مهارت های زندگیموفقيت در كار

موفقیت در زندگی به چه عواملی وابسته است؟

راه کارهای موفقیت در زندگی

روش های زیادی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد؛ اما استراتژِی که شما در راه رسیدن به آن انتخاب می کنید، بستگی به دیدگاه و نگرش شما برای رسیدن به موفقیت دارد. اغلب افراد فکر می کنند که دریافت حقوق بالا در یک محل کار عالی، خود پیروزی ست. موفقیت در زندگی برای انسان ها معنای متفاوتی دارد. ثروت، سلامتی، احساس خوشبختی، زندگی زناشویی موفق، ارتباط موثر با دیگران و … می تواند معانی مختلف موفقیت به شمار آیند. حتما تا به حال با کتاب های زیادی در این زمینه آشنا شده اید یا به سمینارهای مختلف موفقیت رفته اید اما در نهایت خود شما هستید که باید نقطه موفقیت را برای خودتان مشخص کنید. تعیین کنید که از زندگی چه می خواهید و شاد زندگی کردن برایتان به چه معناست. در ادامه راه های رسیدن به موفقیت در زندگی و همچنین زندگی حرفه ای شما ارائه می‌دهیم.

برای موفقیت در زندگی بزرگ فکر کنید

تحقیقات روانشناس «کارول دوک» نشان می دهد که دو ذهنیت اساسی وجود دارد که بر نحوه تفکر افراد درباره خود و توانایی هایشان تأثیر می گذارد: طرز فکر ثابت و طرز فکر رشد و پیشرفت. افرادی که دارای یک طرز فکر ثابت هستند ، معتقدند که مواردی مانند هوش ، ایستا و غیرقابل تغییر هستند. کسانی که دارای یک ذهنیت ثابت هستند ، معتقدند که موفقیت نتیجه کار سخت نیست ، بلکه این فقط نتیجه استعدادهای ذاتی است. افرادی که دارای ذهنیت رشد هستند معتقدند که کنترل زندگی خود را در دست دارند، در حالی که افراد دارای ذهنیت ثابت معتقدند که همه چیز از کنترل آن ها خارج است.

تفاوتی ندارد اکنون به چه شغلی مشغولید، شما می توانید کسب و کار یا هر حرفه ای که در زندگی برایتان اهمیت دارد را گسترش دهید. فرض کنید هنرمند یا نویسنده هستید، ایده نوشتن یک کتاب بزرگ یا خلق یک اثر هنری می تواند برایتان مثل یک رو با به نظر برسد اما زمانی که ذهنیت خود را گسترش می دهید، راه های رسیدن به موفقیت برایتان مشخص می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی شاد در کسب و کار

موفقیت در زندگی

برای موفقیت در زندگی باید شغلی که دوست دارید را پیدا کنید

اگر مشغول به انجام کاری هستید که آن را دوست ندارید، هیچ وقت در آن به موفقیت دست پیدا نمی‌کنید چون انگیزه کافی برای پیشرفت را ندارید یا حاضر نیستید بی وقفه برای آن تلاش کنید. در عوض می‌توانید زمانتان را به کاری اختصاص دهید که واقعا عاشق آن هستید و می‌توانید بی وقفه برای آن تلاش کنید. حتی اگر موفقیت مورد نظر را به دست نیاوردید، وقت خود را با کاری که دوست دارید انجام دهید پر کرده اید. بسیاری از موسیقیدانان موفق سال ها از زندگی خود را صرف انجام کارهای بدون پرداخت هزینه کرده اند، تنها دلیلی که آن ها باز به تلاش خود ادامه می دهند این است که آن ها عاشق اجرای آن هستند.

میان زندگی شخصی و حرفه ای خود تعادل ایجاد کنید

موسس شرکت نایک می گوید: زمانی شما به آرامش در زندگیتان دست پیدا می کنید و زندگی شاد را در می یابید که میان زندگی شخصی و کاری خود تعادل ایجاد کنید. برخی از افراد بر این باورند که اگر سخت کوشانه کار کنند و از همه چیز دور شوند، می توانند فرد موفقی شوند اما به عبارتی یعنی تمام زمانتان را به کار اختصاص ندهید که نتوانید به خانواده یا تفریح رسیدگی کنید یا چنان در تفریحات غرق نشوید که از کارتان دور شوید. بنابراین تعادل را همیشه حفظ کنید.

موفقیت در زندگی

ترس از شکست را کنار بگذارید

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که شکست فرصتی دوباره برای شروع و تلاش کردن است؟

این مقاله را هم بخوانید:  هدف گذاری مانند افراد موفق چگونه است؟

اگر بخواهیم زندگی اسطوره بزرگ، ادیسون را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که او قبل از دستیابی به اختراعات خود صدها بار با شکست مواجه شد اما هر بار بعد از مواجه شدن با شکست راهی برای رفع مشکل  جدید پیدا می‌کرد و همین موضوع باعث شد که وی با تجارب زیاد خود در این زمینه به موفقیت دست پیدا کند. شما نیز می‌توانید به شکست به عنوان یک فرصت جدید برای امتحان کردن راه حل ها نگاه کنید زیرا موفقیت بدون تجربه شکست به دست نمی‌آید. هر شکست یک درس در زندگی ست.

برای موفقیت در زندگی مرد عمل باشید

همه انسان ها آرزوی رسیدن به موفقیت را در سر می پرورانند و شاید بسیاری از آن ها ایده های فوق‌العاده‌ای در این زمینه داشته باشند اما تنها کسانی که راه رسیدن به موفقیت را پیدا می‌کنند که علاوه بر این که دست به عمل زده و برای آن تلاش می کنند، در ذهنشان هم آن را می پرورانند.

موفقیت در زندگی

از شرایط و عادت های جدید نترسید

همه ما تمایل زیادی داریم که در دایره امن خود بمانیم و از آن خارج نشویم اما برای دستیابی به پیشرفت در زندگی باید از دایره امن خود خارج شده و شرایط جدیدی برای خود ایجاد کنیم. این شرایط جدید قطعاً شامل عادت ها و رفتارهای جدید می شود بنابراین به جای ترسیدن از آن سعی کنید ارتباط مناسبی با آنها برقرار کنید.

رسیدن به موفقیت برای انسان ها معنای متفاوتی دارد. ثروت، سلامتی، احساس خوشبختی، زندگی زناشویی موفق، ارتباط موثر با دیگران و … می تواند معانی مختلف موفقیت به شمار آیند. همه ما تمایل زیادی داریم که در دایره امن خود بمانیم و از آن خارج نشویم اما برای دستیابی به پیشرفت و موفقیت در زندگی باید از دایره امن خود خارج شده و شرایط جدیدی برای خود ایجاد کنیم. اگر مشغول به انجام کاری که آنرا دوست ندارید هستید، هیچ وقت در آن به موفقیت دست پیدا نمی کنید چون انگیزه کافی برای پیشرفت را ندارید یا حاضر نیستید بی وقفه برای آن تلاش کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  5 ویژگی شخصیتی افراد برون گرا

هوش هیجانی خود را تقویت کنید

هوش هیجانی خود را تقویت کنید

اعتقاد بر این است که هوش کلی از مدتها قبل یکی از عوامل مؤثر در موفقیت در زمینه های مختلف زندگی بوده است ، اما برخی از کارشناسان معتقدند که هوش هیجانی در واقع ممکن است حتی بیشتر اهمیت داشته باشد. افراد عاطفی با هوش قادر به درک نه تنها احساسات خود ، بلکه دیگران نیز هستند.

برای بهبود هوش هیجانی خود:

به احساسات خود توجه کنید. تمرکز خود را بر روی شناسایی احساساتی که انجام می دهید و چه چیزی باعث ایجاد آن احساسات شود.
احساسات خود را مدیریت کنید. به عقب برگردید و سعی کنید چیزهایی را با چشمی بی طرفانه مشاهده کنید. از شستشو یا سرکوب احساسات خودداری کنید، اما به دنبال روشهای سالم و مناسب برای مقابله با آنچه احساس می کنید هستید. به دیگران گوش دهید. این نه تنها شامل شنیدن  حرف های آن ها بلکه توجه به سیگنال های غیر کلامی و زبان بدن نیز  است.

زندگی فرایندی است که ما در طول آن، برخیزیم و به زمین خوردیم. ما موفق می شویم و شکست می خوریم. اما این تجربیات برای ما درسهای مهمی دارند. اگر امیدواریم که در کسب و کار و زندگی موفق باشیم، باید یاد بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن