اعتماد به نفسبرقراری ارتباطزندگی شادقانون جذب

مثبت اندیش باشیم و نگاه بهتری به جهان داشته باشیم

مثبت اندیش بودن 

 

آیا شما انسانی مثبت اندیش هستید که نیمه پر لیوان را اغلب می بینید یا نیمه خالی را؟ مطالعات نشان داده است که هر دو نوع دیدگاه می توانند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارند. یک مطالعه اخیر 70000 زن را از سال 2004 تا 2012 دنبال کرد و نشان داد که کسانی که خوش بین هستند خطر مرگ و میر آن ها کاهش پیدا می کند. از جمله بیماری قلبی، سکته، سرطان ، از جمله سرطان های پستان ، تخمدان ، ریه و روده بزرگ، عفونت ها، بیماری های تنفسی.

سایر مزایای اثبات شده جهت مثبت اندیش بودن شامل:

 • کیفیت بهتر زندگی
 • سطح انرژی بالاتر
 • سلامت روانی و جسمی بهتر
 • بهبود سریع تر از آسیب یا بیماری
 • سرماخوردگی کمتر
 • نرخ پایین تر افسردگی
 • مهارت های بهتر مدیریت و استرس
 • طول عمر بیشتر

 

چگونه به افکار مثبت فکر کنیم

تفکر مثبت را می توان از طریق چند تکنیک مختلف که اثبات شده اند، مانند گفتگوی مثبت با خود و تصویرسازی مثبت و مثبت اندیش بودن به دست آورد. در این جا چند نکته برای شروع کار آورده شده است که می توانند به شما کمک کند چگونه فکر مثبت کنید:

روی چیزهای خوب تمرکز کنید

شرایط چالش برانگیز و موانع بخشی از زندگی است. وقتی با یکی از آن ها روبرو شدید، به چیزهای خوب توجه کنید هرچقدر کوچک یا به ظاهر ناچیز به نظر برسندبه عنوان مثال، اگر کسی برنامه هایتان را لغو کرد، بر این موضوع تمرکز کنید که چگونه وقت شما را برای رسیدن به یک برنامه یا فعالیت دیگری که دوست دارید، آزاد می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتباط جنسی گرم و سالم

سپاسگزاری را تمرین کنید.

ثابت شده است که برای مثبت اندیش شدن، تمرین شکرگذاری باعث کاهش استرس، بهبود عزت نفس و تقویت انعطاف پذیری حتی در مواقع بسیار دشوار می شود. به افراد، لحظات یا چیزهایی فکر کنید که نوعی راحتی یا خوشبختی برای شما به ارمغان می آورد و سعی کنید حداقل یک بار در روز قدردانی خود را ابراز کنید. این می تواند تشکر از یک همکار برای کمک به یک پروژه، یکی از عزیزان برای شستن ظرف ها و کمک به شما باشد.

قدردانی های خود را یادداشت کنید.

نوشتن مواردی که از آن ها سپاسگزار هستید می تواند خوش بینی و احساس رفاه شما را بهبود بخشد. این کار را می توانید با نوشتن روزانه یک یادداشت سپاسگزاری یا یادداشت کردن لیستی از چیزهایی که روزهای سختی برای آن ها سپاسگزار هستید انجام دهید.

شوخ طبع باشید.

برای مثبت اندیش بودن باید دانست که مطالعات نشان داده است خنده استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. همچنین مهارت های کنار آمدن، خلق و خوی و عزت نفس را بهبود می بخشد. در همه شرایط، به ویژه شرایط دشوار، شوخ طبع باشید و به خود اجازه خندیدن بدهید. این کار بلافاصله روحیه را سبک می کند و باعث می شود سختی ها کمی راحت تر به نظر برسد. حتی اگر احساس نمی کنید تظاهر یا مجبور کردن خود به خندیدن می تواند باعث بهبود خلق و خوی و کاهش استرس شود.

وقت را با افراد مثبت بگذرانید.

منفی بودن و مثبت اندیش بودن مسری ست. افرادی را که با آن ها وقت می گذرانید در نظر بگیرید. آیا توجه کرده اید که چگونه فردی با روحیه بد می تواند تقریباً روحیه همه افراد را در یک اتاق پایین بیاورد؟ یک فرد مثبت بر عکس تأثیر عکس دارد. ثابت شده است که بودن در کنار افراد مثبت باعث افزایش عزت نفس و افزایش شانس شما برای رسیدن به اهداف می شود. اطراف خود را با افرادی پر کنید که شما را بلند می کنند و به شما کمک می کنند جنبه روشن را ببینید.

این مقاله را هم بخوانید:  تعادل بین کار و زندگی با چند راه کار ساده (2)

صحبت کردن مثبت را تمرین کنید.

ما تمایل داریم که سختگیر ترین نسبت به خود باشیم و بدترین منتقد خودمان باشیم. با گذشت زمان، این می تواند باعث شود شما یک نظر منفی درباره خودتان ایجاد کنید. برای متوقف کردن این مسئله، باید مراقب صداهای موجود در ذهن خود باشید و با پیام های مثبت پاسخ دهید. تحقیقات نشان می دهد که حتی یک تغییر کوچک در نحوه گفتگو با خود می تواند بر توانایی شما در تنظیم احساسات، افکار و رفتار تحت استرس تأثیر بگذارد.

در این جا مثالی از گفتگو با «خود مثبت اندیش» وجود دارد: به جای این که فکر کنید: «من واقعا این موضوع را بهم ریخته ام.»  سعی کنید بگویید و بیاندیشید: «من دوباره آن را به روشی دیگر امتحان می کنم.»

مناطق منفی نگری خود را مشخص کنید.

به مناطق مختلف زندگی خود خوب نگاهی بیندازید و مواردی را که بیشتر در آن ها منفی هستید را شناسایی کنید. مطمئن نیستید؟ از یک دوست یا همکار مورد اعتماد بپرسید. به احتمال زیاد، آن ها می توانند بینشی در مورد شما ارائه دهند. یک همکار ممکن است متوجه شود که شما در کار تمایل به منفی بودن دارید. همسرتان ممکن است متوجه شود که شما به خصوص هنگام رانندگی منفی می شوید. هر بار یک منطقه را کنترل کنید.

هر روز روی یک موضوع مثبت تمرکز کنید.

هر روز با یک موضوع نشاط آور و مثبت شروع کنید. در این جا چند ایده وجود دارد:

 • به خود بگویید که روز خوبی خواهد بود یا هر تایید مثبت دیگری.
 • به یک آهنگ یا لیست پخش شاد و مثبت گوش دهید.
 • با تعریف و تمجید یا انجام کارهای خوب برای کسی، برخی از موارد مثبت را با دیگران اشتراک بگذارید.
این مقاله را هم بخوانید:  9 نشانه جذاب در یک رابطه شاد و سالم

وقتی همه چیز اشتباه پیش می رود چگونه مثبت اندیش باشیم؟

تلاش برای مثبت بودن هنگام غمگینی یا تجربه پریشانی جدی دیگر غیرممکن به نظر می رسد. در این زمان ها، مهم است که تلاش کنید. تفکر مثبت به معنای دفن هر فکر یا احساس منفی نیست بلکه اجتناب از احساسات دشوار است. پایین ترین نکات در زندگی ما اغلب مواردی است که انگیزه ما را برای ادامه حرکت و ایجاد تغییرات مثبت به وجود می آورد.

هنگام گذراندن چنین زمانی ، سعی کنید خود را طوری ببینید که گویی خودتان دوست خوبی هستید و به راحتی و مشاوره صحیح نیاز دارید. به او چه می گویید؟ به احتمال زیاد احساسات دوستتان را تصدیق می کنید و به او یادآوری می کنید که حق دارد در شرایط خود غمگین یا عصبانی شودو سپس با حمایت از او را پیشنهاد می دهید که اوضاع بهتر خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

بستن