مهارت های زندگی

تعادل بین کار و زندگی(1)

قسمت اول

تعادل کار و زندگی

یکی از راه های رسیدن به موفقیت و لازمه داشتن زندگی شاد، تعادل بین کار و زندگی است. بر اساس تئوری چهار شعله، زندگی شما بر پایه چهار شعله یعنی سلامتی، دوستان، خانواده و شغلتان تعیین شده است. در این تئوری، شما برای موفق زندگی کردن باید یکی از این شعله ها را خاموش کرده و برای رسیدن به موفقیت بیشتر از دو مورد آن چشم پوشی کنید.

اغلب اوقات، کار بر همه چیزهای دیگر زندگی ما ارجحیت دارد. اشتیاق ما برای موفقیت حرفه ای می تواند ما را مجبور کند که رفاه خود را کنار بگذاریم. ایجاد توازن هماهنگ بین زندگی و زندگی یا یکپارچه سازی زندگی، نه تنها برای بهبود وضعیت جسمی، عاطفی و ذهنی بلکه برای حرفه ما نیز مهم است.

اگر هدفتان در زندگی، پیشرفت در مسیر شغلی و همچنین داشتن بدنی زیبا و سالم باشد، قطعا باید از وقت گذرانی با دوستان و خانواده خود صرف نظر کنید یا بالعکس. در هر صورت برای داشتن عملکرد بالا در هر یک از یک مورد بالا، باید از مورد دیگر چشم پوشی کنید. شاید در ابتدای آشنایی با تئوری چهار شعله، سعی کنید در هر یک از این مسائل تواناییتان را به بیشترین سطح برسانید اما بپذیرید که بهترین بودن در هر چهار مورد، امری غیر ممکن است.

بهترین راه حل برای ایجاد تعادل بین  کار و زندگی ؟

تعادل بین کار و زندگی

شما ترجیح می دهید که زندگی غیر متعادلی داشته باشید یا در یک زمینه خاص بهترین توانایی هایتان را بروز دهید؟ شاید هم تصمیم بگیرید که زندگیتان متعادل باشد؟

این مقاله را هم بخوانید:  بهبود زندگی با استفاده از قانون جذب

تعادل کار و زندگی چیست و چرا مهم است؟

به طور خلاصه، تعادل کار و زندگی وضعیت تعادلی است که در آن فرد خواسته های شغلی و خواسته های زندگی شخصی خود را در اولویت قرار دهد. برخی از دلایل رایج که منجر به تعادل نامناسب بین زندگی و زندگی می شود عبارتند از:

افزایش مسئولیت ها در محل کار
ساعات طولانی تر کار کردن
افزایش مسوولیت در خانه
داشتن فرزند

«کریس چنسی»، متخصص شغلی و مدیرعامل “Amplio Recruiting” گفت: «تعادل بین کار و زندگی، تأثیرات مثبت بی شماری دارد، از جمله استرس کمتر، خطر فرسودگی شغلی و احساس رفاه بیشتر که نه تنها به نفع کارمندان بلکه به کارفرمایان نیز هست.»

«چنسی» گفت: «کارفرمایانی که متعهد به فراهم آوردن محیط هایی هستند که از تعادل کار و زندگی برای کارمندانشان پشتیبانی کند، می توانند در هزینه ها صرفه جویی کنند، موارد غیبت را کمتر تجربه کنند و از نیروی کار وفادار و سازنده تری برخوردار شوند.»کارفرمایانی که به عنوان برنامه کاری، دورکاری یا انعطاف پذیری کار، گزینه هایی را ارائه می دهند، می توانند به کارکنان کمک کنند تا تعادل بین کار و زندگی بهتری داشته باشند.

هنگام ایجاد برنامه ای که مناسب شما باشد، به بهترین راه رسیدن به تعادل در محل کار و زندگی شخصی خود فکر کنید. «چنسی» همچنین می گوید: «تعادل بین کار و زندگی، بیشتر به داشتن انعطاف پذیری برای انجام کارها در زندگی حرفه ای شما بستگی دارد. در حالی که هنوز وقت و انرژی دارید تا از شخصی خود لذت ببرید؛ در زندگی ممکن است روزهایی باشد که ساعات طولانی تری کار می کنید بنابراین اواخر هفته وقت خواهید داشت تا از فعالیت های دیگر لذت ببرید.»

این مقاله را هم بخوانید:  سرمایه گذاری روی خود و تغییر سرنوشت (2)

 بار روی دوشتان را کم کنید

 

تعادل بین کار و زندگی

صاحبان تجارت و کسب و کارها، مسئولیت های سنگینی در حرفه خود بر دوش دارند اما حجم کاری خود را میان کارمندانشان تقسیم می کنند. شما برای شستن لباس هایتان از ماشین لباس شویی استفاده و برای تعمیر ماشین به تعمیرگاه مراجعه می کنید و تمام این کارها برای صرفه جویی در زمانتان است. برای ایجاد تعادل بین کارهایتان هم باید از برون سپاری استفاده کنید، در این صورت زمان بیشتری برای اختصاص دادن به خانواده، دوستان یا شغلتان دارید.

 از محدودیت هایتان استفاده کنید

تعادل بین کار و زندگی

افراد موفق، به جای پذیرفتن شکست سعی می کنند در محدودیت ها ستاره شوند. نگرانی شما بابت کمبود وقت بین هر کدام از دسته خانواده، دوستان، شغل و سلامتی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه با ایجاد دیدگاه منفی و منفی نگری، از انرژی شما برای رسیدن به اهدافتان می کاهد.

اگر از لحاظ زمانی محدودیت دارید، بیشترین استفاده را از همان زمانی که در اختیار دارید ببرید. به عنوان مثال اگر فقط در هفته 3 ساعت برای ورزش کردن زمان دارید، از زمانتان بهترین استفاده را ببرید تا در مدت زمان کوتاه تری نتیجه بگیرید. در واقع مدیریت محدودیت هایتان عملکرد شما را بهبود می بخشند.

برای رسیدن به اهدافتان، دوره های زمانی مختلف را در نظر بگیرید

تعادل بین کار و زندگی

اگر بخواهید کنار موفقیت در شغلتان، پدر یا مادر فوق العاده ای هم باشید، قطعا باید بیخیال داشتن اندامی زیبا شوید اما این موضوع همیشگی نیست. پس از مدتی، فرزندتان زمان کمتری به شما نیاز دارد و این فرصت مناسبی برای ورزش است. زندگی همیشه به شما اجازه نمی دهد که بتوانید هر چهار شعله را همزمان روشن نگه دارید اما درک اینکه روشن نگه داشتن هر کدام از این شعله ها مربوط به دوره خاصی از زندگیتان است، به شما در حل این موضوع کمک فراوانی می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  افزایش اعتمادبه نفس

در قسمت بعد هشت روش برای ایجاد تعادل کار و زندگی بهتر و همچنین چگونگی یک مدیریت موفق زندگی با راه کارهای ساده برای شما نشان داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن