زندگی شادمهارت های زندگی

زندگی شاد در محل کار (2)

قسمت دوم

احساس شادی در محل کار

برای داشتن زندگی شاد در محل کار، در واقع اگر شما به دنبال دستیابی به موفقیت هستید، باید نقطه موفقیت را برای خودتان مشخص کنید. افراد شاغل نیمی از روز خود را در محل کار با همکارانشان سپری می کنند. هماطنطور که در قسمت قبل مطالعه کردید، برای شاد بودن در محل کار راه کارهای بسیار زیادی وجود دارد که در ادامه به توضیح  ادامه آن ها می پردازیم.

کل روز پشت میزتان ننشینید

نشستن پشت میز برای کل روز می تواند تا حد زیادی خسته کننده باشد و از انگیزه کاری شما بکاهد، برای جلوگیری از این موضوعو برقراری زندگی شاد در محل کار، می توانید هر ۲ ساعت یکبار از پشت میزتان بلند شوید و تحرک داشته باشید. در نظر داشته باشید که تحرک باعث ایجاد انگیزه، احساس شاد بودن و روحیه در شما می شود. برای تحرک بیشتر می توانید تا محل کار پیاده بروید یا به جای تاکسی از دوچرخه استفاده کنید.

برای زمان استراحت خود برنامه ریزی کنید

اگر می خواهید در محل کارتان خوشحال تر باشید و زمانتان را شاد سپری کنید، استراحت میان کار را فراموش نکنید. فشار کاری بیش از حد ذهن و همچنین بدن شما را خسته می کند و احتمالا از میزان عملکرد شما می کاهد، از این رو می توانید هر ۹۰ دقیقه یکبار از به مغزتان استراحت دهید. برای استراحت می توانید از دفترتان خارج شوید، قهوه بنوشید یا با همکارانتان گپ بزنید.

همزمان چند کار را با هم انجام ندهید

شاید با خودتان فکر کنید که انجام دادن چند کار به صورت همزمان باعث می شود وظایف روزانه تان را سریع تر به پایان برسانید اما در واقع از میزان تمرکز د عملکرد شما می کاهد. تصور کنید در حین انجام دادن پروژه کاری، ایمیل های دریافتی تان را چک کنید، قطعا در چنین شرایطی از فضای کاری دور می شوید و حواس شما بر ایمیل متمرکز می شود. بهترین راه برای تسریع انجام کارها، برنامه ریزی زمانی است. شما باید جهت زندگی شاد در محل کار کارهایتان را لیست کنید و بر اساس اولویت به انجام آن ها بپردازید.

این مقاله را هم بخوانید:  صداقت در گفتار موفقيت به همراه دارد

با همکارانتان ارتباط موثر برقرار کنید

مطالعات انجام شده نشان دهنده این است که ارتباط موثر و صمیمی با همکاران تا حد زیادی باعث می شود که کارمندان در محیط کار شاد باشند. ارتباط با آنها می تواند هر روز باعث انگیزه شما شود و در هر حالتی زمانی که احساس می کنید دوستی دارید که پیش شماست، آرام می شوید. در شرکت هایی که کارمندان یا کارکنان آن به صورت گروهی و دسته جمعی کار می کنند، ارتباط موثر میان آن ها بر عملکرد و بازدهی تاثیر مستقیم می گذارد. برای برقراری ارتباط با همکارانتان می توانید آن ها را به قهوه دعوت کنید، با آن ها گپ بزنید و سعی کنید نقاط مشترک بینتان را پیدا کنید.

از اهمیت زبان بدن غافل نشوید

از اهمیت زبان بدن غافل نشوید

زمانی که در حال صحبت با همکار یا یک مشتری هستید، اگر دست به سینه ایستاده اید، نشان دهنده این است که حالت تدافعی گرفته اید بنابراین به زبان بدن در محل کارتان توجه کنید. برای داشتن ارتباط موثر زبان بدن می تواند به شما کمک کند، به عنوان مثال در حین صحبت با رئیستان، دست به سینه نایستید، بیش از حد بر روی صندلی لم ندهید و سعی کنید صندلی تان را تنظیم کنید تا اذیتتان نکند.

مسوولیتی را بر عهده بگیرید که توان انجام آن را دارید

یکی از مهمترین دلایل استرس و نارضایتی در کار، عدم انجام تعهدات است. در بسیاری از موارد، کارکنان وقت بیشتری را صرف بهانه آوردن می کنند که نتوانسته اند تعهد خود را حفظ کنند و از عواقب کارهای ناقص خود نگران هستند. برای مدیریت سطح استرس و به حداقل رساندن نارضایتی، همچنین زندگی شاد در محل کار سیستمی برای پیگیری تعهدات خود و مدیریت برنامه خود ایجاد کنید. قضاوت کنید که آیا واقعاً قادر به انجام یک درخواست یا یک مسوولیت جدید هستید. اگر وقت ندارید برای کارهای اضافی یا کارهای اداری داوطلب نشوید.

این مقاله را هم بخوانید:  مسیر تضمینی برای داشتن زندگی شاد

از مکالمه های منفی، شایعات و روابط کاری ناسالم پرهیز کنید

مهم نیست که چقدر احساس مثبت می کنید، افراد منفی تأثیر عمیقی بر روان شما دارند. اگر می دانید که گروه های خاصی در محل کار احتمالاً درگیر رفتارهای منفی مانند شایعات یا شکایت هستند، جهت زندگی شاد در محل کارسعی کنید خود را از آن افراد فاصله بگیرید. اگر این امکان پذیر نیست، تمام تلاش خود را برای هدایت مکالمات بر روی مباحث مثبت تر انجام دهید. همچنین می توانید با کارفرمای خود در مورد ایجاد یک فرهنگ شرکتی صحبت کنید که به جای رقابت پذیری، برای مثبت بودن و همکاری ارزش قائل باشد تا یک محیط کار شادتر برای همه کارمندان ایجاد کند.

شجاعت حرفه ای را تمرین کنید

شجاعت حرفه ای را تمرین کنید

 

بسیاری از مردم از درگیری و چالش ها می ترسند، به ویژه در یک محیط کار وقتی احساس می شود که تضاد می تواند آینده حرفه ای و امنیت مالی شما را تحت تأثیر قرار دهد. برای داشتن زندگی شاد در محل کار اگر هرگز یاد نگرفتید که چگونه وارد یک درگیری معنادار شوید، به احتمال زیاد آن را ترسناک و مضر دانسته اید.چالش و درگیری های کاری می تواند منفی باشد؛ اما اگر به خوبی مدیریت شود، می تواند به شما در بهتر شدن رسالت کاری و دید شخصی  کمک کند.

ایستادن و مقاومت روی اصول یا ایده هایی که به آنها اعتقاد دارید می تواند به شما در خدمت به مشتریان کمک کند، تغییر معنی داری ایجاد کند و در شغل خود موفق تر باشید. تمرین شجاعت حرفه ای همچنین می تواند فرصت های جدیدی را برای شما ایجاد کند، چه در موقعیت فعلی  و چه درآینده کاری. و وقتی برای ایده ها، اهداف و رویاهای خود ایستاده اید، به احتمال زیاد به خودتان افتخار می کنید و از انتخاب های خود راضی هستید.

این مقاله را هم بخوانید:  جذب ثروت و قوانین شگفت آورش

دیدگاهتان را بنویسید

بستن