زندگی شادمهارت های زندگی

تنظیم خواب برای زندگی سالم تر

خواب و زندگی سالم

یکی از مهم ترین ریتم های بدن مربوط به برنامه خواب است. خواب یکی از سه ستون یک سبک زندگی سالم است. خواب سالم به روش های مختلف سلامتی و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد:

خواب سالم به شما کمک می کند تا روحیه و احساسات خود را متعادل کنید. با وجود کم خوابی با احساس اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم خواهید کرد. همچنین خواب سالم حافظه و تمرکز شما را بهبود می بخشد. ذهن شما را هوشیار می کند تا بتوانید واضح فکر کنید. خواب به شما کمک می کند تا در مدرسه و کار سرآمد همه باشید. بدون خواب سالم به احتمال زیاد فراموشکار خواهید شد و اشتباهات زیادی می کنید. علاوه بر آن، خواب سالم امنیت شخصی و عمومی را تقویت می کند، شما را هوشیار نگه می دارد و به شما کمک می کند تا سریع واکنش نشان دهید. بدون خواب سالم احتمال تصادف هنگام رانندگی یا محل کار بیشتر است.

در واقع بدن انسان در طول شبانه روز به 6 الی 8 ساعت خواب مفید نیاز دارد تا انرژی خود را تجدید کند اما برخی از مردم با عادت های نادرست برنامه خواب نامنظمی دارند. تغییر عادات و تنظیم الگوی خواب به شناخت وتمرین نیاز دارد، در ادامه چند راه حل برای تنظیم خواب به شما معرفی می کنیم.

برای تنظیم خواب ساعت بیدار شدنتان را برنامه ریزی کنید

تنظیم خواب

همه ما قبل از بیرون رفتن از خانه، زمانی را صرف صبحانه و حاضر شدن می کنیم و همین موضوع شاید ساعت خوابمان را مختل کند به همین دلیل برای رفع این مشکل، شب قبل از خواب تصمیم بگیرید که دقیقا چه ساعتی باید از خواب بیدار شوید و برای کارهای صبح خود چقدر زمان بگذارید. توجه داشته باشید که اگر ساعت خاصی را برای این موضوع در نظر نگیرید، صبح نمی توانید به موقع بیدار شوید.

این مقاله را هم بخوانید:  آنچه که همه باید در مورد رهایی از بیماری بدانند

میزان خواب مفید خود را محاسبه کنید

تنظیم خواب

در حالت عادی بدن انسان روزانه به 6 الی 8 ساعت خواب نیاز دارد اما برنامه ریزی روزانه هر فرد برای خواب متفاوت است.به عنوان مثال اگر عادت دارید هر روز بعد از ظهر 1 ساعت استراحت کنید، از خواب شب شما 1 ساعت کم می شود و بالعکس. بهترین زمان خواب خود را محاسبه کرده و با تمرین در طول یک هفته، آن را تنظیم کنید. به گفته پزشکان، خواب شبانه شما نباید کمتر از 7 ساعت باشد بنابراین اگر قصد دارید صبح زودتر بیدار شوید، حتما شب زودتر به تخت خواب بروید تا کمبود خوابتان جبران شود.

خوابتان را کم کم تنظیم کنید

تنظیم خواب

تنظیم ساعت خواب یک شبه اتفاق نمی افتد. به گفته محققان در این زمینه، اگر قصد تغییر در چرخه خواب خود دارید باید با بازه های 15 دقیقه ای آن را تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر هر شب ساعت 12 می خوابید نمی توانید یک شبه چرخه خواب خود را تغییر داده و ساعت 8 شب به رخت خواب بروید. هر شب 15 دقیقه ساعت خوابتان را جلو بیاورید تا طی چند روز بدنتان به این موضوع عادت کند.

برای تنظیم خواب به تصمیماتتان پایبند باشید

تنظیم خواب

شاید تغییر این عادت ها چند روز برایتان سخت باشد اما تنظیم ساعت خواب زندگی و ایجاد عادت مثبت از اهمیت بالایی در زندگی برخوردار است. اگر خواستید بیشتر از حد معمول بخوابید، آخر هفته ها و روزهای تعطیل گزینه مناسبی هستند.

برای تنظیم خواب به تغذیه خود توجه کنید

زمان غذا خوردن بر ساعت درونی بدنتان تاثیر می گذارد، به عنوان مثال اگر هر روز سه وعده غذایی خود را در موعدهای مقرر شده میل کنید، معده تان اذیت نمی شود و همچنین برای اینکه برنامه خوابتان مختل نشود نباید عصر یا شب نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، نسکافه یا نوشابه انرژی زا مصرف کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  گذشتن از غم و اندوه چه مراحلی دارد؟

قبل از خواب تحرک سنگین نداشته باشید

تنظیم خواب

بر اساس تحقیقات انجام شده، تحرکات سنگین و ورزش حتی چند ساعت قبل از خواب باعث افزایش ضربان قلب شما شده و در نهایت خوابتان را آشفته می کند. اگر قصد ورزش کردن دارید سعی کنید بعد از ظهر خود را به این موضوع اختصاص دهید. تنظیم برنامه خواب و ساعت درونی بدن از مهم ترین عاداتی است که بر کوچک ترین کارهای ما اثر می گذارد. اگر عادت ندارید شب ها زود بخوابید

یا هر روز صبح برای بیدار شدن اذیت می شوید و در طول روز نیز بی خوابی بر میزان هوشیاری تان تاثیر می گذارد، قطعا ساعت بدن شما تنظیم نیست و نمی توانید به خوبی به امور خود رسیدگی کنید. برای تنظیم ساعت خواب بدن و داشتن زندگی شاد شب ها غذای سنگین و پرچرب میل نکنید، قبل از ورزش تحرکات سنگین نداشته و همچنین از نوشیدنی های کافئین دار دوری کنید.

اگر قبل از خواب ساعت بیدار شدن صبحتان را مشخص کنید، قطعا مشکلی برای بیدار شدنتان پیش نمی آید. برای تنظیم خواب شب نیز توجه داشته باشید که خوابتان از 7 الی 8 ساعت بیشتر یا کمتر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن