مهارت های زندگی

نه گفتن راباید یاد بگیریم وچگونه بیاموزیم

نه گفتن  : شاید با خود فکر کنید افراد موفق در هر شرایطی، در برابر همه درخواست هایی که از آنها می شود، جواب مثبت می دهند در صورتی که به این گونه نیست.هر چند که همه ما می دانیم باید از فرصت های مناسب برای پیشرفت استفاده کنیم اما گاهی اوقات استفاده کردن از فرصت ها را با قبول همه درخواست ها اشتباه می گیریم.اگر برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود برنامه ریزی کرده اید، باید بیاموزید زمانی که دیگران از شما درخواست کمک می کنند یا از شما چیزی می خواهند، در صورت لزوم آنرا قبول نکنیدونه گفتن را بیاموزید.

اینکه برخی افراد به هر درخواستی جواب مثبت می دهند کاملا واضح است، آنها با خود فکر می کنند که از این طریق به اهدافشان نزدیک تر خواهند شد.

نه گفتن درجواب درخواست هایی از ما می شوند 

نه گفتن درجواب درخواست هایی از ما می شوند 

 

 

 

زمانی که شما در جواب همه درخواست های دیگران جواب مثبت می دهید، درخواست آنها جای اولویت های خودتان را می گیرند. در واقع شما زمان کافی برای انجام کارهای خودتان و همچنین راضی نگه داشتن همه ندارید.

با قبول انجام درخواست های دیگران، شما زمان کافی برای انجام اولویت های خودتان مثل رسیدگی به امور کاری، خانوادگی و همچنین تفریحاتتان ندارید و در ادامه آن، اعتماد به نفستان کاهش می یابد.

با این حال شما فکر می کنید برای بسیاری از مردم، به خصوص کسانی که درخواست های دیگران را رد نمی کنند، نه گفتن بسیار دشوار است اما اجازه دهید رازی را با شما در میان بگذارم: تلاش برای راضی نگه داشتن همه کار بیهوده ای است.

این مقاله را هم بخوانید:  موانع رسیدن به موفقیت انسان

یکی از عواملی که مردم، یاشاید حتی خودتان را از نه گفتن باز می دارد، ترس از ناامید کردن دیگران است. گرچه این مضوضوع یک ترس قابل درک است اما به یاد داشته باشید که باید از خودتان به خوبی مراقبت کنید. اگر بیش از حد خسته و مضطرب هستید، به کسانی که وقت خود را به آنها اختصاص می دهید کمک زیادی نخواهید کرد.

نه گفتن ومشخص کردن اولویت های خود

نه گفتن ومشخص کردن اولویت های خود
اگر در مورد اولویت های خود مطمئن نیستید، مدتی وقت بگذارید تا همه کارهایی که اکنون انجام می دهید یا برای انجام دادنشان برنامه ریزی کرده اید را مشخص کنید. پس از مشخص کردن اولویت هایتان، می توانید به دلایل اهمیت آنها فکر کنید. قدم بعدی شما فکر کردن به انجام مواردی که به آنها متعهد هستید.

یادگیری اولویت بندی موثر می تواند به شما کمک کند تا عملکرد خود را بهبود بخشید، از وقتتان نهایت استفاده را برده و استرستان را کاهش دهید. اگر مهم ترین اولویت های زندگی شما مشخص باشند، می توانید به درستی تصمیم بگیرید که وقت و انرژی خود را صرف انجام چه کاری کنید.

نه گفتن را موثر تر بگوییم

 

اکنون دلایل نه گفتن خود را می دانید اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه نه بگویم؟

خیلی مستقیمم دلایل خود را عنوان کرده و بگویید “نه، نمی خواهم یا نمی توانم این کار را انجام دهم”

برای رد کردن درخواست کمک دیگران، از آنها عذرخواهس نکرده و یا به فکر جبران کردن آن نباشید.

اگر نمی توانید یا نمی خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است از همان ابتدا نه بگویید تا بعدا احساس ناراحتی نکنید.

بسیار محترمانه توضیح دهید که “متشکرم که از من درخواست کردی اما متاسفانه نمی توانم آنرا انجام دهم”

خودتان را در حال نه گفتن تصور کنید. داشتن تصویر ذهنی به شما کمک می کند که راحت تر این کار را انجام دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با 10 قدم ساده از ترس های غیر واقعی دور بمانیم

اگر از ابتدا می دانید که تمایلی برای انجام دادن آن ندارید، از گفتن مواردی مثل “اجازه دهید در مورد آن فکر کنم” بپرهیزید.

به یاد داشته باشید که ارزش شخصی شما با آنچه برای دیگران انجام می دهید مشخص نمی شود.

نه گفتن در برابر درخواست های دیگران، یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است کههر شخصی در طول زندگی باید آنرا بیاموزد.

اگر نمی توانید در برابر درخواست دیگران مقاومت کنید، یا خودتان را مدیون آنها می دانید، قطعا با انجام دادن کاری که تمایلی به انجام آن ندارید، زمان کافی برای رسیدگی به امور شخصی خودتان باقی نمی ماند.

به عنوان مثال اگر قبول می کنید که کاری را برای فرد دیگری انجام دهید، نمی توانید به اندازه کافی به امور شغلی یا خانواده خودتان رسیدگی کنید.

بنابراین قبول درخواست های دیگران شما را از رسیدگی به امور خودتان باز می دارد. راضی نگه داشتن دیگران، کار بیهوده ای است که نباید هیچ وقت برای انجام آن تلاش کنید چون ارزش شخصی هر فرد با آنچه برای دیگران انجام می دهد، مشخص نمی شود پس دست از راضی نگه داشتن دیگران بردارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن