مهارت های زندگی

اصطلاح «مهارت های زندگی» به مهارت هایی که برای بهره‌برداری بیشتر از زندگی نیاز دارید، اشاره می کند. هر مهارتی که در زندگی شما مفید باشد می تواند یک مهارت زندگی تلقی شود. شنا، رانندگی و استفاده از رایانه برای اکثر افراد مهارت های زندگی مفیدی تلقی می شود. به طور کلی، اصطلاح مهارت های زندگی معمولاً برای هر یک از مهارت های مورد نیاز برای مقابله درست و مؤثر با چالش های زندگی استفاده می شود.

بنابراین باید واضح باشد که هر کس به طور بالقوه لیستی متفاوت از مهارت های ضروری یا غیر ضروری در زندگی خودش را می شناسد. ممکن است کسی که در یک جامعه روستایی دورافتاده زندگی می کند، رانندگی را در لیست مهارت های اساسی خود قرار دهد.

این مقاله به این منظور طراحی شده است تا مفاهیم اساسی را درباره مهارت های زندگی ارائه دهد و شما را به سمت سایر مواردی سوق دهد که ممکن است برای پیشرفتتان مفید واقع شود.

تعریف مهارت های اساسی زندگی

لیست مشخصی از مهارت های زندگی وجود ندارد. بسته به شرایط زندگی، فرهنگ، عقاید، سن، موقعیت جغرافیایی و غیره ممکن است مهارت های خاصی کم و بیش برای شما مهم باشد. با این وجود در سال 1999، سازمان بهداشت جهانی شش حوزه اصلی مهارت های زندگی را مشخص کرد:

 • مهارت های ارتباطی و بین فردی. به طور گسترده شامل مهارت های لازم برای کار با افراد دیگر و به ویژه برای انتقال و دریافت پیام را بصورت کتبی یا شفاهی را بیان می کند.
 • تصمیم گیری و حل مسئله. مهارت های لازم برای درک مشکلات، یافتن راه حل ها – به تنهایی یا با دیگران – را  توصیف می کند و سپس به رفع آن ها کمک می کند.
 • تفکر خلاق و انتقادی. این توانایی تفکر به طرق مختلف و غیرمعمول در مورد مشکلات و یافتن راه حل های جدید یا تولید ایده های نو همراه با توانایی ارزیابی دقیق اطلاعات و درک اهمیت آن را توصیف می کند.
 • خودآگاهی و همدلی. دو بخش اصلی هوش هیجانی هستند. آن ها درک شما را از خود و دیگران توصیف می کند، گویی تجربیات آن ها برای شما اتفاق می افتد.
 • جرأت و انصاف یا خودکنترلی. تبحر لازم برای ایستادن در مقابل افکار و خواسته های منفی خود و سایر افراد را توصیف می کند.
 • مقاومت و توانایی مقابله با مشکلات. توانایی رویارویی با مشکلات را نشان می دهد.

چند نمونه از مهارت های ضروری برای زندگی

 مهارت های مختلف زندگی کم و بیش در زمان های مختلف زندگی وجود دارد، مثل: وقتی در مدرسه یا دانشگاه هستید، به تبحر در مطالعه نیاز دارید که شامل درک چگونگی انجام فرایند مطالعه صحیح و موثر، انجام پژوهش و حتی نوشتن یک پایان نامه باشد. این ها البته مهارت هایی نیستند که همه مردم به آن ها نیاز داشته باشند؛ اما مهارت نوشتن در انواع مشاغل مفید است.

 • در هنگام خرید خانه، شاید شما نیاز به مهارت های مذاکره داشته باشید و به صبر و حوصله و روحیه خوبی نیاز خواهید داشت. در صورت داشتن فرزندان، این مهارت به احتمال زیاد در لیست «مهارت های اساسی زندگی» نیز قرار دارند!
 • برای به دست آوردن شغل باید روی مهارت های اشتغال زایی خود کار کنید. همچنین باید در مورد نحوه درخواست کار و چگونگی انجام مصاحبه کاری فکر کنید.
 • هنگامی که شغلی دارید، ممکن است لازم باشد مهارت های رهبری را ایجاد کنید، به خصوص اگر به تیم ها یا گروه ها هدایت شوید.
 • وقتی خانواده تشکیل می دهید، به مهارت های همسر داری و پرورش فرزند احتیاج دارید. همچنین ممکن است متوجه شوید که مدیریت زمان و مهارت های سازماندهی برای شما بسیار مهم تر شده اند.

توانایی و تمایل به یادگیری

 شاید مهمترین مهارت زندگی توانایی و تمایل به یادگیری باشد. با یادگیری تبحر جدید، درک خود را از دنیای اطراف خود افزایش می دهیم و خود را با ابزارهایی که برای زندگی بهتر و پربارتر لازم است، تجهیز و راه هایی برای مقابله با چالش هایی که ناگزیر هستند، پیدا می کنیم.

بیشتر افراد یادگیری را با یک آموزش رسمی مرتبط می دانند، اما یادگیری می تواند و باید یک فرآیند مادام العمر باشد که درک ما از جهان و کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد. مشخص می شود که مهارت های مورد نیاز شما دارای جنبه های زیادی ست که می تواند در پیشرفت زندگی و موارد دیگر به شما کمک کند. این مهارت ها در تعدادی از زمینه ها شامل مهارت های شخصی، مهارت های بین فردی، مهارت نوشتن و ریاضیات قرار می گیرد. هر یک از ما تعدادی از این مهارت ها را داریم. همه ما می دانیم که مناطق خاصی وجود دارد که باید بهبود یابند.

مهارتهای شخصی

 مهارت های شخصی جزو اساسی زندگی هستند که برای کمک به حفظ جسم و روان سالم لازم داریم و شامل نحوه شناخت، مدیریت و کنار آمدن با احساسات هستند. توانایی مدیریت خشم و استرس نیز می تواند یک تبحر اساسی زندگی باشد.

مهارت های بین فردی و ارتباطی

 دومین حوزه مهم، تبحر در ارتباط بین فردی و ارتباطی است که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر از آن استفاده می کنیم. تسلط ارتباطی به طور کلی به عنوان زیر مجموعه ای از مهارت های بین فردی، همانند تصمیم گیری و حل مسئله نیز دیده می شود؛ اما هر دو به اندازه کافی مهم هستند.

ارتباطات و سایر مهارت های بین فردی طیف گسترده ای از تبحرها را شامل می شود ، از جمله: مهارت گوش دادن موثر به همراه تکنیک هایی مانند شفاف سازی و تأمل می تواند به جلوگیری از سوء تفاهم کمک کند. همچنین ارتباط کلامی و غیر کلامی که شامل نحوه استفاده از صدای شما و انتخاب کلمات مناسب و همچنین استفاده از زبان بدن و نحوه لباس پوشیدن است.

سوادآموزی: مهارت خواندن و نوشتن

 اکثر افراد حداقل بعضی مواقع با استفاده از کلمه نوشتاری از طریق نامه ها، ایمیل ها، گزارش ها، پیام های متنی، فیدهای شبکه های اجتماعی و روش های دیگر، ارتباط برقرار می کنند. توانایی نوشتن به روشنی و مختصر روشی بسیار قدرتمند برای برقراری ارتباط موثر است.

مهارت های ریاضی

 بسیاری از افراد با ریاضیات و اعداد می جنگند. با این حال، پیشرفت و یا تازه کردن مهارت های ریاضیات می تواند یک رشد واقعی در زندگی به شما به حساب آیند. مهارت های ریاضی می توانند:

 • در کار شما را موفق تر سازد؛
 • به شما کمک می کند تا درک بهتری از دنیای اطراف خود داشته باشید؛
 • در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید؛
 • سلامت روان خود را بهبود بخشید.

نیازی نیست که یک ریاضیدان عالی باشید؛ درک اصول اساسی شمارش و حساب روزانه، به باز کردن بسیاری از درها کمک می کند.

مهارت های زندگی بصورت مادام العمر و مداوم انجام می شود و نکته مهم این است که شما از زمان به دنیا آمدن این مهارت ها را پرورش داده اید، بنابراین ادامه يادگيري و رشد آن ها تنها بخشي از آن فرآيند است.

مهارت هایی که سازمان بهداشت جهانی برای داشتن زندگی فردی و اجتماعی موفق در سال های اخیر معرفی کرده است نیز به این ترتیب است:

1- مهارت خودآگاهی

2- مهارت همدلی

3- مهارت روابط بین فردی

4- مهارت ارتباط موثر

5- مهارت مقابله با استرس

6- مهارت مدیریت هیجان

7- مهارت حل مسئله

8- مهارت تصمیم گیری

9- مهارت تفکر خلاق

10- مهارت تفکر نقادانه

بستن