زندگی شادمهارت های زندگی

مدیریت عادات بد

عادات بد و نادرست

مدیریت عادت می تواند موفقیت یا شکست را در هر زمینه از زندگی تعیین کند. «عادت باعث شکل گیری شخصیت انسان ها  می شوند.» زیرا آن چه شما بطور مداوم انجام می دهید در نهایت نتیجه مثبت یا منفی می گیرد. عادت به سادگی الگوی رفتاری ست که از طریق تکرار مکرر بدست می آید. اغلب اوقات عادت های ما آنقدر خودکار است که حتی از انجام آن ها آگاهی نداریم.

ما برای عملکرد کارآمد و حفظ نظم در زندگی خود به عادت های خوب نیاز داریم. از طرف دیگر، عادت های بد می توانند شغل، اعتماد به نفس، روابط و سلامتی شما را از بین ببرند. با یادگیری تکنیک های قدرت ذهن مدیریت عادت، می توانید به سرعت عادت های بد را ترک کرده و رفتارهای خودکار جدیدی را جایگزین کنید که بهتر به شما در کار و زندگی کمک کنند.

شما همچنین می توانید از روش های کنترل عادات برای تغییر عادات غذایی، جویدن ناخن مزمن، خودکار کردن عادت بهتر خواب، ترک سیگار و حتی ایجاد پاسخ سالم به شرایط استرس زا در زندگی خود استفاده کنید.

گاهی هر یک از ما عاداتی داریم که همیشه تلاش می کنیم آن ها را تغییر داده یا ترک کنیم. لازم به ذکر است که داشتن عادات بد نشانه ضعف نیست ما به شما مدیریت عادات بد را می آموزیم.بلکه همانطور که از اسمش پیداست نوعی عادت است که با تمرین می توانیم آنها را به عادات خوب تغییر داده و یا آن ها را ترک کنیم.

این مقاله را هم بخوانید:  موفقیت در کار و راه حل های آن

برای اینکه بتوانید زمام رفتار خود را در دست بگیرید و بر تمام عواملی که بر روی شما تاثیر منفی می گذارند غلبه کنید، نیاز به یک برنامه ریزی خوب دارید. در ادامه مقاله نکاتی را برای مدیریت عادات بد معرفی خواهیم کرد.

با رفتار خاصی مشکل خود را بیان کنید

نکات مهم در مدیریت عادات بد

می توانید مشکلتان را با کاهش یا افزایش کاری نشان دهید. برای مثال اگر پرخور هستند، بهترین کار کاهش مصرف خوراکی های پر کالری است. یا اگر اعتیاد بسیاری به دیدن تلویزیون دارید، آن را کاهش دهید یا ساعات مطالعه خود را افزایش دهید.

یکی از راه های ترک این عادات این است که از دیگران کمک بگیریم و یا همیشه کسی را سرلوحه قرار دهیم که مشکل شما را ندارد، دقت کنید که چه کاری در عوض اینها انجام می دهد و سعی کنید مانند او عمل کنید.

فهرستی از دلایل شخصی برای مدیریت عادات بد تهیه کنید

مدیریت عادات بد

اگر شما این تغییرات را به خاطر جلب رضایت کسی یا به اجبار کسی انجام می دهید بدانید که به نتیجه نمی رسید و در بعضی مواقع ممکن است که به نتیجه دلخواه برسید ولی بعد از مدتی دوباره به عادات قبلی خود باز می گردید. اگر دلایل شخصی خود را یادداشت کنید، مطمئن باشید که نتیجه دلخواه رسیده و هرگز به عادات قبل باز نخواهید گشت.

اطلاعات اولیه خود را برای مدیریت عادات بد یادداشت کنید

مدیریت عادات بد

سعی کنید همیشه عواملی را که بر تصمیم شکا تاثیر مثبت می گذارند را یادداشت کنید. به این معنی زمانی که تصمیم می گیرید که ورزش کنید، اگر در جمع دوستانتان بیشتر ورزش می کنید و انگیزه و انرژی لازم را دارید، برنامه خود را با دوستانتان هماهنگ کنید و گروهی ورزش کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت صحیح زمان با استفاده از تکنولوژی

اهداف اختصاصی خود را بیان کنید

اهداف اختصاصی

 

این مورد به این معنی است که حرف های را که می گویید و به آن ها عمل نمی کنید را کنار بگذارید مانند این که می گویید از شنبه روزی یک ساعت ورزش می کنم ولی زمانش که می رسد می گویید از فردا شروع می کنم چون امروز کار دارم.سعی کنید برای خود برنامه منظمی داشته باشید و حتما به آنها عمل کنید، برای مثال:

تصمیم می گیرید که هرروز کمی پیاده روی کنید برای این کار باید از کم شروع کنید، به این معنی که برای شروع به مدت یک هفته روزی نیم ساعت پیاده روی کنید و کم کم آنرا بیشتر کنید و آن ها را یادداشت کنید.

 برای مدیریت عادات بد برنامه خود را ارزیابی کنید

مدیریت عادات بد

پس از چند هفته که برنامه ای را که برای خود در نظر داشتید و تمام موارد ذکر شده در مورد قبل را یادداشت کردید، این یادداشت ها را با اطلاعات اولیه خود مقایسه کنید. هدف احتصاصی که برای خود در نظر گرفته اید در این مرحله به شما نشان می دهد که چه انتظاری باید از خود داشته و چه کارهایی باید انجام دهید.

در این مقاله نکات و کارهایی که به شما در مدیریت و ترک عادات بد کمک می کند را ذکر کردیم، امیدواریم که مفید واقع شود و به کمک اینها بتوانید عادات بد خود را ترک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن