قانون جذب

احساسات منفی را چه عواملی پدید می آورند؟

احساسات منفی انسان بر اثر پنج عامل اصلی و مهم به وجود می آیند که برای مقابله باید آنها را بشناسید. در صورتی که ب مقابله نکنید در نهایت این احساسات کل زندگی شما را در بر می گیرند. در ادامه با ما همراه باشید.

احساسات منفی  توجیه کردن

توجیه کردن

اولین عامل پدید آورنده احساسات منفی، توجیه و دلیل آوری است. اکثر مواقعی که شما نسبت به موضوع یا فردی احساس بد و ناخوشایندی دارید، دائما در حال توجیه کردن خودتان یا دیگران درباره دلیل احساس منفی خود هستید، به عبارت دیگر سعی دارید موقعیت منفی خود را توجیه کرده و برای آن دلیل بیاورید.

در واقع توجیه منفی گرایی در حین عصبانیت و ناراحتی باعث می شود خودتان را قانع کنید که شما پاک و بی گناه هستید و قطعا کنترل موقعیت از دست شما خارج بوده است.

احساسات منفی  شخصی سازی

شخصی سازی احساسات منفی

دومین عاملی که در ایجاد احساس منفی تاثیرگذار است، شخصی سازی یا نسبت دادن موقعیت به خودتان است. به عنوان مثال اگر در جایی اتفاقی رخ دهد، شما آنرا به خود نسبت می دهید یا بر این باورید که از شما سو استفاده شده است، در این صورت رفتار طرف مقابل را به خاطر کمبود، سرزنش می کنید.

احساسات منفی  حساسیت بیش از حد

احساسات منفی  حساسیت بیش از حد

حساسیت بیش از حد نسبت به افکار، احساسات و رفتار دیگران نسبت به خودتان سومین عاملی است که باعث بروز احساسات منفی می شود.

افرادی که با کمبود توجه از سمت پدر و مادر یا همچنین کمبود عشق خانواده بزرگ می شوند، در دوران بزرگسالی نسبت به توجه و حرف های دیگران حساس اند. به عنوان مثال چنین فردی نسبت به تایید دیگران و یا انتقاد آنها واکنش شدید نشان می دهد، بنابراین با کوچکترین حرف یا حرکتی از سمت دیگران باعث عکس العمل شدید وی می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتباط جنسی گرم و سالم

افراد حساس، بدون گرفتن رضایت و موافقت دیگران نمی توانند تصمیم بگیرند و به تایید آنها نیاز دارند، که همین موضوع باعث برز احساسات منفی در آنها می شود.

احساسات منفی  در قضاوت دیگران

احساسات منفی  در قضاوت دیگران

تمایل به قضاوت و ارزیابی دیگران به طور منفی باعث ایجاد احساس منفی می شود. زمانی که نسبت به دیگران نظر مطلوب و مساعدی ندارید، آنها را بابت این موضوع مقصر می دانید و در ادامه این احساس منفی، عصبانی و یا حتی از آنها متنفر می شوید.

منفی گرایی و قضاوت بیهوده نسبت به دیگران باعث می شود آنها را حقیر شمارده و دنبال دلیلی باشید که از آنها ناراحت شوید. نقطه مقابله با این احساس منفی این است که تصمیم بگیرید از این پس دیگران را مورد ارزیابی و قضاوت خود قرار نداده و در عوض نقاط مثبت آنها را ببینید.

احساسات منفی  توجیه عقلانی

 

توجیه و ارائه دلیل عقلانی پنجمین دلیلی است که باعث می شود شما لحظات زندگی خود را با احساسات منفی بگذرانید. افرادی که سعی دارند برای هر اتفاقی، دیگران را مقصر دانسته و خوذ=دشان را بی گناه جلوه دهند، دائما در حال بهانه تراشی و توجیه عقلانی هستند.

عموم این افراد با خود می گویند: چرا مسئولیت اشتباه فرد دیگری را قبول کنم؟ من به هیچ وجه مقصر نیستم اما فردی که اجازه نمی دهد احساسات منفی بر او غلبه کنند، ترجیح می دهند کنترل مسائل را به دست گرفته و دیگران را مقصر نداند.

احساسات منفی انسان بر اثر پنج عامل اصلی و مهم به وجود می آیند که برای مقابله  باید آنها را بشناسید. در صورتی که  مقابله نکنید در نهایت این احساسات کل زندگی شما را در بر می گیرند. اولین عامل پدید آورنده احساسات منفی، توجیه و دلیل آوری است.

این مقاله را هم بخوانید:  روش استفاده از قانون جذب در زندگی

اکثر مواقعی که شما نسبت به موضوع یا فردی احساس بد و ناخوشایندی دارید، دائما در حال توجیه کردن خودتان یا دیگران درباره دلیل احساس منفی خود هستید.

حساسیت بیش از حد نسبت به افکار، رفتار دیگران نسبت به خودتان سومین عاملی است که باعث بروز احساسات منفی می شود. تمایل به قضاوت و ارزیابی دیگران به طور منفی باعث ایجاد احساس منفی می شود.

منفی گرایی و قضاوت بیهوده نسبت به دیگران باعث می شود آنها را حقیر شمارده و دنبال دلیلی باشید که از آنها ناراحت شوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن