اعتماد به نفسبرقراری ارتباطزندگی شادمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگی

مسیر ساده برای خوب بودن و تبدیل شدن به یک انسان بهتر

خوب بودن چگونه است؟

 

رفتار خوب با دیگران و خوب بودن یک راه مهم برای گسترش مهربانی و مثبت اندیشی است. نه تنها به نفع دیگران است، بلکه تحقیقات نشان می دهد که این نوع رفتارهای اجتماعی می تواند بهزیستی ذهنی شما را نیز در خود شما افزایش دهد. بنابراین، اگر می خواهید به فرد بهتری برای اجتماع تبدیل شوید، مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا در تعاملات روزمره خود با دیگران شفقت، همدلی و مهربانی را نشان دهید.

چگونه می توانید بفهمید که فرد خوبی هستید؟

خوب بودن به چه معناست؟  برخی از ویژگی هایی که اغلب در تعاریف زیبایی بیان می شوند عبارتند از:

نوع دوستی

یکدلی

انصاف

سخاوت

کمکی

صداقت

مهربانی

ادب

مسئولیت

متفکر بودن

تعریف دقیق

تعریف دقیق «خوب بودن» می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. حوزه روانشناسی شخصیت نشان می دهد که چند ویژگی متفاوت شخصیتی در ارتباط با این ویژگی وجود دارد. روانشناسان اغلب شخصیت را بر اساس پنج بعد گسترده توصیف می کنند. یکی از این ابعاد به عنوان سازگاری شناخته می شود. این شامل چندین ویژگی است که به نحوه رفتار شما با دیگران مربوط می شود. به عنوان مثال، بسیاری از ویژگی های مرتبط با زیبایی، از جمله مهربانی و همدلی، جنبه های رضایت بخشی هستند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که می توان رضایت را به دو جزء اصلی تقسیم کرد: شفقت و ادب. هر دوی این ویژگی ها در آنچه ما اغلب به عنوان «خوب بودن» می دانیم، نقش دارند. شفقت ویژگی ای ست که شامل درک و همدردی با حالات عاطفی دیگران و احساس کمک به آن ها می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  تقویت نگرش مثبت و تغییر ذهنیت

نشانه این است که شما یک فرد خوب هستید

با دیگران مهربان هستید.

به نظر می رسد مردم از همراهی شما لذت می برند.

راستگو هستید.

نسبت به دیگران احساس دلسوزی و همدلی می کنید.

از دیگران حمایت می کنید

با خودتان مهربان هستید

مسئولیت اشتباهات خود را بر عهده می گیرید.

صادق هستید اما محترم هستید

به آنچه دیگران می گویند گوش می دهید.

مزایای خوب بودن

رفتارهای اجتماعی اصطلاحی ست که روانشناسان برای اشاره به اقدامات مربوط به رفاه، ایمنی و احساسات دیگران به کار می برند. به عبارت دیگر، بسیاری از رفتارهای «خوب» مانند اشتراک گذاری، همکاری و تسلی خاطر همه اقدامات اجتماعی هستند که رفاه سایر افراد را ارتقا می بخشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که رفتار خوب با دیگران می تواند برای سلامت روان شما نیز مفید باشد.

افزایش جذابیت به عنوان شریک احتمالی

داشتن یک فرد خوب در زندگی، می تواند شما را به عنوان یک شریک، جذاب تر کند. در مطالعه ای که در سال 2019 در مجله شخصیت منتشر شد، شرکت کنندگان مهربانی را به عنوان مهمترین ویژگی در شریک زندگی ارزیابی کردند. این بدان معناست که مردم احساس می کردند این مهمتر از چشم اندازهای مالی، جذابیت بدنی و حس شوخ طبعی قرار دارد..

روحیه بهتر

خوب بودن حس خوبی دارد. تحقیقات نشان می دهد که انجام اقدامات مفید و مهربان بودن، می تواند به بهبود روحیه شما کمک کند. در یک مطالعه، محققان دریافتند که انجام هر روز فعالیت های محبت آمیز به مدت هفت روز احساس شادی و رفاه را افزایش می دهد

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی احساسی عاطفی موفق

این مطالعه همچنین نشان داد که هرچه افراد رفتارهای مهربانانه تری انجام دهند، احساس شادی بیشتری نشان می دهند. همچنین مهم نیست که این رفتارهای مهربانانه نسبت به دوستان، غریبه ها یا حتی خودشان باشد – همه آنها به همان اندازه تأثیر مثبت داشتند.

کاهش استرس

زیبایی خوب بودن نیز می تواند در تسکین استرس نقش داشته باشد. مطالعات همچنین نشان می دهد که خوب بودن همچنین می تواند به افراد در مقابله موثرتر با تأثیرات استرس کمک کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه، محققان دریافتند افرادی که رفتارهای محبت آمیز انجام داده اند، استرس و منفی بیشتری را احساس کرده اند

افزایش مهربانی

تحقیقات همچنین نشان داده است که مهربانی می تواند مسری باشد. یک مطالعه نشان داد که رفتار مشارکتی دارای اثر آبشاری ست. این بدان معناست که رفتار خوب با دیگران احتمالاً باعث می شود که آن ها نیز با دیگران رفتار خوبی داشته باشند و موجی از رفتارهای مهربانانه و مشارکتی را در شبکه های اجتماعی برانگیزد

دیدگاهتان را بنویسید

بستن