مهارت های زندگی

موانع رسیدن به موفقیت

موانع موفقیت

زمانی که به اهدافمان دست پیدا نمی کنیم، سرزنش دیگران یا مقصر دانستن شرایط کار راحتی است. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید شاید دلیل دست نیافتن به اهدافی که تعیین رده بودید، خودتان هستید؟ شاید باورهایی که ذهنتان را محدود کرده اند موانع رسیدن به موفقیت هستند؟

باورهای ما تاثیر مستقیمی بر دستاورهایمان در زندگی دارند. زمانی که باورهای شما ذهنتان را محدود می نند، قطعا شما هم نمی توانید به اهداف فراتر دست پیدا کنید. گاهی اوقات شاید با خود فکر کنید که افکار و باورهایتان سازنده و مثبت هستند، شما را در راه رسیدن به اهدافتان حمایت می کنند و یا حتی اگر باور منفی در ذهنتان وجود دارد، تاثیری بر اقداماتی که برای رسیدن به اهدافتان انجام می دهید، ندارد اما این باورهای مخرب به تدریج باعث می شوند که برای اهدافتان دست از تلاش بردارید یا با خود فکر کنید که رسیدن به هدفتان غیرممکن یا دشوار است.

این شما هستید که تعیین می کنید چه استعداد و پتانسیلی برای انجام یک کار دارید یا اینکه خودتان را برای انجام آن محدود بدانید. تصور کنید که هیچ باور منفی و محدود کننده ای در ذهنتان وجود ندارد، بنابراین نمی توانید برای اقدام نکردنتان بهانه بیاورید، در این صورت چه چیزی می تواند میزان پیشرفتتان را در مسیر موفقیت محدود کند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا چند مورد از باورهای محدودکننده ای که را از رسیدن به موفقیت و اهدافتان باز می دارند را بررسی می کنیم.

زمان کافی برای انجامش ندارم

زمان
موانع رسیدن به موفقیت

حقیقت این است که اگر مدام کمبود زمان را بهانه ای برای اقدام نکردن یا به پایان نرساندن کارهایتان بدانید، این بهانه تراشی کم کم باوری در ذهنتان ایجاد می کند و شما باور می کنید که هیچ وقت زمان کافی برای انجامش ندارید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه از هوش اجتماعی استفاده ببریم؟

بر اساس گفته ناتان پالمر (جامعه شناس)، در واقع چیزی به نام زمان وجود دارد، زمان یک ایده و مفهوم است که ما باورش دارید و با قوانینش زندگی می کنیم. همه ما انسان ها 24 ساعت در طول روز زمان داریم، اما برخی از ما بیشتر از دیگران در طول این 24 ساعت برای رسیدن به اهدافمان تلاش می کنیمم و دلیلش این است که زمان را یکی از عوامل محدودکننده می دانیم.

برای اینکه زمان را عاملی محدودکننده برای رسیدن به اهدافتان ندانید، روی یک برگه یادداشت کنید که هر روز وقتتان را صرف چه کارهایی می کنید و در انجام این کار با خودتان صادق باشید. اگر نگاه دقیق تری به این موضوع بیاندازید، متوجه می شوید که شما در واقع هر روز با پیروی از الگوهای رفتاری تکراری، زمانتان را محدود می کنید. اگر سعی کنید الگوهای رفتاری خود را تغییر دهید، زمان کافی برای انجام هر کاری را پیدا می کند فقط همه چیز به طرز دیدگاه و باورهای خودتان بستگی دارد.

موانع رسیدن به موفقیت: من نمی توانم

موانع رسیدن به موفقیت
موانع رسیدن ب موفقیت

موانع رسیدن به موفقیتشما با به زبان آوردن جمله “نمی توانم” تمام استعدادها و پتانسیلی که در انجام امور دارید را زیر سوال می برید. این باور مخرب و منفی یکی از تاثیرگذارترین باورهایی است که در ذهن شما جای می گیرد و شما را از رسیدن به اهدافتان دور می کند.

اگر فرد دیگری از شما درخواست انجام کاری دارد و شما به هر دلیلی قادر به انجام آن نیستید، جمله “من نمی توانم” را به زبان نیاورید. هر قدر بیشتر این جمله را تکرار کنید، این باور بیشتر در ذهنتان ریشه کرده و تاثیرات بیشتری در کارهایتان دارد بنابراین جمله تان را طور دیگری عنوان کنید به عنوان مثال : در حال حاضر قادر به انجام آن نیستم.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتقای مهارت ها چگونه حاصل می‌شود؟

به یاد داشته باشید که همیشه راه حلی برای انجام هر کاری وجود دارد و هیچ چیز نمی تواند توانایی های شما را محدود کند. اگر انجام کاری که در آن ماهر نیستید به شما محول شده، فرصت خوبی است که مهارت هایتان را ارتقا دهید.

موانع رسیدن به موفقیت: به اندازه کافی خوب نیستم

موانع رسیدن به موفقیت
موانع رسیدن به موفقیت

شما برای هر شخصی که در زندگی تصور کنید، هر شرایط و هر فرصتی به اندازه کافی خوب هستید. تنها نکته ای که وجود دارد این است که اگر به هر دلیلی در شرایط سختی قرار بگیرید، این باور منفی سراغتان می آید. حتما تا به حال برایتان پیش آمده که اگر در شرایط سختی قرار بگیرید که برای عبور از آن به تلاش بیشتری نیاز است، ذهن ناخودآگاهتان به شما اخطار می دهد

که به اندازه کافی برای این کار یا برای این فرصت خوب نیستید و به این صورت شما فرصت هایی که در زندگی برایتان پیش می آیند را از دست می دهید. هر جمله ای که تکرار می کنید، در ذهن ناخودآگاهتان نقش می بندد و باعث ایجاد باورهایی می شود که رفتارهایتان را تشکیل می دهند

بنابراین اگر برای رسیدن به اهدافتان مصمم هستید، باورهای مثبت را جایگزین باورهای مخرب کنید.

همه ما در زندگی اهداف کوتاه و بلندمدتی داریم که هر روز برای رسیدن به آنها تلاش می کنیم اما گاهی اوقات نرسیدن و دست نیافتن به آنها، علتی جز باورهای مخرب و منفی خودمان ندارد. انسان به طور ذاتی زمانی که در شرایط سخت قرار می گیرد و باید از محدوده امن خود فراتر برود، چون این کار برخلاف الگوهای رفتاری اوست، دست از تلاش برداشته و خودش را از رسیدن به اهدافش محروم می سازد.

این مقاله را هم بخوانید:  هوش مالی به گفته رابرت کیوساکی

باورهای منفی ما مثل “من نمی توانم” یا “من به اندازه کافی برای این کار خوب نیستم” باعث می شوند که به استعدادها و توانایی تان شک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن