زندگی شادقانون جذبمهارت های زندگی

چگونه می‌توان با کمک موسیقی، تمرینات مدیتیشن را آغاز کرد؟

مدیتیشن و موسیقی

 

موسیقی دارای مزایای فوق العاده زیادی برای مدیریت استرس و سلامت کلی بدن است؛ زیرا می تواند به شما در آرامش فیزیولوژی بدن کمک کند و استرس را از ذهن شما کاهش دهد. موسیقی همچنین می تواند خلق و خوی شما را بالا ببرد، تنفس شما را کند کرده و سایر تغییرات ایجاد کننده استرس را کنترل کند.

همانطور که می دانید، مدیتیشن یکی از محبوب ترین استراتژی های مدیریت استرس است و مزایای کوتاه مدتی مانند آرامش ذهن و بدن به همراه دارد و می تواند با گذشت زمان در برابر استرس مقاومت ایجاد کند. ترکیب موسیقی با مدیتیشن می تواند تأثیرات مثبت هر دو را عمیق کرده و استرس بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

به عنوان یک امتیاز اضافی، برای بسیاری از افراد مبتدی در مراقبه، مدیتیشن موسیقی نسبت به سایر تمرینات می تواند ساده تر و آرام تر باشد. این یک تکنیک تسکین استرس است که هر کسی می تواند از آن استفاده کند. با تمرین منظم،  مدیتیشن می تواند به شما در مدیریت بهتر هرگونه استرس کمک کند.

 

زمان مورد نیاز

در حالی که 20 دقیقه حداقل زمان مناسب برای مراقبه با موسیقی ست، حتی یک آهنگ می تواند به کاهش استرس و بازگرداندن انرژی کمک کند.

 

دستورالعمل استفاده از موسیقی

 

موسیقی برای مدیتیشن انتخاب کنید که به آرامش شما کمک کند. این بدان معناست که از شنیدن آن لذت ببرید – برای مثال اگر از کلاسیک لذت نمی برید، آن را انتخاب نکنید. شما همچنین باید به دنبال موسیقی باشید که آهنگی کندتر دارد و ترجیحاً بدون اشعاری ست که می تواند حواس شما را پرت کند و ذهن آگاه شما را درگیر کند.

این مقاله را هم بخوانید:  15 راه تاییدشده شگفت‌انگیز برای بالا بردن ارتعاشات مثبت

در موقعیت راحت قرار بگیرید و استراحت کنید. بسیاری از مردم فکر می کنند که باید به صورت مشخص بنشینند یا از یک کوسن مدیتیشن استفاده کنند، اما در واقع، هر موقعیتی که احساس می کنید راحت است را امتحان کنید. برخی از افراد از دراز کشیدن اجتناب می کنند زیرا در صورت خستگی به این ترتیب به خواب می روند.

می توانید آزمایش کنید و تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب تر است. هنگامی که موقعیت خود را پیدا کردید، چشمان خود را ببندید، ماهیچه های خود را شل کنید و از طریق دیافراگم نفس بکشید. بگذارید شانه ها، شکم و حتی ماهیچه های صورت شما شل شوند. از طریق بینی عمیق نفس بکشید، به آرامی شکم را به جای سینه حرکت دهید، سپس از طریق دهان خود را بیرون دهید.

روی آهنگ متمرکز باشید

توجه خود را به آرامی به لحظه حال، صدای موسیقی و احساساتی که آن در بدن شما برمی انگیزد هدایت کنید. سعی کنید موسیقی را واقعا احساس کنید.

این تمرین را چند دقیقه ادامه دهید، تا زمان شما تمام شود. همانطور که افکار در ذهن شما می آیند، آن ها را به آرامی رها کنید و توجه را به صدای موسیقی، لحظه حال و احساسات جسمی که احساس می کنید را هدایت کنید. هدف این تمرین این است که صدای درونی خود را خاموش کنید. بنابراین فقط با موسیقی «همراه» باشید و خود را کاملاً غرق کنید و به سرعت احساس آرامش بیشتری برسید.

 

نحوه استفاده از موسیقی برای مدیریت استرس

 

این مقاله را هم بخوانید:  وقتی سپاسگزار هستیم چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟

نکات

ممکن است بخواهید فقط با چند آهنگ شروع کنید و به تمرین بیشتر بپردازید. اگر متوجه شدید که موسیقی افکار، خاطرات و گفتگوی داخلی زیادی را به ارمغان می آورد، نوع دیگری از موسیقی را امتحان کنید.

موسیقی می تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله کلاسیک، جاز که می تواند حواس پرتی کمتری نسبت به سایر انواع موسیقی داشته باشد.

شما می توانید تمرینات خود را با تعداد آهنگ هایی که انتخاب می کنید زمان بندی کنید تا اگر بیشتر از زمان خود وقت می گیرید نگران نباشید.

اگر بیش از حد فکر می کنید، خود را به خاطر آن شماتت نکنید. این مود برای کسانی که تمرین مدیتیشن را شروع می کنند طبیعی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن