قانون جذب

مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد

حتما تا به حال بارها درباره این که مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد، از اطرافیانتان مباحث مختلفی شنیده‌اید؛ اما به دلایل مختلف برای انجام آن اقدامی نکرده اید. آیا مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد؟ در واقع مراقبه به حالتی گفته می شود که بدن و مغز شما در آرامش و استراحت قرار دارد و با تمرکز بر یک موضوع خاص، سطح آگاهی شما را بالا می‌برد. شاید در ابتدای راه تاثیر زیادی از انجام آن حس نکنید اما پس از مدتی متوجه اثرات مثبتی که برذهن و جسم شما می گذارد خواهید شد.

به کمک مدیتیشن یا مراقبه شما می‌توانید کنترل بیشتری بر احساسات خود داشته باشید، به عنوان مثال میزان استرس خود را کاهش داده و شادی بیشتری در زندگی‌تان احساس کنید. با تمرین بیشتر، آرامش به وجودد شما راه می یابد اما به یاد داشته باشید که تنها راه رسیدن به این مرحله از مراقبه باید در مسیر تمرین خود ثابت قدم بمانید.

آیا مراقبه (مدیتیشن) از لحاظ علمی ثابت شده است؟

دانشمندان با استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز دنیا به نتایج مفیدی در این زمینه دست یافته‌اند. زمانی که شما در حالت مراقبه هستید پردازش در مغزتان سریع‌تر انجام می‌شود و همین موضوع تمرینی است برای تمرکز حواس شما. هنر مدیتیشن که زمانی منحصراً به عنوان یک عمل شرقی در نظر گرفته می شد، اغلب با دین و معنویت همراه بود ولی در سال های اخیر به یک روش علمی تر تبدیل شده است و در بسیاری از مناطق جهان به عنوان یک تمرین معمول پذیرفته می شود. جای تعجب نیست که روز یوگا در بیست و یکم ژوئن در سراسر جهان برگزار می شود.

با توجه به مزایای مستقیم و غیرمستقیم مشاهده شده در تمرینات یوگا، تحقیقات کنترل شده ای در مورد جنبه های فیزیولوژیکی و عصبی روشی تکنیک های مختلف مراقبه انجام شده است. مطالعات انجام شده در مقایسه سایر اشکال روان درمانی، به همراه مدیتیشن نیز بخشی از دستور کار تحقیقات جهانی است.

انواع مراقبه

اشکال مختلفی از مراقبه وجود دارد که از زمان «پاتانجالی» درهند توسط بسیاری از دانشمندان حکیم دیگرهندی طراحی  و تأسیس شده است که طبق منابع منطقه ای هند به عنوان پدر یوگا شناخته می شود. گرچه انواع مختلفی از اقدامات مراقبه وجود دارد، برخی از روش های شناخته شده در غرب عبارتند از: «مراقبه ذهن آگاهانه»، «مراقبه متعالی» و «مراقبه کوندالینی».

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه از قانون جذب به صورت معجزه آسا استفاده کنیم؟

مراقبه ذهن آگاهانه:

آگاهی دقیقاً همان چیزی است که  این مراقبه درمورد آن است. وظیفه  فرد این است که بطور کامل بیدار باشد ولی  همه فعالیت های عمدی متوقف شود (مراقبه به معنای مهار همه چیز است غیر از آگاه بودن)، فرد کاملاً آگاه است بدون اینکه کار دیگری انجام دهد.

مراقبه متعالی:

روشی غیر مذهبی برای آرامش، کاهش استرس و خودسازی است. این تکنیک به شما اجازه می دهد تا از طریق سطح آرام تری از تفکرات ذهن مشغول خود را آرام کنید. تا زمانی که شما ساکت ترین و آرامش بخش ترین سطح هوشیاری خود را تجربه کنید. آگاهی خالص. یک تئوری وجود دارد که بیان می کند که همه ما در هر زمانی یک مکان ساکت و آرامش بخش در ذهن خود داریم که می توانیم با تمرکز کردن به آن دسترسی پیدا کنیم.

مراقبه کواندالینی:

مراقبه کوندالینی یک تمرین 60 دقیقه ای است که چهار مرحله مختلف 15 دقیقه با موسیقی همراه است که در ابتدا برای این مراقبه ساخته شده است. مراحل تکان دادن، رقصیدن، ایستادن یا نشستن در سکون و آرامش را شامل می شود.

چگونه مراقبه بر ما تاثیر می گذارد؟

یا به عبارتی «مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد»

مراقبه جزو مهم ترین قسمت‌های قانون جذب به شمار می رود، به عبارت دیگر اگر به دنبال تاثیرپذیری بیشتری از این قانون در زندگی خود هستید باید از تاثیرات مثبت آن بهره مند شوید. مراقبه بر قسمت‌های مختلف ذهن و جسم انسان تاثیر می گذارد که در ادامه به توضیح برخی از این موارد اشاره می کنیم.

چگونه مراقبه بر ما تاثیر می گذارد؟

افزایش تمرکز

همانطور که می‌دانید در طی مراقبه شما توجه خود را بر یک موضوع خاص متمرکز می‌کنید و در این بین از هر گونه حواس پرتی می‌پرهیزید پس در طی تمرین منظم و مداوم این عمل، میزان تمرکز شما نیز افزایش می یابد.

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی احساسی با کمک داستان گویی

افزایش خلاقیت

مطالعات و تحقیقات انجام شده در این زمینه که توسط تیم تحقیقاتی هلند صورت گرفته نشان دهنده نتایج شگفت انگیزی است. در واقع کسانی که به انجام مراقبه مشغول بوده اند ایده ها و خلاقیت بیشتری نسبت به دسته دوم از خود نشان داده اند، از این رو ثابت شده که عمل مدیتیشن یا مراقبه می تواند تا حدودی باعث افزایش خلاقیت فرد شود.

کاهش استرس، افسردگی و تحریک پذیری

یکی از بهترین راه‌های درمانی برای افراد تحت فشارهای روحی و یا افسردگی و استرس، مدیتیشن تمرکزی است. در سال 2012 طی آزمایشاتی که بر گروه های مختلف انسانی صورت گرفت، آن دسته از افرادی که به انجام مراقبه، ریلکسیشن یا مراقبه پرداخته بودند اثر بسیار کمتری از استرس و افسردگی از خود نشان دادند پس می‌توانید با اضافه کردن این عمل به کارهای روزمره خود، از بروز استرس جلوگیری کنید.

تقویت حافظه

از مهم‌ترین تاثیرات مراقبه بر بدن می توان به بازیابی حافظه اشاره کرد. به کمک مدیتیشن امواج مغزی که مانع از حواس پرتی شما می شوند تنظیم و هماهنگ شده و بازیابی سریع تری از خود نشان می دهند، بنابراین این افراد توانایی بیشتری در به یادآوردن اتفاقات و پذیرفتن حقایق جدید دارند. به عبارت دیگر با انجام مراقبه دیواره قشر مغز شما ضخیم تر می شود و این عمل باعث بهبود قدرت تصمیم گیری، توجه به مسائل، تمرکز و همچنین حافظه می‌شود.

کند شدن روند پیری

همانطور که بالاتر ذکر شد، مراقبه تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر ذهن انسان می گذارد اما نمی توان از تاثیرات آن بر جسم نیز غافل شد. مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد. با انجام مراقبه، تلومرهای موجود در انتهای کروموزوم های خطی محافظت می شوند و روند پیری انسان کندتر می شود.

چگونه به ساده ترین روش ممکن مدیتیشن انجام دهیم؟

شاید با خود فکر کنید که مدیتیشن تمرین بسیار سختی است و که به راحتی نمی‌توانید آن را فرا گیرید اما لازم است بدانید که برای شروع باید تمرین کنید که هر روز فقط 10 دقیقه در مکانی بنشینید و بر تنفس خود تمرکز کنید و آیا مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد؟

این مقاله را هم بخوانید:  راز قانون جذب و استفاده از آن برای رسیدن به رویاهایمان

زمانی که در جای مخصوص خود آرام گرفتید، برای مدیتیشن توجه خود را بر نفس هایتان معطوف کنید. ابتدا بر دم و سپس بازدم خود فکر کرده و شمردن نفس‌هایتان را آغاز کنید. به احتمال زیاد در حین انجام مراقبه ذهن شما به عوامل زیادی واکنش نشان می‌دهد و شاید این حواس پرتی تمرکز شما را به هم بزند اما در این حالت لبخند بزنید و مجددا به آرامش و تمرکز خود بازگردید. انجام این عمل یک تمرین است و نیازی نیست تا از روز اول آن را بدون نقص و بدون حواس پرتی انجام دهید.

چگونه به ساده ترین روش ممکن مدیتیشن انجام دهیم؟

 

پشتکار داشته باشید

هیچ راهی برای بدون نقص انجام دادن عمل مدیتیشن یا همان مراقبه وجود ندارد پس نگران آن نباشید و سعی نکنید به هر قیمتی شده حتی به زور ذهنتان را خالی کنید. پشتکار داشته باشید. چرا که بسیاری از افراد با خود فکر می‌کنند برای انجام آن باید ذهن خود را کاملا از هر تفکری دور کرده و از ورود هر نوع فکری جلوگیری کنند.

پس از مدتی از تمرین مدیتیشن که بر تعداد نفس های خود تمرکز کردید، حال زمان این رسیده که با خودتان بیشتر آشنا شوید. سعی کنید هر احساسی را بپذیرید و مدتی با آن کنار بیایید، به عوامل ایجاد این احساس فکر کنید و خودتان را بیشتر بشناسید، سپس متوجه تغییرات رفتاری خود پس از چندین روز خواهید شد.

مهم ترین نکته از انجام مدیتیشن و بهره وری از فواید آن این است که به انجام این کار متعهد باشید و سر باز نزنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید آنرا در منزل انجام دهید، می توانید با اختصاص دادن تنها 2 دقیقه در محل کار تمرین خود را به پایان برسانید. با توجه به این نکته که مدیتیشن در قانون جذب تاثیر دارد، آرزوهای خود را بغل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن