زندگی شادقانون جذب

انواع روش های مدیتیشن برای آگاهی ذهن

انواع روش‌های مدیتیشن برای افزایش آگاهی ذهن

در مقالات گذشته در مورد مدیتیشن  توضیحاتی دادیم. اکنون قصد داریم شما را با انواع روش‌های مدیتیشن یا همان مراقبه آشنا کنیم. بر اساس آمار تهیه شده از مجله عمومی lifehack، در هر هزار نفر تنها یک نفر در زمینه مراقبه و مدیتیشن تخصص دارد؛ اما روز به روز دانش انسانی نسبت به این علم افزایش یافته و انسان ها بهره بیشتری از علم مراقبه خواهند برد. انواع روش های مدیتیشن وجود دارد. مراقبه می تواند به شما کمک کند روحیه سالمی داشته باشید برای روابط کیفی، سلامت جسمی و یک زندگی شاد ضروری است.

با استفاده از مدیتیشن، شما می توانید بیشتر کارها را با دقت انجام دهید. هر زمان که مشغول استراحت هستید و یا آزاد هستید، می توانید تمرین مراقبه را انجام دهید این فعالیت نه تنها  در همان لحظه به شما آرامش می دهد، بلکه امکان می دهد که ذهنی رها و آگاه داشته باشید.

روش مدیتیشن خود را انتخاب کنید.

مراقبه برای افراد مبتدی

اگر به تازگی با مراقبه و فواید آن آشنا شده اید، نیازی نیست مانند حرفه‌ای‌ها به انجام آن بپردازید بلکه کافی است با انجام تمرین های ساده از مزایای مراقبه بهره مند شوید و با گذشت زمان در این زمینه پیشرفت کنید. این تمرین های ساده باعث می‌شود تا با انجام کوچک‌ترین کارها بر تنفس خود تمرکز کرده و بر احساسات خود متمرکز شوید. مراقبه‌ی مبتدی شامل چه مراحلی می شود؟

در یک محل ساکت بنشینید یا دراز بکشید سپس چشمانتان را ببندید و راحت نفس بکشید. اجازه دهید تا دم و بازدم شما در حالت عادی باشد و بر این احساس متمرکز شوید. در اوایل کار کافی است در طول روز 3 الی 4 دقیقه را به انجام این کار اختصاص دهید و به مرور زمان، انجام آن‌ را افزایش دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  استرس و تاثیر آن بر انسان و راه‌های کنترل آن

مراقبه به روش ذاذن

یکی از انواع روش های مدیتیشن ذاذن است. در این روش سه عامل به هم وابسته هستند و این سه عمل در کنار یکدیگر این روش را تشکیل می دهند. وضعیت بدنی شما به هنگام نشستن، نفس کشیدن و افکار شما در حین انجام آن به واسطه عمل و تکرار آن نوع مراقبه ذاذن را تشکیل می دهند. مراقبه ذاذن مرحله به مرحله چگونه انجام می شود؟

مراقبه به روش ذاذن

  1. در مکانی که برای نشستن انتخاب می‌کنید، بالش یا ملحفه کوچکی قرار دهید تا از زمین فاصله داشته باشید که به این حالت نشستن Burmese position گفته می شود.
  2. در حین مراقبه دهانتان را بسته نگه دارید و زبانتان باید به سقف دهانتان چسبیده باشد.
  3. تمرکز کنید که تنفستان از طریق بینی باشد و عامل دیگری موجب حواس پرتی شما نشود.
  4. حالت بدنی خود را همانطور که هست حفظ کنید. اگر بتوانید در این نوع از مراقبه حالت بدنی خود را همانطور که هست حفظ کنید به حالت ایده آل این مدل از مراقبه دست پیدا کرده اید تا میان ذهن و بدنتان یگانگی ایجاد شود.

مراقبه چی کونگ

یکی دیگر از روش‌های مراقبه چی کونگ است.  چی در زبان چینی به معنای کار و کونگ نیز به معنای انرژی درونی است و ترکیب این دو کلمه به پرورش انرژی درونی اشاره دارد و شامل تمرین های مرتبط با تکنیک‌های تنفسی می شود پس در این روش از مراقبه باید بر تنفس خود متمرکز شوید تا به آرامش آن دست پیدا کنید. چگونه باید مراقبه چی کونگ را تمرین کنیم؟

این مقاله را هم بخوانید:  کنترل استرس و نکات مهم کلیدی

ابتدا باید به گونه ای بنشینید که تمام قسمت های بدنتان در حالت آزاد و راحت قرار گیرد و سپس بر نفس های عمیق و طولانی متمرکز شوید. مرکز تجمع انرژی (چی) حدودا 5 سانتی متر پایین تر از ناف قرار دارد پس باید انرژی خود را بر این نقطه متمرکز کرده و جریان آن را احساس کنید.

ذهن آگاهی، محبوب ترین نوع مراقبه

یادگیری مراقبه ذهن آگاهی به اندازه کافی ساده است که بتوانید به تنهایی تمرین کنید؛ اما یک معلم یا برنامه همچنین می تواند در شروع کار به شما کمک کند. به خصوص اگر به دلایل خاص سلامتی، مشغول مدیتیشن باشید. از آن جایی که مدیتیشن ذهن آگاهی به مکان و امکانات خاصی نیاز ندارد  مورد توجه بسیاری از مردم به خصوص در فرهنگ غرب قرار گرفته است. این نوع از مراقبه به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند و باعث می شود تا بر وضعیت ذهنی و جسمی خود تسلط بیشتری پیدا کنیم.

 

 مراقبه ذهن آگاهی

چگونه مراقبه ذهن آگاهی را مرحله به مرحله انجام دهیم؟

  1. مانند تمام انواع مراقبه باید راحت بنشینید و چشمانتان را ببندید.
  2. بر روی تنفس خود متمرکز شده و عمل دم را به طور آهسته از طریق بینی انجام دهید.
  3. توجه داشته باشید که باید ذهنتان را از افکار منفی رها سازید اما نیازی نیست به طور کلی افکارتان را خالی نگه دارید.
  4. در چنین حالتی باید به احساستان تمرکز کنید و به اندازه‌ای این تمرین را تکرار کنید تا به مرور زمان متوجه تغییرات این مراقبه بر ذهن خود شوید.

مراقبه به روش عشق و مهربانی (متا)‌

یکی دیگر از انواع روش های مدیتیشن که در عشق و محبت ریشه دارد و هدف اصلی آن جهت دادن افکار و احساس انسان است. این نوع مراقبه بهترین تمرین برای افرادی است که از افسردگی رنج می برند یا توانایی کنترل خشم خود را ندارند پس می توانند با این نوع مراقبه آرامش را به درون خود هدایت کنند. روش انجام این مراقبه را در ادمه دنبال کنید:

این مقاله را هم بخوانید:  نکات باورنکردنی در مورد خواب آرام

پس از این که مکان راحت و ساکتی را برای نشستن انتخاب کردید، افکار و احساساتی را به ذهن خود راه دهید که از عشق و مهربانی سرچشمه می‌گیرند. پس از وارد شدن این افکار در ذهنتان، متوجه خواهید شد که احساس لذت در وجودتان شکل می گیرد و سپس این عشق و مهربانی را در زندگی خود راه دهید.

مراقبه چاکرا

چاکرا در لغت به معنای چرخی است که باعث می شود انرژی در بدن شما جریان یابد. به طور کلی هفت چاکرا در بدن وجود دارد که  با رشته های عصبی و اندام های اصلی بدن فعالیت می کند. هدف اصلی انجام این نوع مراقبه باز کردن چاکراهای بدن و تنظیم فعالیت آنهاست که در ادامه به توضیح مراحل آن می پردازیم.

در مرحله اول باید به صورت راحت و چهار زانو بر روی بالش بنشینید و آهسته و پیوسته نفس بکشید. سپس چشمانتان را ببندید و با استفاده از ذهنتان بر چاکرای خود متمرکز شوید. توجه داشته باشید که برای پیشرفت در انجام این مراقبه باید زمان بیشتری را برای شناخت چاکراهای بدن صرف کنید و پس از آن می‌توانید با استفاده از این نوع مراقبه، فعالیت چاکرای خود را بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن