زندگی شاد

اثرات عجیب استرس بر پوست وبدن (2)

قسمت دوم

استرس

در مقاله قبل گفتیم که استرس هم برای جسم و هم برای ذهن طاقت فرسا ست. هر کس گهگاه احساس فشار می کند، اما وقتی مزمن شود می تواند عواقب جدی بر سلامتی شما داشته باشد. همچنین می تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد، بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی بگذارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

ترس و اضطراب همچنین می تواند در صورت شما اثر برجای بگذارد. خشکی پوست، چین و چروک و آکنه تنها برخی از راه هایی است که می تواند خود را نشان دهد. با ما همراه باشید تا بفهمید استرس چه تأثیرات دیگری نیروی جنسی و  صورت شما می گذارد.

اثرات استرس در سیستم جنسی

از دست دادن اشتیاق جنسی در هنگام استرس مداوم غیر معمول نیست. اگرچه در کوتاه مدت ممکن است باعث شود مردان بیشتر هورمون مردانه تستوسترون تولید کنند، اما این اثر دوام ندارد.

اگر استرس برای مدت طولانی ادامه یابد ، سطح تستوسترون یک مرد شروع به کاهش می کند. این می تواند در تولید اسپرم تداخل ایجاد کرده و باعث اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی شود. استرس مزمن همچنین ممکن است خطر ابتلا به اندام های تولید مثل مردان مانند پروستات و بیضه را افزایش دهد.

برای زنان، اضطراب می تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. این می تواند به دوره های نامنظم، سنگین تر یا دردناک تر منجر شود. استرس مزمن همچنین می تواند علائم جسمی یائسگی را بزرگتر کند. استرس می تواند روی کل بدن از جمله مو، ناخن و پوست تأثیر بگذارد. از آن جا که استرس بخشی از زندگی است، آن چه مهم است نحوه کنترل آن است.

این مقاله را هم بخوانید:  گذشتن از غم و اندوه چه مراحلی دارد؟

استرس چگونه روی پوست تأثیر می گذارد

 

اثر در چهره

استرس مزمن از دو طریق می تواند در چهره شما نشان داده شود. اول، هورمون هایی که بدن شما هنگام ترس و اضطراب ترشح می شود، می تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی شود که بر روی پوست شما تأثیر منفی بگذارد. دوم، احساس استرس همچنین ممکن است منجر به عادت های بدی مانند دندان ساییدن یا گاز گرفتن لب شود.

همچنین در بدن شما ایجاد یک واکنش شیمیایی می کند که باعث حساسیت و واکنش پوست می شود. همچنین می تواند بهبودی مشکلات پوستی را دشوارتر کند. آیا تابحال متوجه شده اید که هنگام استرس بیشتر دچارمشکلات پوستی می شوید؟ به این دلیل است که اضطراب باعث می شود بدن شما هورمون هایی مانند کورتیزول ترشح کند که به غدد موجود در پوست شما می گوید روغن بیشتری تولید کنند. پوست چرب بیشتر مستعد آکنه و سایر مشکلات پوستی است.

ترس و اضطراب همچنین می تواند مشکلات پوستی را بدتر کند. به عنوان مثال، استرس می تواند پسوریازیس، روزاسه و اگزما را تشدید کند. همچنین می تواند باعث کهیر و انواع دیگر بثورات پوستی شود. اگر استرس دارید، ممکن است در مراقبت از پوست خود نیز کوتاهی کنید که این خود موجب بدتر شدن اوضاع می شود. حتی بدتر شدن ظاهر پوستتان ممکن است استرس شما را بیشتر کند.

 کاهش اثرات استرس بر روی پوست شما

احتمالاً نمی توانید به طور کامل از اضطراب جلوگیری کنید ، اما می توانید روش هایی برای کنترل بهتر آن را امتحان کنید. این روش ها را امتحان کنید:

این مقاله را هم بخوانید:  15 روش روزمره برای بالا بردن فرکانس مثبت

از پوست خود غافل نشوید. از آن مراقبت کنید ، حتی اگر خسته یا استرس داشته باشید.

ورزش منظم داشته باشید و پیاده روی کنید. برای پوست و بقیه بدن مفید است.

برای خودتان وقت بگذارید و کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید، حتی اگر فقط 10 دقیقه وقت داشته باشید. مثلا کتاب بخوانید.

مدیریت ترس

تکنیک های کنترل اضطراب، مانند تمرینات تنفسی ، یوگا ، مدیتیشن یا تصاویر بصری را تمرین کنید.

به اندازه کافی خوابیدن. هفت تا 8 ساعت در هر شب ایده آل است.

نه گفتن را بیاموزید. تعیین محدودیت ها برای پایین آوردن فشار روانی بسیار مهم است.

از یک دوست یا یک درمانگر حرفه ای کمک بخواهید.

برای کنار آمدن با استرس
برخی از دلایل آن مانند مرگ ناگهانی در خانواده یا از دست دادن شغل غیرمنتظره اجتناب ناپذیر است. با این حال، یافتن راه هایی برای کنار آمدن با استرس و به حداقل رساندن استرس قابل پیشگیری می تواند به شما در کنترل بهتر آن کمک کند.

 

برخی از راه های مقابله با اضطراب از منابع معتبر

  • برای فعالیت های آرامش بخش را زمان بندی کنید. زمان بندی برای فعالیت هایی که باعث می شوند احساس آرامش کنید، ممکن است به شما کمک کند تا در صورت مشغله کاری، استرس خود را کاهش دهید.
  • عادت های خوب زندگی را حفظ کنید. ادامه داشتن رژیم غذایی سالم و همچنین داشتن خواب کافی به بدن شما کمک می کند تا اضطراب را بهتر کنترل کند.
  • فعال بمانید. مجدد تاکید می کنیم که ورزش می تواند به شما در کاهش سطح هورمون های استرس کمک کند و به شما مهلتی می دهد تا ذهن خود را از علت آن خود دور کنید.
  • با دیگران صحبت کنید صحبت با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا یک متخصص بهداشت روان. صحبت با دیگران به بسیاری از افراد کمک می کند تا با آن مقابله کنند.
  • از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید. استفاده مداوم از داروها و الکل می تواند را با مشکلات اضافی روبرو کند.
این مقاله را هم بخوانید:  9 نشانه مخفی مبنی بر اینکه شخصی عاشق شماست

منابع:

https://www.healthline.com/health/stress-on-face#takeaway

https://www.healthline.com/health/stress/effects-on-body#5

دیدگاهتان را بنویسید

بستن