مهارت های زندگی

شخصیت درونی انسان های معتبر و اصیل

قسمت اول

انسان های معتبر و اصیل چه ویژگی هایی دارند

اصالت بسیار ارزشمند است. ما افرادی را دوست داریم و معتبر می دانیم که بتوان یا به آن ها اعتماد کرد و به دنبال دوستان و همکارانی هستیم که معتبر باشند. رفتارهای بزرگ و کوچک در طی مدت زمان نشان دهنده شخصیت انسان های معتبر و اصیل هستند. شاید سعی در مخفی کردن برخی از خصوصیاتتان باشید اما ویژگی های انسان های معتبر هیچ گاه از یاد دیگران نمی رود. با ما همراه باشید تا بعضی از این ویژگی های شخصیت های درونی را مورد بررسی قرار دهیم.

بخشی از اصالت این است که روی آن چه اعتقاد دارید و حقیقت می دانید بایستید، حتی اگر  چیزی نیست که دیگران می خواهند بشنوند یا به نفع شما نباشد. فرد اصیل کسی است که به آن چه می گوید و انجام می دهد اعتقاد درونی داشته باشد. از نظر روانشناسان اومانیستی، آن ها از انسان های بالغی هستند و به طور کامل انسانی و مطابق اخلاق عمل می کنند.

مسوولیت انتخاب های خودتان را بپذیرید

 

شخصیت انسان های معتبر و اصیل نشان می دهد که آن ها هیچ وقت غر نمی زنند چون می دانند شرایط به وجود آمده حاصل انتخاب های خودشان است و هیچ احدی مجبور به انجام هیچ کاری نیست. اگر می گویید که مجبورید در یک رابطه بمانید، یا مجبورید فلان کار را انجام بدهید یا فلان تصمیم را بگیرید، به هیچ عنوان انسان مسوولیت پذیری نیستید. مسوولیت پذیری افراد باعث می شود؛ نتایج اعمالشان را، چه خوب و چه بد بپذیرند و دیگران را برای تصمیمات خود مقصر ندانند.

این مقاله را هم بخوانید:  سه مورد عجیب از خصوصیات افراد خودساخته

پشت سر دیگران بدگویی نکنید

بدگویی کزدن

غیبت کردن و بدگویی پشت سر دیگران در لحظه به طور نادرست و واکنشی به ما احساس خوبی القا می کند چون احساساتمان را تخلیه می کنیم؛ اما در مدت زمان طولانی این ویژگی باعث می شود که افراد نسبت به شما بی اعتماد شوند. اگر خصوصیات دیگران باعث آزارتان می شود، می توانید مستقیما با او در میان بگذارید. شاید در لحظه ای که پشت سر کسی بدگویی می کنید، طرف مقابل با شما هم عقیده باشد اما به هیچ وجه تمایلی ندارد که شما پشت سر او نیز حرف بزنید. شخصیت انسان های معتبر و اصیل اجازه غیبت کردن را به آن ها نمی دهد.

اشتباهاتتان را بپذیرید

پذیرفتن اشتباهات

همه ما انسان ها حق خطا کردن داریم. تظاهر به خطا نکردن و ابر انسان نمایی، قاتل روابط انسانی است. اگر مرتکب اشتباهی شدید، تصمیم غلطی گرفتید یا حدستان اشتباه بوده، آن را گردن دیگران نیندازید. شخصیت انسان های معتبر و اصیل نشان داده است که همیشه اشتباهاتشان را پذیرفته و برای رفع آن تلاش می کنند.

به ارزش ها و اهداف خود متعهد باشید

پایبندی به اهداف وارزش ها

شاید این مورد کمی شخصی به نظر برسد اما همه ما تمایل داریم با افرادی در ارتباط باشیم که به اهداف و ارزش های خود پایبندند. شما هرگز نمی توانید به صورت نمادین احترام اطرافیانتان را جلب کنید. اگر می خواهید در محیط کاری دیگران برایتان ارزش و احترام قائل شوند، به اهدافتان متعهد باشید.

ازروابط انسانی خودسو استفاده نکنید

شخصیت انسان های معتبر و اصیل

شخصیت انسان های معتبر و اصیل باعث می شود آن ها در ارتباطات خود به دنبال شرایط برنده – برنده هستند، به عبارت دیگر فقط به فکر نفع خود نیستند بلکه سعی می کنند شما را نیز راضی نگه دارند. در روابط انسانی اگر فردی برای شما کاری انجام داد، شما نیز برای جبران باید او را راضی نگه دارید. این دسته از افراد، در روابط خود دیگران را له نمی کنند و اجازه نمی دهند که کسی حقشان را پایمال کند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه تفکر مثبت برای من مفید است؟

به انسان ها اعتماد کنید، مگر اینکه خلافش به شما ثابت شود

اعتمادنکردن تا ثبات اخلاق شایسته

اگر به دنبال جلب احترام و اعتماد دیگران هستید، خودتان نیز باید به انسان ها اعتماد کنید مگر اینکه خلافش به شما ثابت شود. البته توجه داشته باشید در این مطلب منظور از اعتماد کردن این نیست که اگر اعتماد شما سلب شد، بیش از حد ضربه به زندگیتان وارد شود اما می توانید به توانایی ها و اعتبار اطرافیانتان اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن