قانون جذبمهارت های زندگی

خلاقیت وچند راهکار ساده برای افزایش آن

 خلاقیت و نوآوری

خلاقیت، عمل تبدیل ایده های جدید و تخیلی به واقعیت است. خلاقیت با توانایی درک جهان به روش های جدید، پیدا کردن الگوهای پنهان، برقراری ارتباط بین پدیده های به ظاهر نامربوط و ایجاد راه حل ها، مشخص می شود. خلاقیت شامل دو فرآیند است: تفکر و سپس تولید. خلاقیت و ایده پردازی جزو اصول مهم در حوزه های مختلف زندگی به شمار می آیند، با این حال سوالی که اکنون به وجود می آید این است که چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟

«اگر ایده دارید اما به آن ها عمل نکنید، خیالاتی هستید اما خلاق نیستید.»

شاید با خود فکر کنید که برخی افراد ذاتا خلاق و ایده پرداز هستند و شما جزو این دسته از افراد نیستید، اما به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد بلکه قوه خلاقیت انسان با تمرین قابل ارتقا است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با راهکارهایی ساده برای افزایش خلاقیت آشنا کنیم.

قدم بزنید

 افراد در حین قدم زدن در برابر زمانی که تحرکی ندارند و نشسته اند، خلاق ترند.

پس از مطالعات انجام شده در سال 2014، ثابت شد افراد در حین قدم زدن در برابر زمانی که تحرکی ندارند و نشسته اند، خلاق ترند. بنابراین اگر پشت میز کارتان نشسته اید و به دنبال راه حل جدیدی هستید، می توانید با این راهکار ساده ایده خلاقانه ای پیدا کنید.

پاداش کارتان را به خاطر بیاورید

 با تعیین کردن یک پاداش یا به یاد آوردن پاداش کاری که به انجام آن مشغولید، خلاقیت خود را افزایش دهید.

کودکانی که برای طراحی خلاقانه پاداش یا جایزه دریافت می کنند، خلاق ترند و ایده پردازی بیشتری دارند. شما نیز می توانید با تعیین کردن یک پاداش یا به یاد آوردن پاداش کاری که به انجام آن مشغولید، خلاقیت خود را افزایش دهید. توجه داشته باشید که زیاده روی در این زمینه می تواند انگیزه شما برای انجام آن را کاهش دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  تقویم بودجه برای زندگی موفق

برای مدتی از موضوع فاصله بگیرید

به وجود آوردن فاصله روان شناختی یعنی برای مدتی از کاری که در آن به بن بست رسیده اید فاصله بگیرید. اصرار بیش از حد برای رفع یک مشکل و پیدا کردن راه حل باعث می شود ذهن شما در حالت قفل باقی بماند بنابراین برای یک مدت زمان کوتاه از موضوع یا مشکلتان فاصله بگیرید تا راه های خلاقانه جدیدی به ذهنتان برسند.

دوباره ایده پردازی را امتحان کنید

منظور از این جمله، این نیست که مجدد برگردید به مشکلات اولیه، در واقع شما باید یک قدم عقب تر برگردید و موضوع را بررسی کنید. بررسی مجدد موضوع از یک مرحله قبل تر به شما این امکان را می دهد تا ایده های جدیدی را برای این کار استفاده کنید. آیا می شود مشکل را به شکل دیگری حل کرد؟ آیا می توان آن را از یک زاویه دیگر مورد بررسی قرار داد؟ این کار به تقویت تفکر خلاقانه شما کمک خواهد کرد.

از رنگ آبی استفاده کنید

هر رنگ تاثیر منحصر به فردی بر احساسات و رفتار ما می گذارد و تاثیر رنگ آبی افزایش خلاقیت است.

بر اساس روانشناسی رنگ ها، هر رنگ تاثیر منحصر به فردی بر احساسات و رفتار ما می گذارد و تاثیر رنگ آبی افزایش خلاقیت است. رنگ آبی به شما کمک می کند تا خارج از چارچوب به موضوع بیاندیشید و به دنبال آرامش و انجام کارهای خلاقانه باشید، در نتیجه بار دیگر برای الهام بخشی به جسمی که دارای رنگ آبی است نگاه کنید.

مدیتیشن را امتحان کنید

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که مدیتیشن باعث افزایش خلاقیت می شود اما قبل از این مدیتیشن برای تمدد اعصاب و رسیدن به آرامش مورد استفاده قرار می گرفته است. بر اساس این تحقیقات، شما می توانید افکار و احساسات خود را با کمک مدیتیشن به سمت ایده های جدید جهت دهید و بر افکار خود بار دیگر متمرکز شوید.

این مقاله را هم بخوانید:  کیفیت خواب چه تاثیری بر روحیه شما می گذارد

یک ساز موسیقی را انتخاب کنید

سازهای موسیقی و هماهنگی ذهن و بدن که در تولید موسیقی نقش دارد می تواند جنبه خلاق شما را پرورش دهد. برداشتن ابزاری مانند پیانو می تواند به عنوان شروع تمرین و درونی کردن حرکات اساسی انگشت ، مزایای بزرگی به همراه داشته باشد.

 شطرنج بازی کنید

در حالی که شطرنج ممکن است به نظر خلاق ترین سرگرمی به نظر نرسد،  با بازی در موقعیت های مختلف در آن خلاقیت بسیاری وجود دارد. بازی ها در هم می آمیزند تا مانورهای خلاقانه ای را فراهم کنند. مطالعات نشان داده است که شطرنج بازان حوزه های تسلط، اصالت و انعطاف پذیری، بهتر عمل کرده اند.

ورزش

باور کنید یا نه، یک دوره ورزش می تواند شگفتی هایی برای جریان گرفتن خلاقیت ایجاد کند. اگر خیلی بی تحرک باشیم، در برابر یک مجموعه الگوهای فکری آسیب پذیر می شویم. یک مطالعه منتشر شده در NIH نشان داد که ورزش روشی مطمئن برای مبارزه با مواردی مانند خستگی ست و فعالیت بدنی با بهبود تجربه عاطفی و بهبود فرآیند شناختی همراه است.

نقاشی و عکاسی

 نقاشی و عکاسی

درگیر شدن در هنرهای زیبا روشی عالی برای بهبود توانایی خلاقانه شما ست و می تواند به شما در دیدن تصویر بزرگتر کمک کند. عکاسی و نقاشی فعالیت های کاملاً خلاقانه ای هستند. توانایی تولید دقیق و یا نمایش دادن قابی از آنچه می بینید می تواند شیوه مشاهده جهان را تغییر دهد. هربار که هنرمندان چهره یا محیط اطراف خود را ترسیم می کنند، برای تجسم جزئیات خاص در یک نقاشی منسجم، باید بتوانند تجربه تجسمی و خلاقانه خود را در اختیار گیرند.

این مقاله را هم بخوانید:  رسیدن اهداف با درک قانون جذب 2

گاهی به هیچ وجه کاری نکنید!

آلن کوهن نویسنده پرفروش یک بار نوشت: «فضیلتی که در کار وجود دارد، در استراحت هم وجود دارد.» از هر دو استفاده کنید و از هیچکدام غافل نشوید. ” گاهی اوقات ذهن شما فقط باید از پردازش و کم کردن حجم گذشته اطلاعات در قالب مقالات و پست های اینترنتی ، پیام های متنی و سایر مواد متفرقه جدا شود. پردازش بیش از حد اطلاعات می تواند ذهن شما را به چرخش بیاورد و جلوی بهره وری و خلاقیت شما را بگذارد. آرامش مدتی قبل از ادامه کار می تواند سودهای بزرگی برای ظرفیت خلاقیت شما به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن