اعتماد به نفسزندگی شادقانون جذبمهارت های زندگی

چرا مردان با مشکلات روحی خود سخت‌تر کنار می آیند؟

مردان و مشکلات روحی

 

همه انسان ها در طول زندگی خود، گاهی اوقات دچار مشکلات روحی و روانی شده و برای رفع آن اقدام می کنند. رفع مشکلات یک خواسته و نیاز طبیعی برای داشتن زندگی شاد و تجدید قوای درونی است اما در اکثر جوامع، مشکلات روحی و روانی برای مردان موضوع غیر قابل پذیرشی است که همین موضوع باعث می شود مردان در برابر این قبیل چالش ها نسبت به زنان واکنش ضعیف تری نشان دهند.

از عوامل اصلی مرگ و میر در مردان می توان به این الگوی ذهنی نادرست از مردانگی یعنی تحمل درد و رنج بدون صحبت کردن درباره آن است. بر اساس آمار به دست آمده، خودکشی در مردان تقریبا 5/3 برابر از زنان بیشتر است و همچنین هر ساله 6 میلیون مرد آمریکایی به فسردگی دچار می شوند.

طبق گزارش مراکز مقابله با الکل و اعتیاد، مرگ بر اثر استفاده بیش از حد از الکل در مردان حدود 62 هزار نفر است در حالی که این آمار برای زنان رقمی حدود 26 هزار نفر است. با این وجود، باز هم بسیاری از مردان رفتار و واکنش نامناسبی دربرابر مشکلات و چالش های زندگی خود نشان می دهند. در این مطلب قصد داریم راهکارها غلبه بر آن را به شما معرفی کنیم.

آیا آن‌ها صحبت درباره مشکلات روحی را ضعف می‌دانند؟

بسیاری از مردان، صحبت درباره مشکلات روحی و چالش های زندگی خود را مایه خجالت و ضعف می دانند. همانطور که گفته شد اکثر پسرها در هر اجتماعی با این باور رشد می کنند که مردان نباید درباره مشکلات خود صحبت کرده و یا از دیگران کمک بخواهند. با وجود عوارض منفی آن، باز هم عده ای دست از باورهای غلط خود برنداشته اند.

این مقاله را هم بخوانید:  راه تقویت شادی و آرامش فکری

پیامدهای آن

برخی مردان در ارتباط با دیگران و همچنین تعاملات اجتماعی خود دچار مشکل هستند و همین موضوع می تواند نشان دهنده افسردگی باشد. در صورتی که این موضوع عنوان نشود، فرد کم کم به طرف راه حل های نامناسب مثل استفاده از مواد مخدر، الکل و … کشیده شده و با مسکن های موقت خودش را آرام می کند در صورتی که مردان باید به فکر حل مشکلات روحی خود باشند وکلیشه مردانگی را تغییر دهند.

آیا افسردگی برای مردان متفاوت است؟

نوع متفاوتی از افسردگی در مردان وجود ندارد، اما برخی از علائم در مردان بیشتر از زنان است  که این‌ها شامل تحریک پذیری  عصبانیت ناگهانی، کنترل، خطر پذیری و پرخاشگری‌ست. مردان همچنین ممکن است به جای صحبت در مورد آن، بیشتر از الکل و مواد مخدر برای کنار آمدن با افسردگی خود استفاده کنند. آن‌ها ممکن است از رفتارهای فرارگرایانه نیز استفاده کنند، مانند اینکه خودشان را در کارشان غرق کنند.

 

خودکشی و مردان

در سال 2017، نزدیک به 6000 خودکشی در انگلیس ثبت شده است. از این تعداد 75٪ مرد بودند. خودکشی بزرگترین علت مرگ و میر در مردان زیر 50 سال است. نرخ بالای خودکشی نیز در جوامع اقلیت از جمله مردان همجنسگرا، کهنه سربازان جنگ، مردان با سابقه BAME و افراد با درآمد پایین مشاهده می شود.

مردان میانسال که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند به ویژه به دلیل خودکشی می‌میرند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن‌ها بسیاری از عوامل خطر شناخته شده برای خودکشی را تجربه کرده اند: مشکلات اقتصادی اجتماعی، بیکاری ، از بین رفتن روابط و عدم حمایت اجتماعی

این مقاله را هم بخوانید:  گذشتن از غم و اندوه چه مراحلی دارد؟

اگر احساس خودکشی کردید ، به بخش “کمک و پشتیبانی” در صفحه خود درباره خودکشی نگاه کنید. جزئیاتی از خطوط راهنما وجود دارد که می توانید از طریق گفتگوی اینترنتی با آنها تماس بگیرید ، از طریق ایمیل یا با آنها تماس بگیرید تا از آنها پشتیبانی بگیرید.

راهکارهای حل این مشکل

اولین قدم برای مقابله با مشکلات روحی و داشتن زندگی شاد آگاهی و آموزش است. افزایش آگاهی و اطلاعات درباره بیماری هایی از قبیل استرس، افسردگی و عوازض آنها نقش مهمی در حل این مشکل دارد. زمانی که یک فرد درباره مشکلات روحی یا روانی خود با دیگران صحبت می کند، احساس حمایت عاطفی که از سمت دیگران شامل او می شود می تواند باعث بهبود وضعیت شود. علاوه بر این آموزش نیز در کنار آگاهی از نقش مهمی برخوردار است.

افراد جامعهباید بدانند که اگر به مشکلات روحی خود توجه نکنند، چه پیامدهایی در انتظارشان است و چه بیماری های جسمی به دنبال آن است اولین قدم برای رفع این مشکل این است که فرد تمایل به دریافت کمک دیگران داشته باشد. به نظر شما اگر یکی از عزیزانتان با مشکلات روحی مواجه شده باشد، شما از طریق چه نشانه هایی متوجه آن خواهید شد؟

تغییرات رفتاری و خلق و خو، کاهش عملکرد عادی، کاهش یا اضافه وزن بیش از حد، ناراحتی و ناامیدی در زندگی و همچنین نشانه های بیماری جسمی از جمله اولین نشانه های بروز مشکلات روحی است. در صورتی که فرد تمایلی ندارد با یکی از نزدیکان خود در این باره صحبت کند، مشاوران در این زمینه می توانند به او کمک کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  اولین نفری باشید که راز موانع موفقیت را می داند

همه انسان ها در طول زندگی خود، گاهی اوقات دچار مشکلات روحی و روانی شده و برای رفع آن اقدام می کنند. رفع مشکلات یک خواسته و نیاز طبیعی برای داشتن زندگی شاد و تجدید قوای درونی است اما در اکثر جوامع، مشکلات روحی و روانی برای مردان موضوع غیر قابل پذیرشی است که همین موضوع باعث می شود مردان در برابر این قبیل چالش ها نسبت به زنان واکنش ضعیف تری نشان دهند.

نتیجه

بسیاری از مردان، صحبت درباره مشکلات روحی و چالش های زندگی خود را مایه خجالت و ضعف می دانند. اولین قدم برای مقابله با مشکلات روحی و داشتن زندگی شاد آگاهی و آموزش است. افزایش آگاهی و اطلاعات درباره بیماری هایی از قبیل استرس، افسردگی و عوارض آن‌ها نقش مهمی در حل این مشکل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن