مهارت های زندگی

نه گفتن را بیاموزیم

نه گفتن

 

شاید با خود فکر کنید، افراد موفق در هر شرایطی، در برابر همه درخواست هایی که از آن ها می شود، جواب مثبت می دهند در صورتی که این‌گونه نیست. هر چند که همه ما می دانیم باید از فرصت های مناسب برای پیشرفت استفاده کنیم اما گاهی اوقات استفاده کردن از فرصت ها را با قبول همه درخواست ها اشتباه می گیریم. اگر برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود برنامه ریزی کرده اید، باید بیاموزید زمانی که دیگران از شما درخواست کمک می کنند یا از شما چیزی می خواهند، در صورت لزوم آن را قبول نکنید و نه گفتن را بیاموزید.

این‌که برخی افراد به هر درخواستی جواب مثبت می دهند کاملا واضح است، آن‌ها با خود فکر می کنند که از این طریق به اهدافشان نزدیک تر خواهند شد یا فصد مطرح کردن خود یا رودربایستی با طرف مقابل را دارند.

نه گفتن درجواب درخواست هایی که از ما می شوند 

نه گفتن درجواب درخواست هایی از ما می شوند 

 

زمانی که شما در جواب همه درخواست های دیگران جواب مثبت می دهید، درخواست آن ها جای اولویت های خودتان را می گیرد. در واقع شما زمان کافی برای انجام کارهای خودتان و همچنین راضی نگه داشتن همه را ندارید، مثل رسیدگی به امور مربوط به کار، خانواده و همچنین تفریحاتتان. بنابراین در ادامه، اعتماد به نفستان کاهش می یابد.

با این حال شما فکر می کنید برای بسیاری از مردم، به خصوص کسانی که درخواست های دیگران را رد نمی کنند، نه گفتن بسیار دشوار است اما اجازه دهید رازی را با شما در میان بگذارم: تلاش برای راضی نگه داشتن همه کار بیهوده ای است.

این مقاله را هم بخوانید:  خودتان را همانطور که هستید دوست داشته باشید

یکی از عواملی که مردم، یاشاید حتی خودتان را از نه گفتن باز می دارد، ترس از ناامید کردن دیگران است. گرچه این موضوع یک ترس قابل درک است اما به یاد داشته باشید که باید از خودتان به خوبی مراقبت کنید. اگر بیش از حد خسته و مضطرب هستید، به کسانی که وقت خود را به آن ها اختصاص می دهید کمک زیادی نخواهید کرد.

نه گفتن و مشخص کردن اولویت های خود

نه گفتن ومشخص کردن اولویت های خود
.

 

اگر در مورد اولویت های خود مطمئن نیستید، مدتی وقت بگذارید تا همه کارهایی که اکنون انجام می دهید یا برای انجام دادنشان برنامه ریزی کرده اید را مشخص کنید. پس از مشخص کردن اولویت هایتان، می توانید به دلایل اهمیت آن ها فکر کنید. قدم بعدی شما فکر کردن به انجام مواردی که به آن ها متعهد هستید

یادگیری اولویت بندی موثر می تواند به شما کمک کند تا عملکرد خود را بهبود بخشید، از وقتتان نهایت استفاده را برده و استرستان را کاهش دهید. اگر مهم ترین اولویت های زندگی شما مشخص باشند، می توانید به درستی تصمیم بگیرید که وقت و انرژی خود را صرف انجام چه کاری کنید.

نه گفتن را موثر تر بگوییم

چگونه نه بگویم؟

اکنون دلایل نه گفتن خود را می دانید اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه نه بگویم؟

  • خیلی مستقیم دلایل خود را عنوان کرده و بگویید: «نه، نمی خواهم یا نمی توانم این کار را انجام دهم.»
  • برای رد کردن درخواست کمک دیگران از آن ها عذرخواهی نکرده و یا به فکر جبران کردن آن نباشید.
  • اگر نمی توانید یا نمی خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است از همان ابتدا نه بگویید تا بعدا احساس ناراحتی نکنید.
  • بسیار محترمانه توضیح دهید که «متشکرم که از من درخواست کردی اما متاسفانه نمی توانم آن را انجام دهم.»
  • خودتان را در حال نه گفتن تصور کنید. داشتن تصویر ذهنی به شما کمک می کند که راحت تر این کار را انجام دهید.
  • اگر از ابتدا می دانید که تمایلی برای انجام دادن آن ندارید، از گفتن مواردی مثل «اجازه دهید در مورد آن فکر کنم» بپرهیزید.
  • به یاد داشته باشید که ارزش شخصی شما با آن‌چه برای دیگران انجام می دهید مشخص نمی شود.
این مقاله را هم بخوانید:  چگونه ارتباط موثری درمحل کار و خانه داشته باشیم

نتیجه

نه گفتن در برابر درخواست های دیگران، یکی از مهم‌ترین مهارت های زندگی است که هر شخصی در طول زندگی باید آن را بیاموزد. اگر نمی توانید در برابر درخواست دیگران مقاومت کنید، یا خودتان را مدیون آن ها می دانید، قطعا با انجام دادن کاری که تمایلی به انجام آن ندارید، زمان کافی برای رسیدگی به امور شخصی خودتان باقی نمی ماند.

بنابراین قبول درخواست های دیگران شما را از رسیدگی به امور خودتان باز می دارد. راضی نگه داشتن دیگران، کار بیهوده‌ای است که نباید هیچ وقت برای انجام آن تلاش کنید چون ارزش شخصی هر فرد با آن‌چه برای دیگران انجام می دهد، مشخص نمی شود. مطمئن باشید اگر همان ابتدا که درخواستی از شما می شود و قادر به تحقق آن برای دیگران نیستید، فورا نه بگویید، هم به نفع شماست و هم به نفع طرف مقابل؛ زیرا او را از سردگمی و امید واهی به شما دور می‌کند. پس به سراغ کسی خواهد رفت که حتما بتواند به او کمک کند. پس دست از راضی نگه داشتن دیگران بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن