زندگی شادموفقيت در كار

ترفندهای جذابِ شاد بودن در محل کار (1)

قسمت اول

چگونه در محل کار روحیه شاد و مثبتی داشته باشیم؟

آیا تا کنون به میزان شاد بودن در محل کار خود اندیشیده اید؟ موفقیت در کار و همچنین در زندگی شخصی جزو  اولویت های اول هر فرد به حساب می آیند اما انسان از زمان قدیم تاکنون به دنبال راه رسیدن به آن بوده است. احتمالا تا به حال با کتاب های موفقیت یا سمینارهایی که در این باره اطلاعات ارائه می کنند، آشنا شده اید. رسیدن به موفقیت برای انسان ها معنای متفاوتی دارد. ثروت، سلامتی، احساس خوشبختی، زندگی زناشویی و … معنای موفقیت از نظر انسان ها متفاوت است. افراد شاغل نیمی از روز خود را در محل کار سپری می کنند، بنابراین روحیه و ذهنیت آن ها تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگیشان می گذارد. انواع ارتباط موثر در محیط کاری می تواند باعث شود شما در حین انجام کار احساس مثبتی داشته باشید.

بسیاری از کارفرمایان برای شادی کارکنان خود در محل کار، از راه کارهای مختلفی استفاده می کنند مثل مهمانی دادن جشن گرفتن با پذیرایی یا اردوی تفریحی و غیره. این کار می تواند در بهبود روحیه کارمندان موثر باشد؛ اما حتی بدون اینکه کارفرمایی از این روش های فانتزی استفاده کند، باز هم امکان خوشحال و راضی نگه داشتن کارمندان وجود دارد. حتی برای کارکنان نیز امکان دارد احساس خوشبختی را در محل کار خودشان ایجاد کند. اگر از شغل خود لذت می برید یا علاقه زیادی به آن ندارید؛ می توانید با انواع استراتژی های روزمره، شادی خود را در محل کار افزایش دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه روانشناسی رنگ ‌ها روحیه، احساسات و رفتار ما را نشان می دهند؟

شغلی انتخاب کنید که از آن لذت می برید

در این مطلب راهکارهایی برای اینکه چگونه در محل کار شاد باشیم و مثبت بیاندیشیم، ارائه شده است.

شغلی انتخاب کنید که از آن لذت می برید

هیچ کارمندی از کار تکراری روزانه خوشحال نمی شود و حتی اگر عاشق شغلتان هستید، کارکردن گاهی می تواند ناامیدکننده یا خسته کننده باشد. اما اگر حرفه شما چیزی است که به طور کلی از آن لذت می برید و احساس غرور می کنید، به احتمال زیاد در کار احساس خوشبختی خواهید کرد. به خود، مهارت ها و علاقه های خود نگاهی بیندازید و کاری را پیدا کنید که بتوانید هر روز از انجام آن لذت ببرید.

شغل شما باید این امکان را به شما بدهد تا بتوانید در مواقع تعطیلات اهداف خود را دنبال کنید و از زندگی خصوصی خود لذت ببرید. شاد بودن در محل کار بسیار مهم است. شغل شما باید در پیشرفت کلی شما در زندگی کمک کند.

صبح یک ساعت قبل از رفتن به محل کار بیدار شوید

برای  شاد بودن در محل کار قبل از شروع روز خود، می توانید یک ساعت از صبحتان را به خودتان اختصاص دهید. صبحانه تان را میل کنید، کمی ورزش کنید و در صورت امکان ۳۰ دقیقه مطالعه کنید. این کار باعث می شود شما قبل از رسیدن به محل کار صبح لذت بخشی را شروع کنید و برای ادامه روز خود انگیزه داشته باشید.

به لباس هایی که در محل کار می پوشید اهمیت دهید

به نظر شما افراد موفق به چه شکلی لباس می پوشند؟ شما نیز باید به همین شکل آماده شوید، به گونه ای که برای دستیابی به موفقیت به محل کارتان می روید.

این مقاله را هم بخوانید:  نقش مدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس

در محل کار به مشکلات شخصی خود رسیدگی نکنید

در محل کار به مشکلات شخصی خود رسیدگی نکنید

اگر با یکی از اعضای خانواده خود به مشکل خورده اید یا مشکل شخصی ذهنتان را درگیر کرده است، شاد بودن در محل کار را فراموش نکنید. این مشکلات در محل کار از میزان تمرکز شما می کاهند. برای اینکه در محل کار روحیه مثبتی داشته باشید، باید مشکلات شخصی خود را در خانه رها کنید تا میزان عملکرد شما کاهش نیابد. در صورت ممکن تلفن ها یا پیام های شخصی خود را در ساعات کاری پاسخ ندهید و به بعدا موکول کنید.

10 دقیقه قبل از شروع ساعت کاری در آنجا حضور یابید

برای شروع کردن یک روز کاری خوب و شاد بودن در محل کار سعی کنید زودتر از شروع ساعت کاری آن جا حضور یابید. دیر رسیدن به آنجا حتی برای ۳۰ دقیقه می تواند شما را از کارهایتان عقب بیاندازید. علاوه بر این داشتن رابطه مثبت با رئیس و همکارانتان نیز تا حد زیادی بر این موضوع تاثیرگذار است و باعث می شود در محیط کار نیز خوشحال باشید.

میز کارتان را مرتب و سازمان دهی شده نگه دارید

برای جلوگیری از به هدر رفتن زمانتان، میز و یا محلی که در آن کار می کنید را مرتب نگه دارید تا وقتتان صرف پیدا کردن وسایل نشود. نظم داشتن و  مرتب کردن میز شاید ۱۰ دقیقه از زمان شما را بگیرد اما در عوض باعث می شود که در زمانتان صرفه جویی کنید و روحیه مثبتی در محل کار داشته باشید.

در محیط کار مسوولیت ها را برعهده بگیرید

در محیط کار مسوولیت ها را برعهده بگیرید

منتظر نباشید تا به شما بگویند چه کار انجام دهید. بدون اتکا به کمک های صد در صدی دیگران، همیشه به دنبال راه حل بهتر برای انجام کار خود باشید. فعالانه به دنبال اطلاعاتی باشید که برای انجام کار خود و تصمیم گیری های مهم لازم دارید.

این مقاله را هم بخوانید:  کسب و کار خانگی و پیشرفت در آن

ممکن است بدانید که همکاران یا سرپرست شما متوجه نیستند که یک اشکال در ارتباطات وجود داشته است یا ممکن است متوجه شوید که دفتر فعلی شما به سادگی فرهنگ کار قوی در ارتباطات باز را ندارد. در هر صورت، اگر مسوولیت یافتن اطلاعات موردنیاز خود را بر عهده بگیرید، قادر خواهید بود کار خود را انجام دهید و احساس کنترل بیشتری بر مسیر حرفه خود احساس خواهید کرد.

همان طور که در این مطلب به شما توضیح دادیم، عوامل زیادی بر روحیه شما در محیط کار تاثیرگذارند و می توانند بازدهی و عملکرد شما را افزایش داده یا از آن بکاهند. در مطلب بعدی با ادامه موارد با ما همراه باشید.

خوب اکنون به نظر شما روحیه مثبت چه تاثیری بر انگیزه و عملکرد ما می گذارد؟ به نظر شما مهارت های زندگی موفق کاری کدامند؟ شاد بودن در محل کار چه میزان در موفقیت شما موثر خواهد بود؟ امتحان کنید.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن