زندگی شادمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگی

اثر فوق العاده ی شادی بخشی هنر در زندگی

شادی بخشی هنر در زندگی انسان

شادی بخشی هنر در تمام زوایای زندگی انسان دیده می شود. هر بار که موسیقی گوش می دهید… آرامی می رقصید … رنگ آمیزی می کنید… گلی را می بویید یا باغبانی می کنید. حال خودتان بیاندیشید… .

چه احساسی دارید وقتی نقاشی می کشید یا ساز می نوازید یا حتی رمان می خوانید؟

آرام؟ خوشحال؟

آیا هنگام رقصیدن نیز این احساس را دارید؟

آیا با حضور در یک کنسرت، نمایش فیلم یا نمایشگاه خوب هنری خوشحال می شوید؟

 

قطعاً ارتباطی وجود دارد!

 

هنر به هر شکلی، اعم از ایجاد یا مشاهده، هورمون استرس به نام کورتیزول را کاهش می دهد. شادی بخشی هنر همچنین نشان می دهد که این ماده  هورمون های خوبی را به نام اندورفین آزاد می کند که به شما کمک می کند تا با استرس و درد مقابله کنید. با اجازه دادن به خود برای لذت بردن و احساس رضایت، هنر شما را به یک انسان مثبت تبدیل می کند.

این کارها، دوپامین را افزایش می دهد که منجر به احساسات مثبت در ما می شود وباعث بهبود حافظه، نظارت و کنترل بر خود و درون نگری می شود. همچنین قدرت تمرکز ما را به حداکثر می رساند و توانایی های حل مسئله ما را بهتر می کند. با افزایش سلامت ذهن و بدن، پیری را نیز به تأخیر می اندازد.

هنر می تواند توسط هر کسی که خلاق است ایجاد شود. این گفته صحیح است که در این دنیا کسی وجود ندارد که خلاق نباشد. اگر تاکنون هیچ نوع هنری خلق نکرده اید، فقط به این معنی است که آن را امتحان نکرده اید. حال یک سوال برای ما ایجاد می شود – اگر کسی می تواند هنر خلق کند، چرا همه نمی توانند یک هنرمند باشند؟

خوش شانسی هنرمندان!

این طور نیست که هنرمندان آنقدر خوش شانس باشند که بتوانند از توانایی نقاشی یا نوشتن لذت ببرند. در حقیقت این از شانس  نیست؛ بلکه به خاطر کار سخت و تلاش آن ها است و در تعداد ساعاتی که آن ها برای هنر خود اختصاص می دهند. باید بدانید که آن ها تنها خلاق نیستند، بلکه  برای خلاقیت سخت گیر هستند و علاقه شان را به جدیت پیگیری می کنند. آیا شما نیز می توانید این کار ها را انجام دهید؟ امتحان کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  مراقبه ذن چگونه به ما برای داشتن زندگی بهتر کمک می کند؟

در مورد شادی بخشی هنر باید گفت که، خلق هنر یک احساس کاملاً شیرین و پاداش آور است. شما به چیزی از درون خود زندگی می بخشید … چیزی اصیل که می توانید با دنیا به اشتراک بگذارید … چیزی که ارزش ذاتی خالصی دارد.

کلمه «هنر» با بسیاری از باورهای غلط همراه بوده است. تعداد افراد کمی وجود دارند که ممکن است فکر کنند هنرمند نیاز به ایجاد مجسمه ای یا نقاشی ای دارد تا یک هنرمند واقعی قلمداد شود. سپس برخی دیگر هستند که فکر می کنند هنر یک استعداد است. شما یا با آن متولد شده اید یا نه. عده ای دیگر عقیده دارند که  نمی توانند از هنر بهره مند شوند زیرا در این کار مهارت ندارند.

هنر می تواند هر چیزی باشد… آشپزی… نوشتن… عکاسی… باغبانی و… .

بنابرانی هیچ محدودیتی ندارد و تعریفش کاملاً باز است. لازم نیست نگران این باشید که کدام شکل هنری را دنبال کنید. فقط به طبیعت و خواسته خود تکیه کنید.

شادی بخشی هنر و اثرات هنر در روحیه

در حالی که آن ساعت ها را به تنهایی با خلاقیت خود سپری می کنید و مشغول کار خلاقانه خود هستید، ذهنیت و افکار خود را در یک آزادی کامل و به دور از اضطراب، منفی بافی و استرس خواهید یافت. شما جریانی را تجربه می کنید که با کلمات قابل بیان نیست. وقتی وارد آن شدید، ادامه می یابد. هنر شما را به عمق پیشرفت شخصی تان می برد.

وقتی عمیقاً خود را درگیر هنر می کنید، شادی بخشی هنر جلوه پیدا می کند. ذهن شما شروع به خنثی کردن ایده ها، افکار و تصاویر جدید می کند، همه به روشی مثبت. هیچ ویتامین یا مکمل ذهنی نمی تواند کاری را که هنر می تواند با شما انجام دهد. خلق هنر خودتان نهایت انگیزه ذهنی است که می توانید در زندگی تجربه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  7 قانون طلایی رسیدن به موفقیت و ثروت

داستانی وجود دارد که زمانی یک نوازنده حرفه ای تعجب کرد و اندیشید: «اگر هنر اینقدر به سلامت روان من کمک می کند، چرا زندگی من اینقدر پیچیده است؟» سپس در اندیشه خود، موسیقی را از زندگی خود حذف کرد. وقتی این کار را کرد، فهمید زندگی اش پیچیده تر خواهد شد، اگر موسیقی نبود. او یکی از چیزهایی را که باعث خوشبختی زیادی در زندگی اش شده است از دست می داد.

نیازی نیست شادی که هنر به ارمغان می آورد یا شادی بخشی هنر، بزرگترین شادی در زندگی همه باشد. با این حال، این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت که برای بسیاری از مردم، هنر یک منبع شادی عظیم بوده است.

بیان خلاقانه ای که از طریق هنر دنبال می کنید معنای باورنکردنی به زندگی شما می بخشد. هنر به شما کمک می کند افکار منفی درونی خود را تسخیر کنید؛ همچنین باعث افزایش عزت نفس و رشد شخصی می شود.

 یک باور عمومی است که خلاقیت با جنون مرتبط است.

این یک باور عمومی است که خلاقیت با جنون مرتبط است. بسیاری از هنرمندان برجسته ای مانند ونسان ون گوگ، لودویگ ون بتهوون و دیوید فاستر والاس مشکلات زیادی را تجربه کرده اند که آن ها را به سمت بی ثباتی ذهنی و عاطفی سوق داده است. دانشمندان هنوز برای برقراری ارتباط بین خلاقیت و جنون در تلاش هستند. خواه بیماری روانی به هنر کمک کند یا نه، هنر قطعاً به سلامت روان کمک می کند.

همه ما در درون خود تمایل ذاتی داریم که خود را بیان کنیم. هنر فقط با ارائه طیف گسترده ای از فعالیت ها که فراتر از تصور است، واسطه ای برای چنین بیاناتی فراهم می کند. چنین عبارتی نه تنها به سلامتی روحی و جسمی ما کمک می کند، بلکه باعث می شود ما به عنوان فردی شاد و سلامت باشیم و این شادی بخشی هنر را نشان می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  روش های مدیریت زمان را فراگیریم

با بیان خود از طریق روش های ملموس، فرصتی برای تقسیم چیزی با جهان فراهم می شود. با یک کلیک ماوس می توانیم هنر خود را نه تنها با هزاران بلکه میلیون ها نفر به اشتراک بگذاریم.

فواید جسمی و روحی چنین عبارتی بیشمار است. با این حال، در پایان بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و درگیر کردن خود با شبکه های اجتماعی می کنیم. کل روز صرف مصرف اطلاعات و پاسخگویی به همه ورودی هایی است که در نهایت زندگی ما را بمباران می کنند. تنها از طریق هنر است که می توان از همه این موارد اشتباه و کذایی رهایی یافت.

شادی بخشی هنر

بنابراین کمی وقت بگذارید و آن سیگنال های ورودی را نادیده بگیرید. سیگنال خروجی خود را ایجاد کنید. چیزی تولید کنید. راهی برای بیان خود پیدا کنید. فقط مصرف نکنید به هر حال می توانید کمک کنید.

لازم نیست حتما از هنر خود، گذران زندگی کنید. در عوض، بر بیان خود تمرکز کنید. ایده های جدید را کاوش کنید روش های مختلف انجام یک کار را مشخص کنید. هیچ قانونی برای پیروی وجود ندارد. شما می توانید سبک خود را ایجاد کنید یعنی ابراز احساسات خود به گونه ای انجام دهید که دیگران احساسات شما را حس کنند.

روند ایجاد هنر – نقاشی، نوشتن، آواز یا رقص – هرچه باشد، قطعاً باعث شاد شدن شما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن