زندگی شادمهارت های زندگی

مهارت کنترل و سلامت احساسات

سلامت عاطفی تعریف مشخصی ندارد، چون برای هر شخص با توجه به مشخصات و ذهنیتی که دارد می توان سلامت احساسات را تعریف کرد. برای داشتن زندگی شاد و احساس خوشبختی، هر فرد به مهارت کنترل عواطف خود نیاز دارد.

احساسات شما به طور مستقیم بر رفتار و عملکردتان تاثیر می گذارد، بنابراین اگر بتوانید به بهترین شکل آنرا کنترل کنید، رفتار موثرتری خواهید داشت.

طبق گفته روانشناسان، در صورت عدم کنترل احساسات این مشکل در بدن انسان به شکل تنش عضلانی، خستگی و یا بیماری بروز می کند. واکنش و عکس العمل های شما در برابر استرس، غم و اندوه و همچنین عصبانیت در حفط سلامت احساس تاثیر بسیار زیادی دارد، از این رو در ادامه چندین راهکار برای مدیریت احساسات به شما ارائه می کنیم و امیدواریم این عادات در حفط قدرت، سلامت و شادی شما موثر باشن

مهارت کنترل وصحبت کردن درباره احساسات

مهارت کنترل وصحبت کردن درباره احساسات

یکی از سریع ترین راه های بروز احساسات، صحبت کردن با یکی از اعضای خانواده، یک دوست صمیمی قابل اعتماد و یا مشاور و درمانگر می باشد. هدف از این مکالمه لزوما حل مشکل نیست، در واقع بیان کردن این احساسات یکی از روش های سالم به جای مقابله با آن است و باعث می شود شروع مثبتی داشته باشید.

مدیتیشن

 

 

مدیتیشن از مدت ها پیش برای کاهش استرس و تنش های عصبی مورد استفاده قرار گرفته. در مطالعات انجام شده، 76 درصد افراد بر این باور بوده اند که تمرینات مدیتیشن به افزایش سلامت عمومی آنها کمک کرده و همچنین باعث افزایش انرژی و تمرکز آنها شده است. انجام تمرینات مراقبه باعث می شود احساسات و افکارتان را رها کرده و از چالش های عاطفیتان فاصله بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید:  اولین نفری باشید که راز موانع موفقیت را می داند

فراگیری یک مهارت جدید

همانطور که گفته شد سلامت عاطفی بر افکار و رفتار انسان تاثیر مستقیم می گذارد، با این حال زمانی که چالش های زندگی باعث ناراحتی شما می شود، بهترین راه آموختن یک مهارت جدید است.

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که از زمان کودکی، آرزو داشتید چه مهارتی را فرا گیرید؟ این بهترین فرصت برای کلاس های آموزشی است. با اقدام برای یادگیری، خلاقیت شما شکوفا می شود و توانایی بهتری برای کنترل احساستان کسب می کنید.

خواب کافی

هفت الی هشت ساعت خواب مفید در طول شبانه روز بر سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما به شدت تاثیرگذار است، به همین دلیل سلامت عاطفی شما به کیفیت خواب نیز وابسته می باشد.

همه ما سعی می کنیم در طول روز رفتار مناسب و مهربانی با دیگران داشته باشیم اما هیچ گاه به نحوه صحبت با خودمان اهمیت نمی دهیم و این موضوع برایمان مهم نیست.

حفظ سلامت عاطفی باید در اولویت مسئله های مهم زندگیتان قرار گیرد. به عنوان مثال می توانید یک آخر هفته را به حمام آب گرم اختصاص داده و زمانتان را در آرامش کامل سپری کنید، هرچند که این کارها هزینه چندان زیادی برای شما ندارند اما باعث بهبود وضعیت روحی شما می شود.

مسافرت

اکثر ما بر این باوریم که برای سفر کردن باید برنامه ریزی های زیادی از جمله برنامه ریزی زمانی و همچنین مخارج انجام شود در صورتی که شما می توانید با حداقل امکانات، به یک مسافرت دو روزه در اطراف محل زندگیتان رفته و به بهبود سلامت احساساتتان کمک کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  چالش بیست و یک روزه قانون جذب

سلامت عاطفی تعریف مشخصی ندارد، چون برای هر شخص با توجه به مشخصات و ذهنیتی که دارد می توان سلامت احساسات را تعریف کرد. برای داشتن زندگی شاد و احساس خوشبختی، هر فرد به مهارت کنترل عواطف خود نیاز دارد. احساسات شما به طور مستقیم بر رفتار و عملکردتان تاثیر می گذارد، بنابراین اگر بتوانید به بهترین شکل آنرا کنترل کنید، رفتار موثرتری خواهید داشت.

در صورت عدم کنترل احساسات این مشکل در بدن انسان به شکل تنش عضلانی، خستگی و یا بیماری بروز می کند. واکنش و عکس العمل های شما در برابر استرس، غم و اندوه و همچنین عصبانیت در حفط سلامت احساس تاثیر بسیار زیادی دارد.

سلامت عاطفی بر افکار و رفتار انسان تاثیر مستقیم می گذارد، با این حال زمانی که چالش های زندگی باعث ناراحتی شما می شود، بهترین راه آموختن یک مهارت جدید است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن