مهارت های زندگی

غلبه بر استرس و اضطراب

غلبه بر استرس

غلبه بر استرس و اضطراب می تواند بسیار سخت و دشوار باشد که روزانه همه ما را با خود درگیر می کند. گاهی اوقات اضطراب تضعیف روحیه شده و در ادامه روز بر باقی امور ما تاثیر منفی می گذارد، در هر صورت کنترل و غلبه بر استرس و اضطراب راهی موثر برای داشتن یک زندگی شاد و ایده آل به شمار می آید.

غلبه بر اضطراب

غلبه بر اضطراب

معمولا در شرایط سخت و استرس زا کنترل احساسات کار راحتی نیست از این رو برای این کار به تمرین و تمرکز نیاز داریم، علاوه بر این مهم ترین قدم برای کنترل احساسات خود شناخت ایده های احساساتی است که همواره در باورهای ما وجود دارند. گاهی اوقات تصورات و باور های منفی و یا حتی گفت و گوی درونی ما با خودمان باعث ایجاد احساسات منفی و بروز استرس می شود. در چنین شرایطی برای غلبه بر استرس باید چه واکنشی نشان دهیم؟

اگر به چرخه بالا دقت کنید متوجه خواهید شد که در صورت عدم کنترل استرس و اضطراب، این چرخه مدام و مدام تکرار می شود و در زندگی شما اختلال ایجاد می کند. در ادامه این چرخه، استرس بر باقی احساسات شما تاثیر می گذارد. سوالی که برایمان به وجود می آید این است که چگونه احساسات لحظه ای و گذرای خود را کنترل کنیم؟

احساسات منفی می توانند زندگی ما را مختل کرده و حتی موجب افسردگی و انواع بیماری ها شوند اما برای رهایی از این احساسات راه های مقابله زیادی وجود دارد و اولین راه آن کنترل طبیعی اضطراب است.

این مقاله را هم بخوانید:  تاثیر قانون جذب بر زندگی

اولین و مهم ترین نکته برای این رفع این مشکل پرهیز از فکر مداوم به استرس و حتی کنترل آن است. زمانی که مدام به کنترل استرس خود فکر می کنید، میزان استرس شما افزایش می یابد و بیشتر اعصابتان بهم می ریزد. در این زمینه به ورزش شنا اشاره می کنیم: اگر در این ورزش به جای دست و پا زدن خودتان را رها کنید، روی سطح آب شناور می مانید، بنابراین نگرانی و دست و پا زدن شما را بیشتر در آب فرو می برد. برای کنترل استرس نیز سعی کنید افکار منفی و استرس را از خود دور کرده و اعتماد به نفس داشته باشید.

چند راهکار برای تسریع غلبه بر استرس

چند راهکار برای تسریع غلبه بر استرس

“لی لی تاملین در این باره می گوید: برای اینکه به سرعت بر کاری چیره شوید، سعی کنید سرعت آن را کاهش دهید. ”

هیچوقت قبل از انجام یک کار به لحظات استرس زا و ضعف های خود فکر نکنید. در چنین شرایطی نفس عمیق بکشید و بدن خود را رها کنید. اجازه بدهید در حین اینکه ذهن شما درگیر استرس است، بدنتان آرام شود تا ذهنتان نیز آرام گیرد. توانایی هایتان را مرور کنید، مرور توانایی و استعدادهایتان به شما کمک می کند تا با اعتماد به نفس به سمت پیشرفت و موفقیت قدم برداشته و به توانایی هایتان تکیه کنید.

نفس عمیق بکشید و مثبت اندیشی را امتحان کنید. شما مجبور نیستید کامل باشید، بلکه باید بر توانایی هایتان تکیه کرده و به پیشرفت فکر کنید.

چند راهکار برای مقابله با نگرانی

چند راهکار برای مقابله با نگرانی

نگرانی و اضطراب دو عامل وابسته به هم هستند که برای کنترل آنها به زمان بندی،مثبت اندیشی و آرامش درونی خود نیاز دارید. ذهن شما مانند باغی است که هرچه در آن بکارید همان را برداشت خواهید کرد. علاوه بر این موارد، قدردانی از آنچه که دارید باعث غلبه بر احساسات منفی و به دست آوردن آرامشتان خواهد شد.

این مقاله را هم بخوانید:  دوست داشتن خود و اینکه چگونه به خود عشق بورزیم؟

و در کلام آخر، به یاد داشته باشید که مهارت غلبه بر استرس و اضطراب از طریق تجربه و تمرین افزایش می یابد، بنابراین می توانید با پرورش عادات مراقبتی از ذهن و بدنتان، زندگی ایده آلی داشته باشید.

غلبه بر استرس می تواند بسیار سخت و دشوار باشد که روزانه همه ما را با خود درگیر می کند. گاهی اوقات اضطراب تضعیف روحیه شده و در ادامه روز بر باقی امور ما تاثیر منفی می گذارد، در هر صورت کنترل و غلبه بر استرس و اضطراب راهی موثر برای داشتن یک زندگی شاد و ایده آل به شمار می آید. معمولا در شرایط سخت و استرس زا کنترل احساسات کار راحتی نیست از این رو برای این کار به تمرین و تمرکز نیاز داریم، علاوه بر این مهم ترین قدم برای کنترل احساسات خود شناخت ایده های احساساتی است که همواره در باورهای ما وجود دارند. گاهی اوقات تصورات و باور های منفی و یا حتی گفت و گوی درونی ما با خودمان باعث ایجاد احساسات منفی و بروز استرس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن