برقراری ارتباطزندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

10 نکته سلامت بهداشت روان برای پرستاران در دوران کرونا (2)

قسمت دوم

سلامت و بهداشت روان

 

در قسمت اول گفتیم که پرستاران و پزشکان بیشتر در معرض مشکلات بهداشت روان در دوران همه گیری بیماری کویید 19 هستند بنابراین لازم است نکاتی را علاوه بر توجه به سلامتی جسمی، برای بهبود سلامتی روحی خود درنظر بگیرند. در مقاله قبل به 5 مورد اشاره کردیم اکنون با ادامه مبحث با ما همراه باشید:

 

6. غذاهای مقوی و تقویت کننده سیستم ایمنی بخورید

پرستاران مربیان خوبی در مورد چگونگی استفاده از یک رژیم غذایی سالم هستند، اما گاهی اوقات استفاده از توصیه های خود در موارد استرس شدید می تواند چالش برانگیز باشد.  آنچه برای مراقبت از بیمار مناسب است، برای پرستاران سخت کوش نیز صدق می کند، بسیاری از آن‌ها در حال حاضر از فرسودگی شدید روحی و جسمی رنج می برند.

استرس و عملکرد ایمنی با هم ارتباط دارند. خوردن غذاهای مناسب می تواند به تقویت ایمنی بدن کمک کند، خصوصاً برای پرستاران بیماران COVID-19.

برخی از بهترین غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی شامل:

مرکبات مانند پرتقال ، گریپ فروت و لیمو.
سبزیجات برگ سبز مانند ، کلم بروکلی ، اسفناج و کلم پیچ.
سیر
زنجبیل
ماست

با یک درمانگر یا سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی یا پرستاران همکار صحبت کنید که می تواند درک کند شما در تلاش هستید خود را بهبود بخشید. غالباً خانواده و دوستانی که در خط مقدم مراقبت های بهداشتی کار نمی کنند  اگرچه حسن نیت دارند، اما به هر حال، همدردی با تجربه یک پرستار در محل کار دشوار است.

با کسی صحبت و درد دل کنید که استرس های ناشی از پرستاری را درک کند. این می تواند به شما کمک کند تا با صدای بلند ترس خود را بیان کنید و ممکن است به شما کمک کند تا در بررسی راه های مفید برای کنترل آن راهی بیابید.

این مقاله را هم بخوانید:  نکات طلایی برای کمک به یک دوست افسرده (1)

نمی توانید به مطب یک درمانگر سری بزنید؟ بسیار خوب، بسیاری از درمانگران جلسات ویدئویی و تلفنی را ارائه می دهند. همچنین بسیاری از برنامه های تلفن همراه در دسترس هستند که بر روی درمان و سلامت روان تمرکز دارند که میتواند به حال شما نیز مفید باشد.

8. سپاسگزاری را تمرین کنید

پرستاران

 

کمی قدردانی می تواند تا حد زیادی برای سلامت روان ما کمک کند. سعی کنید قدر دانی و شکرگذاری را هر روز شروع کنید و به سادگی 3 جمله را بگویید که از داشتن آن‌ها سپاسگزار هستید. این کار می تواند به سادگی احساس قدردانی از تختخواب گرم، غذای کافی و سقف بالای سر شما باشد. هر چقدر بیشتر قدردانی کنید، چیزهای شکرگزارانه بیشتری پیدا خواهید کرد، حتی در زمان های دشوار.

در اینجا تمرینی وجود دارد که می توانید هم اکنون انجام دهید:

از طریق بینی نفس عمیق بکشید و از طریق دهان خارج کنید.
از خود بپرسید ، «امروز از چه چیزی سپاسگزارم؟»
3 چیز را بگویید که از آن‌ها سپاسگزار هستید – آن را با صدای بلند بگویید.
لبخند بزنید

9. آنچه را که نیاز دارید بخواهید

ما به عنوان پرستاران و پزشکان جامعه، اغلب سعی می کنیم ابرقهرمان ها باشیم. بله، ما پرستار هستیم، اما همچنین همسر، پدر و مادر، نان آورنده زندگی نیز هستیم و بسیاری از نقش های دیگر را در جامعه بازی می کنیم. در این‌جا یک یادآوری مهم وجود دارد که درخواست کمک راهی درست است. مطمئناً دوستان و خانواده ما وقتی می گویند، «اگر شما به چیزی احتیاج دارید، به من اطلاع دهید.» اغلب اوقات، ما این کار را نمی کنیم.

این مقاله را هم بخوانید:  تنظیم خواب برای زندگی سالم تر

لیستی از مواردی را ایجاد کنید که عزیز شما می تواند به شما کمک کند و از او کمک بخواهید که آن ها را انجام دهد. در

10. به خود و دیگران یادآوری کنید که ما از این طریق عبور خواهیم کرد

بیحوصلگی و کسالت

مارکوس فیگوروا،  از سن دیگو می گوید: «من اینقدر سختی دیدم. حتی از  طرف خودم که می خواهم در مورد نکات مثبت فکر کنم. من می خواهم در تابستان یک نوشیدنی خنک بنوشم و امیدوارم، بدون ترس از نزدیک شدن به مردم. در مجامع و مهمانی ها شرکت کنم.»

مراقبت از خود پرستاران بیش از هر زمان دیگری مهم است. به خصوص برای پرستاران در طول بیماری همه گیر COVID-19 که در این لحظه چاره ای ندارند جز تمرکز روی آنچه امروز اتفاق می افتد.

نتیجه گیری

پرستاران برای سلامت روان خود چه کنند؟

 

در جمع بندی مطالب برای سلامت روان پرستاران باید گفت:

 • هر روز در زمان های مشابه بلند شوید و بخوابید.
 • به بهداشت شخصی بیشتر توجه کنید.
 • وعده های غذایی سالم را در زمان های معین بخورید.
 • به طور منظم تمرین ورزشی کنید.
 • زمان کار و زمان استراحت اختصاص دهید.
 • برای انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می برید وقت بگذارید.تماشای خبر را به حداقل برسانید. سعی کنید میزان تماشا، خواندن یا گوش دادن به اخباری را که باعث احساس اضطراب یا پریشانی می شود کاهش دهید. آخرین اطلاعات را در ساعات مشخصی از روز، در صورت لزوم، یک یا دو بار در روز جستجو کنید.
  ارتباط اجتماعی مهم است. اگر حرکات شما محدود است، با افراد نزدیک خود از طریق تلفن و کانال های آنلاین در تماس باشید.
 • مصرف الکل و مواد مخدر. میزان الکل مصرفی خود را محدود کنید یا اصلاً الکل ننوشید. اگر قبلاً الکل نخورده اید  نوشیدن الکل را شروع نکنید. از مصرف الکل و مواد مخدر به عنوان راهی برای مقابله با ترس، اضطراب، کسالت و انزوای اجتماعی خودداری کنید.
  هیچ مدرکی در مورد اثر محافظتی نوشیدن الکل برای عفونت های ویروسی یا دیگر وجود ندارد. در واقع، عکس این درست است زیرا استفاده مضر از الکل با افزایش خطر ابتلا به عفونت و نتایج بدتر از درمان همراه است.
این مقاله را هم بخوانید:  چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟ (2)

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن