مهارت های زندگی

ارتقای مهارت های فردی چه تاثیری بر زندگی ما می گذارد؟

ارتقای مهارت های فردی

 

از دوران کودکی به ما گفته شده که اگر در دوران تحصیل بر دروس و امتحانات تمرکز کنیم، می توانیم زندگی ایده آلی برای خود رقم بزنیم اما چرا هیچ کس راجع به ارتقای مهارت های فردی و پیشرفت شخصی هیچ توصیه ای نداشت؟ اکثر اوقات اهمیت توسعه فردی نادیده گرفته می شود و هر چقدر شما بیشتر از شخصیت خودتان فرار کنید، بیشتر در عمق این چاه جهالت فرو می روید. بنابراین برای بهبود این وضعیت چه اقدامی می توان کرد؟

با افزایش آگاهی، مدیریت افکار و کنترل احساسات می توانید به سمت داشتن یک زندگی شاد و ایده آل قدم برداشته و پیشرفت کنید. تنها نکته ای که نباید فراموش کنید این است که در هر سن و سال، انسان به توسعه فردی و پیشرفت شخصی نیاز دارد تا به نسخه بهتری از خود تبدیل شود، بنابراین زندگی همیشه در حال تغییر است و برای رسیدن به موفقیت باید خودمان را برای تغییرات آماده کنیم.

انواع مهارت

مجموعه مهارت، ترکیبی از توانایی ها، کیفیت ها و تجربیاتی‌ست که می توانید برای انجام خوب وظایف استفاده کنید. این‌ها می تواند شامل مهارت‌های نرم مانند مهارت‌های بین فردی، سازماندهی و رهبری و همچنین مهارت‌های فنی مانند تحقیق، برنامه نویسی رایانه، نوشتن حسابداری و غیره باشد.

صرف وقت برای ارتقا مهارت های خود می تواند به شما در دستیابی به اهداف شغلی شخصی مانند کسب درجه ارتقا یا تخصص در یک موضوع خاص کمک کند؛ مجموعه مهارت های شما می تواند برای پیشرفت در حرفه فعلی شما استفاده شود یا برای بدست آوردن شغل در یک زمینه یا صنعت متفاوت گسترش یابد.

این مقاله را هم بخوانید:  12 نکته مراقبه برای مبتدیان، که می‌تواند به شما کمک کند 

خودتان را بیشتر بشناسید

اولین قدم برای ارتقای مهارت های فردی خودشناسی است

همه ما زمان زیادی را صرف معاشرت و شناخت دیگران می کنیم در حالی که اگر به همین اندازه به شنات درونی خودمان اهمیت دهیم، زندگی ایده آل تری خواهیم داشت، از این رو اولین قدم برای ارتقای مهارت های فردی خودشناسی است. شما میتوانید با پرسیدن سوال های مختلف از خودتان، بیشتر با شخصیت درونی خود آشنا شده و با واقعیت ها روبرو شوید.

زندگی همیشه شما را با تجربه ها و چالش های مختلفی روبرو می کند که باعث می شود شما افکار و احساسات خود را بیشتر بشناسید، بنابراین در این مسیر هیچ گاه دست از تلاش برای شناختن خود برندارید.

نقاط قوت خود را تقویت کنید

دومین قدم برای توسعه فردی، تقویت نقاط قوت است. اگر در این زمینه از خودتان شناختی ندارید می توانید با خودشناسی، نقاط قوتتان را شناسایی کرده و بر روی آنها کار کنید. توانایی های فردی شما عامل سازنده اعتماد به نفستان هستند، بنابراین تمرکز بر روی آنها باعث می شود به اهداف و خواسته هایی که تعیین می کنید دست یافته و به سمت یک زندگی شاد و ایده آل قدم بردارید.

بر نقاط ضعف خود غلبه کنید

همانطور که شناسایی نقاط قوت از اهمیت بالایی برخوردار است، نقاط ضعف شما نیز در توسعه فردیتان تاثیر بسیار زیادی می گذارند. نیازی نیست بابت آنها شرمنده باشید، همه ما دارای یک سری نقاط ضعف هستیم اما تا جایی که می توانید بر ضعف هایتان غلبه کرده و برای تبدیل به انسانی بهتر تلاش کنید. نقظه ضعف های شما باعث پسرفتتان نمی شود، بلکه می توانید با شناختن آنها برای بهبودشان تلاش کرده و آنها را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  استفاده از قانون جذب برای رسیدن به رویاهایمان

از منطقه امن خود بیرون بیایید

 

منطقه امن چیست؟ در واقع منطقه امن یعنی عاداتی که شما در طول زندگی آن‌ها را کسب کرده اید و در آن احساس خوبی دارید اما ماندن در آن باعث رشد و پیشرفت شما نخواهد شد بنابراین برای توسعه فردی باید از منطقه امن خود بیرون آمده و ریسک پذیر باشید.

برای اولین اقدام باید با ترس هایتان روبرو شوید، کارهای جدید را امتحان کرده و موقعیت خود را به طر بیاندازید چون تنها در این صورت می توانید قوه خلاقیت خود را فعال کرده و جنبه جدیدی از شخصیتتان را کشف کنید.

توسعه فردی و رشد شخصیت یکی از مهم‌ترین مهارت های زندگی است که در دوران آموزش و تحصیل نادیده گرفته می شود. با افزایش آگاهی، مدیریت افکار و کنترل احساسات می توانید به سمت داشتن یک زندگی شاد و ایده آل قدم برداشته و پیشرفت کنید. تنها نکته ای که نباید فراموش کنید این است که در هر سن و سال، انسان به توسعه فردی و پیشرفت شخصی نیاز دارد تا به نسخه بهتری از خود تبدیل شود، بنابراین زندگی همیشه در حال تغییر است و برای رسیدن به موفقیت باید خودمان را برای تغییرات آماده کنیم. زندگی همیشه شما را با تجربه ها و چالش های مختلفی روبرو می کند که باعث می شود شما افکار و احساسات خود را بیشتر بشناسید، بنابراین در این مسیر هیچ گاه دست از تلاش برای شناختن خود برندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن