مهارت های زندگی

موانع رسیدن به موفقیت انسان

موانع رسیدن به موفقیت انسان

همه ما در زندگی اهداف کوتاه و بلندمدتی داریم که هر روز برای رسیدن به آن ها تلاش می کنیم اما گاهی اوقات باورهایی که در ذهن ناخودآگاه ما ریشه کرده اند، موانع رسیدن به موفقیت انسان است . در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از این باورها را مورد بررسی قرار دهیم.

دقت در زندگی افراد موفق می بینیم که چگونه آن ها راه های رسیدن به موفقیت را طی کرده اند. راه هایی که افراد دیگر حتی به آن ها نزدیک هم نشده اند. هر زمان شما یک هدف تعیین می کنید و به آن می رسید، احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنید. با این حال، بسیاری از افراد وقتی احساس ناتوانی در رسیدن به اهدافشان می کنند، ناامیدار می شوند. اگر هدفی را تعیین کنید و به اندازه کافی به آن نزدیک نشوید، احتمالاً پس از مدتی دیگر تلاش را متوقف خواهید کرد. این اشتباه می تواند منجر به کمبود اعتماد به نفس شود و شما را از کوشش دور کند. دانستن چگونگی عبور از موانع پیش روی، کلیدی در هدایت زندگی ست و احساس هدفمندی و رضایت در آن است.

ترس از قضاوت دیگران

موانع رسیدن به موفقیت

یکی از موانع رسیدن به موفقیت انسان این است که اغلب اوقات به خاطر ترس از حرف های دیگران یا قضاوت شدن توسط آن ها، کاری که دوست دارید را انجام می دهید. بنابراین این باور غلط اقداماتتان را به دست گرفته و مانع رسیدن شما به خواسته هایتان می شود. به یاد داشته باشید. که هر قدر بیشتر بر ترس هایتان تمرکز کنید، ترس در وجودتان قوی تر خواهد شد. هر چند که دیگران به کارهایی که شما انجام می دهید، اهمیت خاصی نمی دهند اما باز هم شما نمی توانید افکار یا احساسات آن ها را کنترل کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  اهمیت ارتباط موثر و موفق در زندگی ما

برای کنار گذاشتن این باور غلط، به یاد داشته باشید که زندگی شما بر اساس افکار و احساسات خودتان شکل می گیرد، نه قضاوت دیگران بنابراین ترس از قضاوتشان را کنار گذاشته و در مسیری که دلخواهتان است تلاش کنید.

“من به اندازه بقیه خوب نیستم”

موانع رسیدن به موفقیت

اگر دائما خودتان را با دیگران مقایسه می کنید، قطعا این باور مخرب در ذهنتان وجود دارد که شما به اندازه دیگران خوب نیستید. در واقع یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود خودتان را با دیگران مقایسه کنید، شبکه های اجتماعی است.

گشتن در فضای مجازی این شبکه ها علاوه بر هدر دادن زمانتان، باعث کاهش اعتماد به نفس و همچنین به وجود آمدن باور این که «شما به اندازه دیگران خوب نیستید» می شود. با مقایسه کردن خودتان در برابر دیگران، علاوه بر حسادت و کاهش اعتماد به نفس، باعث می شود خودتان را سرزنش کنید.

برای از بین بردن این موضوع، کافی استبه یاد داشته باشید که همه ما انسان های متفاوت با شخصیت های خاص، توانایی های منحصر به فرد و همچنین قدرت های ویژه ای هستیم. هیچ کس کامل نیست که شما بتوانید آنرا مقیاس خوب بودن خود بدانید.

«من شکست خوردم»

موانع رسیدن به موفقیت

اگر مدام شکست هایتان را به خودتان یادآوری می کنید، این تکرار در ذهن شما تبدیل به باور می شود، باوری که شما یک شکست خورده هستید و نمی توانید کاری را به درستی انجام دهید پس این جمله را از دایره لغاتتان حذف کنید. در برنامه نویسی زبان نوری، که به انسان در راه رسیدن به اهدافش کمک می کند، هیچ وقت چیزی به اسم شکست وجود ندارد، چون کسب تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مقاله را هم بخوانید:  پومودورو در مدیریت زمان

هر بار که شما در مسیری شکست می خورید، اطلاعات و تجربه تان در این زمینه بیشتر شده و مجددا می توانید برای دست یافتن به آن اقدام کنید. به جای اینکه خودتان را بازنده بدانید، اهمیت کسب تجربه را درک کرده و با استفاده از تجربه تان برای رسیدن به موفقیت بیشتر تلاش کنید.

«من نادانم»

اگر پس از هر بار اشتباه کردن در هر مسیری، حتی به شوخی این جمله را با خودتان تکرار می کنید، ذهن ناخودآگاه شما این جمله را ثبت کرده و سپس تبدیل به باور می شود. اشتباه بخش مهمی از راه رسیدن به موفقیت است، بنابراین نباید از خودتان توقع داشته باشید که در هر مسیری بی نقص باشید.

هر بار که شما اشتباه می کنید، شکست می خورید و مجدد برای دست یافتن به خواسته تان تلاش می کنید، به اهدافتان نزدیک تر می شوید چون موفقیت نیازمند کسب تجربه و اطلاعات است.

من هیچ وقت نمی توانم این کار را انجام دهم

زمانی که شما به خودتان می گویید “من هیچ وقت نمی توانم این کار را انجام دهم”، اعتماد به نفس لازم برای انجام هر کاری از شما گرفته می شود و فرصت های رسیدن به موفقیت و خواسته تان از دست خواهد رفت. برای رسیدن هر هدفی که تعیین کرده اید، باید از محدوده امن خود بیرون آمده و بیشتر از همیشه تلاش کنید.

جمله “هنوز نتوانستم در این زمینه موفق شوم” را جایگزین آن کرده و سپس قدم به قدم برای هدفتان برنامه ریزی انجام دهید، در این صورت فرصت های بیشتری برای خودتان ایجاد و توانایی هایتان را باور می کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  9 نشانه جذاب در یک رابطه شاد و سالم

اعتماد به نفس و باورهای درونی مهم ترین عواملی هستند که در مسیر رسیدن به خواسته ها، بر اقدامات شما تاثیر می گذارند. سرزنش کردن خودتان نتیجه ای به جز کاهش اعتماد به نفس و شکل گیری باورهای منفی ندارد. این باورهای منفی اصلی ترین عاملی هستند که شما را از رسیدن به موفقیت باز می دارند.

هر روز فرصت های زیادی برای رسیدن به خواسته هایتان در مسیر زندگی، سر راهمان قرار می گیرند اما ترس از خارج شدن از محدوده امن، به ما اجازه این کار را نمی دهد. شرایط سخت نباید اعتماد به نفس شما را در رسیدن به خواسته هایی که تعیین کرده اید کاهش دهد، بلکه باید بدانید انسان برای رسیدن به اهدافش، باید از توانایی های خود فراتر رفته و چند برابر بیشتر از همیشه تلاش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن