زندگی شاد

عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی: مدیریت استرس را دست کم نگیرید

سلامت قلب مدیریت استرس و روحیه

 

 

وقتی قبض غیرمنتظره ای یا خبر بدی دریافت کردید، باتری اتومبیلتان خراب شده یا یک مشکل خانوادگی دارید، آیا مانند یک شخصیت کارتونی هستید که بخار از گوشتان بیرون می زند؟ همه افراد از طرق مختلف استرس را احساس می کنند و به روش های مختلفی در برابر آن واکنش نشان می دهند. چقدر استرس را تجربه می کنید؟ واکنش شما در برابر آن می تواند منجر به طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی شود و به همین دلیل است که دانستن کاری که باید جهت مدیریت استرس انجام دهید، بسیار مهم است.

استرس و بیماری قلبی

استرس باعث انواع ناراحتی های جسمی جزئی می شود و همچنین می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی قلبی را افزایش دهد. شاید تعجب آورترین قسمت ارتباط این باشد که استرس می تواند در سناریوهای مختلف ظاهر شود – از روابط گرفته تا مشاغل، رویدادهای ورزشی. اما تا همین اواخر محققان نمی دانستند که تأثیرات استرس در سلامتی تا چه مدت ادامه دارد. بنابراین مدیریت استرس در این مورد نیز، اهمیت پیدا می کند.

برای مثال، در یک مطالعه اخیر، زنانی که دو یا چند طلاق را پشت سر می گذارند افزایش خطر حمله قلبی را داشتند که مشابه سیگاری ها یا افراد دیابتی بود. این مطالعه نشان داد که خطر حمله قلبی در مردانی که چندین طلاق نیز داشته اند، بیشتر است. اگرچه مردان از ازدواج مجدد فواید سلامتی را دریافت می کردند، اما زنان این کار را نمی کردند. حتی چندین دهه پس از طلاق، استرس در رابطه می تواند اثری قدرتمند بر سلامتی آنها بگذارد.

این مقاله را هم بخوانید:  آیا جزو مادران مسوولیت پذیر و شاد هستید؟

مدیریت استرس ناشی از کار

استرس ناشی از کار همچنین می تواند به قلب شما آسیب برساند. تحقیقات نشان داده است افرادی که بیشتر نگران از دست دادن شغل خود هستند نزدیک به 20 درصد بیشتر در معرض بیماری قلبی هستند. «بلاها» می گوید: «اما افرادی که از شغل خود راضی هستند ممکن است به دلیل رقابت پذیری شغلشان یا به دلیل تلاش برای متعادل کردن کار و زندگی در خانه دچار استرس مزمن نیز شوند.»

با کمال تعجب، حتی استرس مربوط به حوادث لذت بخش ممکن است؛ خطر ابتلا به اورژانس قلبی را افزایش دهد. در طی  مسابقه فوتبال اخیر جام جهانی، در طی روزهایی که تیم های ملی بازی می کرند، حملات قلبی در یک شهر آلمان بیش از دو برابر افزایش یافت، پس برای مدیریت استرس تلاش کنید.

 

کارشناسان چه کاری انجام می دهند؟

استفاده از قانون جذب

مدیریت استرس و قدم برداشتن به سمت تسکین آن

 

«مایکل بلاها»، متخصص قلب و عروق جان هاپکینز می گوید: «من مطمئناً دچار استرس می شوم، اما ورزش بخشی از مدیریت استرس زدائی من است.» استرس می تواند التهاب در بدن شما را افزایش دهد، که به نوبه خود با عواملی که می توانند به قلب شما آسیب  رساند، مانند فشار خون بالا و کاهش کلسترول در ارتباط است.

چگونه از قلب خود محافظت کنیم

 

«بلاها» می گوید: «اغلب اوقات ، افراد استرس خود را تقریباً جدا از سلامتی می دانند.» اگر با هر نوع استرسی دست و پنجه نرم می کنید، تشخیص دهید که این می تواند عواقب مضر داشته باشد؛ مراحل زیر می توانند در محافظت از قلب خود در موارد پرتنش به شما کمک کنند:

  • مشاوره تخصصی بگیرید سطح استرس خود را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید، این مورد به ویژه در صورت داشتن سایر عوامل خطر برای بیماری های قلبی مانند چاقی یا فشار خون بسیار مهم تر است. بعضی اوقات، فقط صحبت با پزشک می تواند شما را متقاعد کند که سبک زندگی خود را تغییر دهید. این خود نوعی مدیریت استرس است.
  • بگذارید استرس به شما انگیزه دهد. «بلاها» توصیه می کند ورزش کنید. وی خاطرنشان می کند: «هنگامی که یک روز استرس زا داری ، استراحت و دوری از کار برای پیاده روی با دوستان خود و یک وعده ناهار با آرامش می تواند ذهن شما را از آزار و اذیت دور کند.»
این مقاله را هم بخوانید:  3 درس اندوه و غم از دست دادن نزدیکان

  • برای مدیریت استرس بهتر، منبع استرس یا افسردگی خود را شناسایی کنید و راه ‌هایی را برای کنار آمدن با پیدا کنید. ممکن است نیاز به روان ‌درمانی داشته باشید.
  • عادات سالم مانند پیاده‌ روی روزانه را انتخاب کنید، اما در این باره عجله نداشته باشید. اگر می‌ خواهید به ورزش کردن روی بیاورید، به ‌تدریج ورزش را شروع کنید و یک ‌باره فشار زیادی به خودتان نیاورید تا به یک برنامه ورزشی سخت ‌گیرانه برسید.
  • طرح غذایی سالم ‌تری را برای خود بریزید. هنگامی که تحت استرس هستید، به خوردن تنقلات ناسالم روی نیاورید.
  •  هر بار یک تغییر برای رسیدن به سبک زندگی سالم را انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن