زندگی شادقانون جذب

مراقبه و راه‌های مفید برای انجام صحیح آن

راه‌کارهای مراقبه

 

مراقبه شاید در ابتدا سخت و بی‌فایده به نظر برسد، اما با شروع آن و مشاهده‌ی اثرات مثبتی که بر ذهن و جسم دارد به انجام آن ترغیب می‌شوید. برای شروع می‌توانید از روزی دو دقیقه شروع کنید. همین مقدار کم، به مرور زمان به یک عادت دائمی و پایدار تبدیل می‌شود. شاید دو دقیقه مراقبه تأثیر قابل توجهی نداشته باشد، اما این کار را به یک عادت روزانه تبدیل می‌کند.

در مقاله قبل به 6 نکته کاربردی برای مبتدیان در انجام بهتر مراقبه پی بردید، در ادامه با ما همراه باشید:

در آغوش ترس

  1. فقط نفس بکشید

مراقبه لازم نیست پیچیده باشد. ماهیت مراقبه ذهن آگاهی صرف در مورد بازگرداندن آگاهی شما روی نفس کشیدن تان است.

 

8- با خود مهربان باشید – بعضی روزها از روزهای دیگر راحت تر خواهد بود

مراقبه یادگیری چگونگی رفتار یا مهربانی با خود است، مهم نیست که هر لحظه چه تجربه ای دارید. درست مثل ورزش، بعضی از روزها نسبت به روزهای دیگر احساس راحتی بیشتری خواهند داشت. یک تمرین مدیتیشن همیشه عالی نیست.

 

  1. بعد از مدیتیشن به آرامی حرکت را دوباره وارد کنید

هنگامی که به پایان مراقبه خود رسیدید، می توانید به آرامی شروع به حرکت انگشتان خود کنید و سپس می توانید دست ها و پاها را حرکت دهید و یا آنها را دراز کنید. مراقبه یعنی ایجاد مکث در روز، بنابراین سعی کنید چند دقیقه قبل از انجام یک کار استرس زا به خودتان وقت بدهید.

مراقبه

  1. احساسات خود را تصدیق کنید

احساس خوشبختی بعد از مدیتیشن امری طبیعی‌ست اما احساس کمی گرفتگی نیز عادی‌ست. مدیتیشن احساسات خوب و همچنین احساسات بد را به وجود می آورد، بنابراین می توانیم احساساتمان را بهتر بشناسیم – افکار و احساسات زودگذری که می آیند و می روند. شاید حتی لحظه ای وقت بگذارید و از خودتان بخاطر تمرین مراقبت از خود تشکر کنید و به تلاشی که برای مراقبه انجام داده اید افتخار کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی بهتر و داشتن عادات مثبت

 

  1. روز بعد ادامه دهید، حتی اگر دوست ندارید

قدرت مراقبه در ایجاد یک روال روزمره و تبدیل آن به یک تمرین روزمره به وجود می آید.

 

در حقیقت ، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که مدیتیشن به مدت 15 دقیقه در هر روز باعث بهبودی مثبت و کاهش سطح استرس می شود. این مطالعه به این نتیجه رسید که مراقبه روزانه تأثیر مشابهی با تعطیلات، در بدن دارد.

 

  1. برنامه های مراقبه هدایت شده را امتحان کنید یا کلاس بگذرانید

اگر سخت است که خودتان به یک تمرین مدیتیشن روزانه پایبند باشید، ممکن است بخواهید از یک برنامه یا کلاس برای پاسخگویی و راهنمایی بیشتر استفاده کنید.

کریستال

داستان مراقبه:

استادی دانا که به شاگردانش مراقبه می‌آموخت، به آن‌ها گفت: «روند این کار مانند پر کردن غربال از آب است.» تمام دانش جویان از شنیدن این کلمه گیج شدند. چطور می‌توان غربال را از آب پر کرد؟ بعضی‌ها فکر کردند، این یعنی مراقبه کار سختی است و برخی دیگر فکر کردند یعنی آن‌ها فقط می‌توانند از تلاششان برای انجام این تمرینات اندکی به دست آورند. همگی سرخورده و ناراحت دست از تمرین کشیدند. در هر حال یکی از دانشجویان به سراغ استاد رفت و از او خواست تا معنی آن جمله را برایش توضیح دهد.

استاد او را به کنار اقیانوس برد و به او یک غربال داد و گفت سعی کند آن را از آب پر کند. دانش آموز غربال را در آب فرو کرد و آن را بیرون آورد، ولی سریع آب آن خالی شد. استاد غربال را از او گرفت و گفت: «حالا به تو نشان می‌دهم چگونه این کار را انجام دهی.» استاد غربال را در آب‌‌ رها کرد و آن خیلی سریع به ته اقیانوس رفت. استاد گفت: «حالا غربال پر از آب است و برای همیشه پر از آب خواهد ماند. مراقبه هم به همین شکل عمل می‌کند. این کار فقط برای مقدار کمی از روح در زندگی شما نیست، بلکه باید خودتان را در اقیانوس روح بر‌تر‌‌ رها کنید و با آن روح در هم بیامیزید و این کار را هر روز بیشتر از قبل انجام دهید.»

این مقاله را هم بخوانید:  آیا فکر می کنید در رابطه عاطفی نادرست با شریک زندگی یا دوست خود قرار گرفته اید؟

قرآن و آرامش

أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ، از جمله آیاتی‌ست که به انسان در حفظ آرامش کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن