بزرگ نمایی آن ها، توانایی فکر کردن را از شما می گیرد بنابراین مثبت اندیشی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که شما برای رسیدن به موفقیت به آن نیاز دارید.

هوش هیجانی برای مدیریت زمان

هوش هیجانی

حتما تا به حال شنیده اید که مهم ترین دارایی انسان، زمان اوست. بعضی از کارها واجب، بعضی دیگر فوری و یا بی اهمیت و غیر ضروری اند. دسته بندی کارهای ضروری و فوری از کارهای غیر ضروری و همچنین در نظر گرفتن برنامه ریزی صحیح برای انجام آن ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از مهارت مدیریت زمان، شما می توانید از زمان های بیهوده تان استفاده کنید، کارهای مهمتان را در اولویت قرار دهید و از به هدر رفتن زمانتان جلوگیری کنید.

 برای حفظ آرامش

هوش هیجانی

استرس کار، کم خوابی، نداشتن تمرکز، منفی نگری و اضطراب بیش از حد همه از مواردی هستند که آرامش درونی انسان را سلب می کنند. افراد شاغل، بدون آرامش ذهنی نمی توانند افکار خود را متمرکز کار کرده و به پیشرفت فکر کنند بنابراین اگر شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید، ابتدا باید مشکلاتتان را حل کنید.

حل مشکلات شما می تواند به صورت تنظیم خواب روزانه، از بین بردن نگرانی و استرس هایتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن